lähihoitajan työ vs sairaanhoitajan työ, eroja?

Olen itse lähihoitajaksi opiskellut ja vähän työskennellytkin. Sairaanhoitajan työ on myös kiinnostanut. Kerrotteko hoitsut mitä eroja vastuun lisääntymisen lisäksi on sairaanhoitajan ja lähihoitajan töissä...jotkut sanoo että sairaanhoitajan työ voi olla kevyempääkin vaikka vastuuta onkin, onko mielestänne näin?

Onko sairaanhoitajan työ niin paljoa sitä perushoitoa kuin lähihoitajan. Kertokaa kokemuksianne näistä ammateista ja ajatuksianne kiitos!
126768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ole minulla perushoitoa, työskentelen leikkausosastolla.Toki vaipat vaidetaan ja oksennukset pestään tarvittaessa kuten muillakin osastoilla.

Työ on fyysisesti kevyttä anestesiahoitajana, mutta psyykkisesti stressaavaa toisinaan, kuten valvovan ja heräämöhoitajankin työ,instrumentointi vaatii hyvää fyysistä kuntoa.

Äänestä

Sairaanhoitajat jakaa lääkkeitä, lähihoitajat ei useinkaan saa jakaa. Lisäksi saavat laittaa tippoja ja antaa joitain pistettäviä huumelääkkeitä, mitä lähihoitajat ei saa. Lähihoitaja tuskin voi olla esim leikkaussalissa tms töissä paikassa. Riippuu työpaikasta mitä eroja on. Esimerkiksi pitkäaikaisosastolla sairaanhoitajan työ ei eroa lähihoitajasta juuri ollenkaan, samaa perushoitoa tekevät molemmat.
Esim ruotsissa on paljon tarkemmin työt jaettu, sairaanhoitajat ei tee perushoitoa.
Ero on se, että työnkuva on vähän laajempi sairaanhoitajalla. Sairaanhoitajalla voi olla vähempi perushoitoa, jos esim lääkkeidenjakoon menee paljon aikaa ja on paljon sellaista työtä mitä lähihoitajat ei tee.

Äänestä

Riippuu täysin työpaikasta, jossa työskentelet. Niuvanniemen sairaalassa Kuopiossa ero on TODELLA pieni mitä sairaanhoitaja tai lähihoitaja tekee. Tällä hetkellä lääketilaukset tekee sairaanhoitaja, muuten tehdään täysin samoja työtehtäviä.
Kuopion yliopistollisessa sairaalassa taas ero on todella ISO, lähihoitaja ei saa koskea lääkkeisiin lainkaan ja muutenkin sairaanhoitajat saavat vähemmän tehdä itse potilaan luona tehtävää työtä.

Äänestä

Näin on, tehtävät riippuu paljon paikasta, missä olet töissä. Jopa samassa sairaalassa voi olla osastojen välillä aivan erilaiset vastuualueet.

Lähihoitajan työ on varmasti monesti enemmän perushoitoa, mutta kaikki tosiaan paikasta kiinni minkä verran vastuuta annetaan.

Äänestä

ollut sairaanhoitajana vuodeosastolla 2 vuotta. Eroja kyllä on. LÄhihoitaja pelkästään ns. kentällä eli syöttää, vaipottaa, vessattaa, kääntelee yms. Ei saa koskea lääkkeisiin (joskus sovittiin että lh antaa esim insuliinit tms, mutta vastuu sh:lla) Sairaanhoitajia osastolla vähemmän joten aina sai olla vastaavana sairaanhoitajana eli jaoin lääkkeet, huolehdin insuliinit, rauhottavat, veritiputukset, antibiootit, tulevat ja lähtevät potilaat, päivystysasiat yms. Vastuuta on mutta fyysisesti paljon helpompaa osastolla jossa kaikki potilaat yli 100 kiloisia nosteltavia. Ei olisi selkä kestänyt olla kentällä.Itse en lähihoitajaksi sinne osastolle menisi, yhtä paskan pesemistä. Toki sh:nakin riensin aina työparini apuun heti kun omat hommani olin tehnyt.

Äänestä

erona lh:lla ei ole iv-lupia.ja jos esim. yövuorossa lh ja sh,niin sh on vastuussa.

Äänestä
  • Jepulis. Meillä tehdään ihan samat hommat, mutta sh hoitelee iv:t ja lääketilaukset.

