langallinen murtohälytin

Etsimme uuteen omakotitaloon langallista murto/palohälytinsarjaa. Onko kokemuksia esim. Celetron Home Controllista, DSC:stä, Pelcosta tai GE Securitystä? Hintoja, helppokäyttöisyys, ulkonäkö jne... Sähkäri kyllä tekee liitännän, mutta tarjonta on erilaista ja haluaisin kuulla kokemuksia eri merkeistä.
111847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Meillä on DSC-järjestelmä. DSC:n ohjelmointi oli melko hankalaa, samoin jos harvoin pitää jotain muuttaa niin ihan opetteluksi menee. (onneksi satun olemaan teknofriikki, niin mielenkiinnosta värkkäsin)DSCssä ei meillä ollut gsm-puhelinta ollenkaan.
Robotiksi laitoin Centron, Centro gsm-robottipuhelin oli helpompi ohjlmoida. Varmaan toimis koko järjestelmä pelkällä centrollakin.
Pelco on ilmeisesti pikkusen isompiin rakennelmiin tarkoitettuja.
GE security on ihan outo tuttavuus.

Äänestä

Täysin naurettava olet kun harkitset valmiita kaupallisia tuotteita ko.asian hoitamiseksi. Maksat itsesi kipeäksi, kun saman homman tosimies tekee itse, kun menee vaan sähkötukkuun ja ostaa sopivat osat ja kokoaa itse. Sitten vielä tyhmyyttäsi teet kuukausisopimuksen securitaksen tai muun huijaripuljun kanssa, jotka viimeistään lypsävät sinut kuiviin 50€/kk kuukausisopimuksilla. MINÄ rakensin itse ja hyvä tuli ja kymmenesosa kustannuksilla kaupallisiin tuotteisiin nähden.

Äänestä
  • vastaus?H...tin viisastelija.

    Äänestä

  • tämä asiallinen kirjoitti:

    vastaus?H...tin viisastelija.

    Kaipa täällä silti sanavapaus on, vaikka tosissaan oletkin hälytinjärjestelmäsi hankinnassa.

    Äänestä

  • Vaikka rakentaisin itse, niin hälytyksen ohjaisin vartiointiliikkeeseen.

    Eipä huvita itse mennä katsomaan minkälaisia aseita venäläiset murtomiehet kantelee mukanaan.

    Äänestä

Jep jep. Eli yksi järkevä vastaus tullut. Kiitos siitä ;-). Eli meillä ei ole tarkoitus ottaa mitään kuukausisopimusta vartiointifirmasta. Toi "robottikone" lähettää tekstarin puhelimeen ja hälytin alkaa soimaan talossa, jos joku yrittää murtautua tai jos syttyy tulipalo.

Tuota Celetronia olen itse harkinnut... Onko siitä kellään kokemuksia?

Äänestä
  • Celetron on ollut mökillä nyt 7 vuotta. Hyvin on hommansa hoitanu. Siinä on vain gsm.modemi, ei taida olla lankaverkon liitäntää lainkaan. Txt-viestillä laitetaan päälle ja pois tarvittaessa. Normaalikäytössä varmaan ihan näppärästi näppäimistölläkin. Tosin nyt on jo uudet mallit markkinoilla, langattomilla antureilla.

    Hyvä merkki on Powermax yhtälailla. langattomat anturit. Kohtuuajassa ohjelmoi kun hetken siihen syventyy. Siinäkin txt viesti mahollisuus kun lisää gsm.-modemin.

    Hinta riippuu ostopaikasta... monella hinnalla myydään, ja sillähän se on mietittävä mitä tarvii oikeasti :)

    Äänestä

  • pekka-06 kirjoitti:

    Celetron on ollut mökillä nyt 7 vuotta. Hyvin on hommansa hoitanu. Siinä on vain gsm.modemi, ei taida olla lankaverkon liitäntää lainkaan. Txt-viestillä laitetaan päälle ja pois tarvittaessa. Normaalikäytössä varmaan ihan näppärästi näppäimistölläkin. Tosin nyt on jo uudet mallit markkinoilla, langattomilla antureilla.

    Hyvä merkki on Powermax yhtälailla. langattomat anturit. Kohtuuajassa ohjelmoi kun hetken siihen syventyy. Siinäkin txt viesti mahollisuus kun lisää gsm.-modemin.

    Hinta riippuu ostopaikasta... monella hinnalla myydään, ja sillähän se on mietittävä mitä tarvii oikeasti :)

    vai toimiiko sähköllä.

    Meillä on langaton systeemi (ilman vartijoita, viesti tulee kännyyn) joka ei mene pois päältä mahdollisen sähkökatkon aikana.

    En tosin tiedä noista mainitsemistanne laitteista, että ovatko ne akkuvarmisteisia vaiko vain töpselin päässä.

    Äänestä

  • onko laite akkukäyttöinen kirjoitti:

    vai toimiiko sähköllä.

    Meillä on langaton systeemi (ilman vartijoita, viesti tulee kännyyn) joka ei mene pois päältä mahdollisen sähkökatkon aikana.

    En tosin tiedä noista mainitsemistanne laitteista, että ovatko ne akkuvarmisteisia vaiko vain töpselin päässä.

    kaikenlaista värmettä täällä niin on myös kameravalvonta ulkona.
    Toki tuo keskusyksikkö vai mikä lienee tarvitsee olla piuhan päässä.

    Äänestä

  • Niin, ihmettelen vain että mitä hyötyä siitä on kun olet Lanzarotella ja saat tekstiviestin että kämppäsi on tulessa tai joku löi pääoven saranoita myöden sisään? Ei mene muuta kuin loma pilalle vai meinasitko soittaa appiukolle että käy ajamassa vorot pihalle tai sammuttamassa karyävät perustukset?

    Äänestä

  • rakentajarane kirjoitti:

    Niin, ihmettelen vain että mitä hyötyä siitä on kun olet Lanzarotella ja saat tekstiviestin että kämppäsi on tulessa tai joku löi pääoven saranoita myöden sisään? Ei mene muuta kuin loma pilalle vai meinasitko soittaa appiukolle että käy ajamassa vorot pihalle tai sammuttamassa karyävät perustukset?

    Parempihan se on olla tietämättä, jos kämppä on tulessa tai voroja käy siellä. Antaa vaan roihuta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiin kirjoitti:

Etsimme uuteen omakotitaloon langallista murto/palohälytinsarjaa. Onko kokemuksia esim. Celetron Home Controllista, DSC:stä, Pelcosta tai GE Securitystä? Hintoja, helppokäyttöisyys, ulkonäkö jne... Sähkäri kyllä tekee liitännän, mutta tarjonta on erilaista ja haluaisin kuulla kokemuksia eri merkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu