opintolainan koroista asiallista neuvoa

jo työssäkyvälle

Eli opiskelut takana ja nyt olen jo työelämässä. Haluaisin asiallista neuvoa ilman päänaukomista. Eli opintolainaa otin opiskeluaikoina eri hankintoihin yhteensä noin 13000 tai vähä vajaat. Nyt alan sitä lyhentämään ja lyhennän pienen määrän kuussa valmiin ohjelman mukaan. Kiinnostas tietää kuinka saan laskettua tuosta summasta korkejen määrän. Korkoja alan lyhentämään kuukausittain parin kuukauden päästä. Kuinka paljo ne suurinpiirtein on???
Kiitos jollekin asialliselle ystävälliselle vastaajale.

7

545

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkakierre

      Olisi helpompi laskea, jos olisit muistanut panna korkoprosentin mukaan. Mutta jos prosentti on viisi, 13000 euron lainasta menee vuodessa korkoa 650 euroa eli 54 euroa kuukaudessa. Summa tietysti pienenee sitä mukaa kuin lyhennykset etenevät.

      • juuh65h65h

        Itselläni 12000e opintolainaa ja tuon noin 650 menee vuodessa korkoja. Ei nuo opintolainojen korot hirveästi vaihtele.

        Jos ei ole muita lainoja niin kannattaa nostaa tuota kuukausi osaa jos mahdollista, pääsee nopeammin tuosta eroon.


    • Laskupää

      Käy pankissa, josta lainan otit. Täällä laskevat sinulle, mitä pitää kuukausittain maksaa.

      Netistä myös löytyy laskureita.

      Myös jos olet noin kauan opiskellut, lienee laskutaitosi myös sillä tasolla, että pystyt itsekin prosettilaskentaa tietsikalla laskemaan.Mutta korko tietenkin täytyy tietää.

      • Lakupää

        En tiedä, millaista korkoa opintolainoissa käytetään,korkotyyppejä kun on erilaisia ja nekin sidoksissa Euriboreihin ja herra ties minne. Parasta lienee soittaa pankkiin ja kysyä.


    • Teit siis sopimuksen pankin kanssa kk-maksusta.

      Minulla se meni näin:
      - maksoin kuukausittain 800 markkaa
      - lyhennykseen menivät kaikki markat
      - KUNNES tuli se maaliskuun maksu, jolloin menee korko
      - jos maaliskuun 800 markkaa ei olisi riittänyt 6kk korkoon
      -> niin ottivat jo helmikuun maksusta osan korkoihin.

      == kuukausimaksuni pysyi koko lainanmaksuajan samana 800 markkana, jossain kuukausierissä maksoin myös korkoa, enkä vain lyhennystä.

      Kuulostaako tämä siltä, millaisen sopimuksen teit?

    • kisert jkbvj

      ...mutta minulla ja kaikilla muillakin kavereillani, jotka opintolainaa takaisin maksavat, menee opintolainojen korot maksuun automaattisesti joulu- ja kesäkuun 15. päivänä (riippumatta pankista). Mielestäni ei ole annettu sellaista vaihtoehtoa, että sen voisi kuukausittain maksaa. Vai olenko vain huono neuvottelemaan. Itse en sitten lyhennä lainaa koronmaksukuukausina.

      Minun lainani korko on 6% (aivan järkyttävän iso prosentti... on vaan noussut tässä reilun vuoden aikana). Jos sinulla on nettitunnukset, niin varmaan näet tällä samalla istumalla, paljon prosenttisi on (ja esim. laskutoimitus 0,06*13 000 kertoo, paljonko olisi vuosittainen korkosi).

    • yksi laskuri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7337
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3816
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      15
      3106
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2945
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2760
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2101
    9. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1826
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      243
      1703
    Aihe