    Äänestä

Palkkaero ei ole kuin vajaa kaksisataa euroa. Lähäri tienaa enemmän jos listassa on vaikka kolme iltaa ja loput aamuja niin sairaanhoitajan käteen jäävä palkka on kyllä pienempi,. Tässä sen huomaa, kun pienipalkkainen työ nostetaan yhtäkkiä ammattikorkekoulu koulutukseksi, mutta sitä ei arvosteta. Vielä 90-luvulla lähärit ja sairaanhoitajat koulutettiin samassa koulussa. Taitaa olla ainut AMK-tutkinto missä peruspalkka alle 2500e..Eli matalapalkka työ valitettavasti. Ehkä osastonhoitajan voi saada vähän arvostusta, mutta keskussairaalassa sh:t olemme vain lääkärien apulaisia ja kahvinkeittäjiä. Kyllä minä ainakin etsin työn jossa minua arvostetaan ja saan vähän enemmän palkkaa.. Aina noissa tilastoissakin mainostetaan sairaanhoitajien palkkoja tyyliin bruttona 3200, joo sen verran voi olla jos niskalimassa tekee kaikki viikonloput, illat. Eli lisien kanssa tuon verran, mutta jos arkiaamuja teen niin bruttopalkka on on sen vajaa 2300.. Ei naurata kun käteen jää noin 1850. Masentaa olla näin surkealla palkalla jonkun lääkärin piika..Ja mukamas vielä KORKEAKOULU TUTKINTO..Justjoo.. :(

Äänestä
  • "Kyllä minä ainakin etsin työn jossa minua arvostetaan ja saan vähän enemmän palkkaa."

    Mitä työtä olit ajatellut?

    Äänestä

  • Niin tärkeää työtä kuin sh tekeekin, ei se korkeakoulututkinnon nimitys siitä opiskelusta tai työstä tosiaan tee sen erilaisempaa. Eri töissä on erilaiset vastuualueet ja toiset vaativat enemmän henkistä kapasiteettia tai esim.kädentaitoja kuin toiset.

    Itse olen sh-juttuja opiskellut ja kyllä opintopisteitä sai toisinaan paljon helpommalla kuin lukiossa kursseja suoritettua, silloin kun vertaillaan työmäärältään samankokoisia kokonaisuuksia.

    Sairaanhoitajan ei kannata painottaa "korkeakoulutusta", koska koulutuksen teoriaosuudet ovat lukiolaiselle helppoja vaan työnsä muuta arvoa ja mahdollista muuta lisäosaamista sekä tietysti erinomaisia arvosanoja, jos niitä on saanut.

    Äänestä

Lähäri pesee perseitä sh levittää lisää persettä tuolilla... Välillä jonkun napin kiikuttaa narinalla ku pitää iso p.. nostaa ja tulla koneen ääreltä ihmisten ilmoille.. se vaatiikin kovaa kuntoa... Muuten siisti sisätyö.

Se hiukan provosti sanottuna, mutta valitettavasti näitäkin paikkoja löytyy...

Varmasti paljon riippuu paikasta ja ihmisestä...
Esim. kaveri (melkein 40-v) valmistui sh:si pari vuotta sitten ja kehuu työtä kaikin puolin eikä voi ymmärtää, kun työkaverit narisee raskaudesta, palkasta ja kiireestä.. Vaikka kaverini on melko pieni ja hintelä mies niin sanoo mukavin, helpoin ja parhaiten palkattu työ koskaa. Tykkää tosi paljon ja on kuitenkin koko elämänsä tehnyt niin teollisuustyötä, kuin kaikenmoisissa firmoissa pyörinyt.

Äänestä

saako lähihoitaja ottaa omaan puhelimeen kuvia asiakkaista/potilaista

eikö se ole kiellettyä??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tii.... kirjoitti:

Olen itse lähihoitajaksi opiskellut ja vähän työskennellytkin. Sairaanhoitajan työ on myös kiinnostanut. Kerrotteko hoitsut mitä eroja vastuun lisääntymisen lisäksi on sairaanhoitajan ja lähihoitajan töissä...jotkut sanoo että sairaanhoitajan työ voi olla kevyempääkin vaikka vastuuta onkin, onko mielestänne näin?

Onko sairaanhoitajan työ niin paljoa sitä perushoitoa kuin lähihoitajan. Kertokaa kokemuksianne näistä ammateista ja ajatuksianne kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu