Tietääkö joku onko raskaus este osallistua kertausharjoitukseen!? Kutsu kävi kun vauvaa jo kavasti yritettiin ja nyt olen raskaana. Harjoituksen aikaan tosin vasta viikkoja 9 . Haluaisin osallistua kertaukseen, mutta pistetäänkö minut sieltä pihalle jos kerron raskaudesta? Harjoitus kestää vain 9pv.
Raskaus ja kertausharjoitu?
12
3788
Vastaukset
- sitä onki!n
mieti nyt jos siellä kertaillessa syöksyt mahallesi ja siellä on sikiö, tuleva pieni ihminen!
- Alik Hyvönen
Ei pistetä pihalle, mutta päivärahat voidaan maksaa tuplana.
- kertauksissa
näytti moni olevan raskaana vatsasta päätellen vaikka miehiä olivatkin.
- Tesmanni
kertauksissa kirjoitti:
näytti moni olevan raskaana vatsasta päätellen vaikka miehiä olivatkin.
Vittu leikkiähän se vaan on. Ota ny saatana järki käteen
- tutustumiskäynnillä
kertauksissa kirjoitti:
näytti moni olevan raskaana vatsasta päätellen vaikka miehiä olivatkin.
oli siellä jonkun vanhemman kapiaismiehen pötsi isompi kuin minulla synnyttämään mennessäni.
- sitä toista
En tiedä onko raskaus este, mutta älä vaan jätä kertomatta. Ajattele sitä kauan odotettua ja yritettyä ihmisen alkua äläkä omaa haluasi kertaus harjoituksiin. Tosin raskaushan ei ole mikään sairaustila, mutta ei taida olla varuskunnissa paljon kokemusta raskaana olevista sotilaista.
- taas kerran pitää sanoa
Kaltaisellesi ämmälle sais työntää sen kenttälapion perseeseen poikittain siellä kertauksissa. Vittu intin olet mennyt käymään, miks vitussa? Oliko kovakin identiteettikriisi?
Itse miehenä jouduin inttiin ja mitään en sieltä saanut. No sen verran sain että olen yhden reissun Kforissa ollut kosovossa, mutta sekin homma ja intti, ei niillä ole mitään tekemistä keskenään. Perseestä se oli se Kosovoki. Mutta sinä menit inttiin naisena...Hyi helvetti!- TRAUMAT
SULLA. OLETKO SAANUT HOITOA???
- Kirsi-Sisko Lempi-Kukkanen
Miestenkin pitää voida synnyttää.
- Rva Vänrikki
Tiedän, että ketju on vanha, mutta kyllä silti ketuttaa tällaiset vastaukset. Oma sodanajan sijoitukseni on asiantuntijatehtävissä kemistinä. Ampumaradalla saatetaan silti käydä, mutta mitään syöksyjä ja tetsausta ei ole tiedossa. Raskaus ei olisi este harjoitukseen osallistumiselle ellei sitten asiasta ole tehty jotain periaatepäätöstä. Ja en kyllä ymmärrä miksi naisia haukutaan jos armeija on käytynä. Miehiä kun ei vastaavalla motivaatiolla, koulutuksella ja osaamisella tahdo löytyä.
- paskat kans
Tietääkö rouva vänrikki, että sota on tappamista ei mitään kemiaa. Tollaset hommat pitäisi suorittaa siviilihommina eikä siihen pitöisi sekottaa mitään sotilaskoulutusta jos sitä ei hommat kerran vaadi. Kaikennäkösiä messiruusuja kasvatetaan tappajien kiusaamiseksi, sitä tämä stalinismi näyttää olevan.
- e4e45y45y
Armeijan käyneet ovat sotakoneiston murhaajia, toimenkuvasta riippumatta.
Sotakoneistohan velvoittaa tarvittaessa riistämään hengen ihmiseltä, suunnitellusti. Suunnitelmallisuus tekee siitä murhan.
Seikkaa ei lievennä sekään, että on "asiantuntijatehtävissä" jossakin sermien takana pikku toimistossa, kun rautaa ja raajoja räiskyy taivaalle. Jos käytät univormua, olet osana pahinta liivijengiä, mitä maa päällään kantaa.
SA INT= Murhaaja co.
Tämä on tosiasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3932976SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161716- 1401572
- 701198
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864