opintolainan koroista asiallista neuvoa

jo työssäkyvälle

Eli opiskelut takana ja nyt olen jo työelämässä. Haluaisin asiallista neuvoa ilman päänaukomista. Eli opintolainaa otin opiskeluaikoina eri hankintoihin yhteensä noin 13000 tai vähä vajaat. Nyt alan sitä lyhentämään ja lyhennän pienen määrän kuussa valmiin ohjelman mukaan. Kiinnostas tietää kuinka saan laskettua tuosta summasta korkejen määrän. Korkoja alan lyhentämään kuukausittain parin kuukauden päästä. Kuinka paljo ne suurinpiirtein on???
Kiitos jollekin asialliselle ystävälliselle vastaajale.

7

550

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkakierre

      Olisi helpompi laskea, jos olisit muistanut panna korkoprosentin mukaan. Mutta jos prosentti on viisi, 13000 euron lainasta menee vuodessa korkoa 650 euroa eli 54 euroa kuukaudessa. Summa tietysti pienenee sitä mukaa kuin lyhennykset etenevät.

      • juuh65h65h

        Itselläni 12000e opintolainaa ja tuon noin 650 menee vuodessa korkoja. Ei nuo opintolainojen korot hirveästi vaihtele.

        Jos ei ole muita lainoja niin kannattaa nostaa tuota kuukausi osaa jos mahdollista, pääsee nopeammin tuosta eroon.


    • Laskupää

      Käy pankissa, josta lainan otit. Täällä laskevat sinulle, mitä pitää kuukausittain maksaa.

      Netistä myös löytyy laskureita.

      Myös jos olet noin kauan opiskellut, lienee laskutaitosi myös sillä tasolla, että pystyt itsekin prosettilaskentaa tietsikalla laskemaan.Mutta korko tietenkin täytyy tietää.

      • Lakupää

        En tiedä, millaista korkoa opintolainoissa käytetään,korkotyyppejä kun on erilaisia ja nekin sidoksissa Euriboreihin ja herra ties minne. Parasta lienee soittaa pankkiin ja kysyä.


    • Teit siis sopimuksen pankin kanssa kk-maksusta.

      Minulla se meni näin:
      - maksoin kuukausittain 800 markkaa
      - lyhennykseen menivät kaikki markat
      - KUNNES tuli se maaliskuun maksu, jolloin menee korko
      - jos maaliskuun 800 markkaa ei olisi riittänyt 6kk korkoon
      -> niin ottivat jo helmikuun maksusta osan korkoihin.

      == kuukausimaksuni pysyi koko lainanmaksuajan samana 800 markkana, jossain kuukausierissä maksoin myös korkoa, enkä vain lyhennystä.

      Kuulostaako tämä siltä, millaisen sopimuksen teit?

    • kisert jkbvj

      ...mutta minulla ja kaikilla muillakin kavereillani, jotka opintolainaa takaisin maksavat, menee opintolainojen korot maksuun automaattisesti joulu- ja kesäkuun 15. päivänä (riippumatta pankista). Mielestäni ei ole annettu sellaista vaihtoehtoa, että sen voisi kuukausittain maksaa. Vai olenko vain huono neuvottelemaan. Itse en sitten lyhennä lainaa koronmaksukuukausina.

      Minun lainani korko on 6% (aivan järkyttävän iso prosentti... on vaan noussut tässä reilun vuoden aikana). Jos sinulla on nettitunnukset, niin varmaan näet tällä samalla istumalla, paljon prosenttisi on (ja esim. laskutoimitus 0,06*13 000 kertoo, paljonko olisi vuosittainen korkosi).

    • yksi laskuri

      https://www.op.fi/op?id=20951

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      214
      18082
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      44
      2207
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      285
      1571
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      145
      1443
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      124
      1399
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe