Mihin hävisivät nousukauden hedelmät?
Eikö alhainen työttömyys ja "hyvä työllisyys" tuonnutkaan rahaa valtion kassaan?
Miksi heikompien aseman ja palveluden heikentäminen ym. leikkaukset muka auttaisi taantuman yli?
Eikö olisi järkevämpää yrittää luoda niitä uusia työpaikkoja....???
Miksi tuntuu että pallo on aina huonoina aikoina juuri KANSALLA?
Eikö alhainen työttömyys ja "hyvä työllisyys" tuonnutkaan rahaa valtion kassaan?
Miksi heikompien aseman ja palveluden heikentäminen ym. leikkaukset muka auttaisi taantuman yli?
Eikö olisi järkevämpää yrittää luoda niitä uusia työpaikkoja....???
Miksi tuntuu että pallo on aina huonoina aikoina juuri KANSALLA?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Etkö seuraa viestimiä? Nämä nykyiset viestimet ovat siitä hyviä, että näissä tieto kulkee avoimesti ja nopeasti. Optiorosvot, finanssipelurit ym. luikurit paljastuvat nopeasti. Ei ihme, että näitä viestimiä pyritään kaikin keinoin "valvomaan".
Netti muistuttaa paljon Pandoran lipasta. Kun se kerran on avattu, henkeä ei enää saada takaisin lippaaseen. Ja jos se saataisiinkin, niin ainakin länsimainen sivilisaatio romahtaisi täysin. Niin paljon toimintoja on jo tietotekniikan takana. Kaiken maailman sensuroijien olisikin hyödyllisempää käyttää energiansa johonkin muuhun kuin netin valvomiseen ja epätoivoiseen sensuroimiseensa.
ne löytyvät Suomestakin, jos halutaan löytää;
taitamattomat pankkimiehet ja talouden pyörittäjät.
Kasinopelejä pitää valvoa ja rajoittaa niin, että rahan alkulähde on näkyvissä; kansan yhteisillä verovaroilla pelaaminen on kiellettävä kokonaan.
Pelureiden on itse maksettava tappionsa aikaisemmista voitoistaan; rahavirtojen siirtoa veroparatiiseihin on valvottava ja tarpeen vaatiessa ehkäistävä kokonaan.
Siellä ne on kaupassa, kiiwit ja karambolat.
Pallo on huonoina aikoina aina kansalla, koska kansa on onnellinen ja tyytyväinen kun saa jotain, vaikka sen pallonkin.
Alhainen työttömyys oli tilastotiedettä. Tilaston saa näyttämään ihan miltä haluaa, johdattelevilla kysymyksillä ja valikoivilla seurannoilla. Jännää, että joku vielä uskoo tilastoihin.
Suomi oli ensin maatalousmaa, sitten satsattiin teollisuuteen, sen jälkeen palveluihin ja sitten tietotekniikkaan. Ja kaikki uudistukset on tehty vanhat perustukset purkaen. Maatalous romutettiin tehtaiden tieltä, tehtaat palvelujen tieltä, palvelut tietotekniikan tieltä ja tietotekniikka menee nyt nurin, mutta minkä tieltä?