Energiafirmojen ansioton rahastus pääporhoille yritetään kepun taholta suitsia. Katainen näytti todellisen karvansa uhkaamalla kansaa sillä, että näin kuluttajien energialaskut nousevat.
Voi taivas noita kapitalistien kytköksiä.
Otetaan energiayhtiöt heti takaisin valtion omistukseen. Pankit on kyllä taas sosialisoitu, mutta energian tuotanto olisi paljon tärkeämpää nälänhädän torjumisen ennaltaehkäisyä.
Voi taivas noita kapitalistien kytköksiä.
Otetaan energiayhtiöt heti takaisin valtion omistukseen. Pankit on kyllä taas sosialisoitu, mutta energian tuotanto olisi paljon tärkeämpää nälänhädän torjumisen ennaltaehkäisyä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Paula Lehtomäen logiikka on kuin tempastu kepun maataloustukiaisvuosilta. Ei siis mitään uutta.
Kepu varmaan muistaa, kun säännöstelyllä ja lisämaksuilla vaikeutettiin elintarvikkeiden tuomista Suomeen. Sen tarkoitushan oli nostaa suomalaisen elintarviketuottajien tulotasoa ja tuotteiden markkinoita. Suosinnan vuoksi elintarvikeketju ja maataloustuotanto sai voittoja. Kyllähän Kepun pitäisi tämä hintamekanismi tietää.
Mm. Rouva ministeri on säätämässä fossiilisilla polttoaineilla tuotetulle energialle lisäveron, jotta suosittaisiin ilmastoa saatuttamatonta energiatuotantoa. Hämmästyttävää kai miniterille oli, että laki toimi niin kuin piti. Lisävero suosii ilmastoa saastuttamatonta energiateollisuutta, kuten vesi- ja atomivoimaenergiatuotantoa. Onko mahdollista, että tämä on jollekin yllätys!!! Sehän oli lain tarkoitus.
Jos fossiilisen enrgiatuotannon verotusta vastaava rasite säädetään ei-fossiiliselle energiatuotannolle, niin mikä se suosintatarkoitus oikeastaan oli. Eikos silloin energiatuotanomuodot olisi taas samalla viivalla. Onko mahdollista, ettei ministeri ollut laisinkaan ymmärtänyt, mikä tämän lisäveron ajatus siis oli.
Jos kepulla olisi vähänkin jäljellä ns. talonpoikaisjärkeä, se ymmärtäisi esittää, että otetaan tämä vero fossiiliselta tuotannolta pois, jolloin markkinatilanne normalisoituisi hinnallisesti alemmalle tasolle ja palattaisiin ministerin toivo,alle tasolle, mutta alhaisemmalle veroasteelle.
Pikapakettina HELVETTIIN!