moikka.
Kyselisin tietoa sellaisesta että haluaisin nostaa ajortti luokkaa C kortista CE rekkakorttiin eli onkos tähän tullut jotain uutta aikarajaa mihin asti saa tämän k.o korttiluokan autokoulun kautta ilman pitkää koulutusta aikuiskoulutuskeskuksessa??
kuulin viime keväänä että rajana olisi 2008 loppuun mennessä??
itseltäni löytyy kokemusta 30000kg autolla ajamisesta.
kiitokset etukäteen tarvitsemaani tietoa vastanneille.
Kyselisin tietoa sellaisesta että haluaisin nostaa ajortti luokkaa C kortista CE rekkakorttiin eli onkos tähän tullut jotain uutta aikarajaa mihin asti saa tämän k.o korttiluokan autokoulun kautta ilman pitkää koulutusta aikuiskoulutuskeskuksessa??
kuulin viime keväänä että rajana olisi 2008 loppuun mennessä??
itseltäni löytyy kokemusta 30000kg autolla ajamisesta.
kiitokset etukäteen tarvitsemaani tietoa vastanneille.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ihan vaan snobbailukäyttöönkö vain haluaisit? Sillä yksikään työnantaja ei töihin ottaisi autokoulun käynyttä rekkakortillista. Nää on katsos aika kalliita vehkeitä. Siellä aikkarissa nimenomaan opetellaan alkeita.
sun kans samaa mieltä. parempi käydä kurssien kautta E-kortti, tulee kaikkea muutakin tietoa rekoista
Ei se teille kuulu, mitä kaveri aikoo kortillaan tehdä. Kortin saa vielä halvalla ja yksinkertaisesti, jos vaan on kolmen kuukauden kokemus. Ja ehtii vielä hankkia sen kolmen kuukauden kokemuksenkin.
Kukaan ei ole kieltänyt etteikö ammatillisella kurssilla oppisi tärkeitä asioita. Mutta ei teidän asianne ole tuomita, jos kerran viranomainen kortin myöntää. Ja työnantajilla on oikeus ottaa töihin juuri sellainen kaveri kuin on tarjolla, kunhan kortti on.
E kortin voit ajaa kokemuksella jos sulla on yli 12tn autolle kokemusta yli 3kk ja se uudistus tuleen voimaan ens vuoden elokuussa. et tarvi nyt kuin kiekot todistuksena ja siitä se sit etenee
ET TARVITSE SIIHEN KEIKKOJA TAI MUUTAKAAN.
HAET KATSASTUSASEMALTA LOMAKKEEN E404, JA ANNAT POMOSI TÄYTTÄÄ SEN, SEN JÄLKEEN NÄYTÄT LOMAKKEEN TAAS KATSASTUKSESSA INSSILLE, SEN JÄLKEEN ET VOI HAKEA AJOKORTTILUOKKAA CE, VAAN HAET LUOKKAA BECE, SITTEN MENET TEORIAKOKEESEEN, JA LAIAAT VAATIMUKSET TÄYTTÄVÄÄ REKKAA, JA AJAT SEN LYHYINTÄ REITTIÄ KATSASTUASEMALLE, JA AJAT INSSIAJON JA KÄSITTELYKOKEEN HYVÄKSYTYSTI LÄPI, JA KORTTI ON SINUN.
ducato taikka transit
toi pakettiautokuski, pitäisi itekin koittaa joskus ajaa pakettiautoa, koska en ole sellaista vielä ehtinyt ajamaan elämässäni
Kyl mä sen rekka kortin tossa talven aikana ajan kun töistä helpottaa...
Sillä raskaalla yhdistelmällä ei sitten ajeta C-kortilla liikenteessä.
Paitsi inssiin saa ajaa C kortilla yhdistelmän suorinta reittiä ...D inssii ei saa ajaa linja-autoa itse vaikka olis pohjalla CE.
CE kortti kantsii aja sit ennen 09.09.2009 mnnessä koska silloin laki muutuu.
Terävä huomio tuo, ettei D-inssiin saa ajaa itse. Tarkistin asian ajokorttiasetuksesta, lieneekö unohtunut vahingossa.
jep jep..en mä muuten mutta kun ajoin inssiin linjakkaan ja inssi sanoi että et olisi saanut ajaa kun ilmeinen virhe lain laatijalla.