Onko kellään nykyään käytössä Lito? Täällä ollaan litiumkoukussa. Onko kokemuksia käytöstä, haitoista ja hyvistä puolista? Minulle sopii todennäköisesti, mutta haittavaikutuksiakin on mm. jaloissa. Deprakine aiheutti unitaudin, söin ja nukuin, nukuin ja söin. Paino nousi raketin lailla. Masennuslääkkeitä en voi käyttää masis kausina, ne laukaisevat hypomanian.
Kokemuksia Litosta
litiumkoukussa
61306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
aikamoinen juttu minulle on kun aamuisin nousen uuteen päivään.Radiosta joku kumma kemppinen,tasoväsähtäny teoreetikko yrittää vavahduttaa arkea.Ehkä hänet parantaisi sauvat.Luopuisi suulaisuudestaan.Ajattelisi.
Olen syönyt Litoja (1200 mg/vrk)nyt noin nelisen vuotta ei ihmeitä takaiskuja, tosin poiskaan ei voi heittää. Kokeilin, mutta mieli muuttuu mustaksi ja ärhäkäksi. Mitä tarkoitit omilla ongelmillasi?'
WW
ollu mulle hyvä mielialaa tasaava lääke vuodesta 2003 alkaen. Ei oo mitään sivuoireita vielä ollu. Kerran vuodessa verikokeet ja katsastus muutenkin oma lääkärillä : )
kokeiltiin kymmeniä lääkkeitä.Oli mielikuva Litoa syövista kuola suupielistä valuvasta oliosta.Nyt olen 3v.syönyt Litoa ja vain kerran ollut muutaman päivän sairaalassa.Annos 900mg Depragine oli aivan järkyttävä samoin Risperdal kammottava.Jokaiselle on kokeiltava sopiva lääkitys.
söi Litoa vuosikaudet eikä hänelle tullut mitään haittavaikutuksia siitä vaan päinvastoin hänestä tuli sen avulla "normaali".
ainakin meillä toimii kuin tauti! mieheni on käyttänyt kyseistä lääkettä jo vuodesta 2000 ilman sen kummempia sivuvaikutuksia. ainoa lienee painonnousu, mutta siihen kai on olemassa muitakin syitä kuin lääkitys.
hänellä on 1800 mg litiumia/vrk ja yksi triptyl-tabletti samoin. ja täytyy myöntää, että on todella oikeaan osunut lääkitys hänen kohdallaan. ainakiin minä olen kovasti tyytyväinen. parempi näin kuin ilman niitä. itse hän tosin joskus harvoin valittaa, että tunne-elämä on kovasti latteaa... mutta seuraavassa lauseessa myöntää jo lääkkeen hyvät puolet. eikä hänellä ole minkäänlaista hoitovastenmielisyyttä, vaan hän ottaa lääkkeensä aina kellonlyömälleen.
että näin meillä täällä kymenlaaksossa ;-)