Jos palstalle eksyy ihmisiä jotka ovat kokeneet hyväksikäyttöä lapsena ja muistavat sen niin kysyisin minkälainen persoonallisuus hyväksikäyttäjä oli?
On mielikuva namusedistä, mutta todellisuus on monesti se, että hyväksikäyttäjä on mukavan ihmisen maineessa.
Minkälainen on usein hyväksikäyttäjä?
Olisiko njoitakin varoittavia merkkejä nähtävissä?
On mielikuva namusedistä, mutta todellisuus on monesti se, että hyväksikäyttäjä on mukavan ihmisen maineessa.
Minkälainen on usein hyväksikäyttäjä?
Olisiko njoitakin varoittavia merkkejä nähtävissä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
En usko, että todellakaan voi iästä, ihonväristä tms. päätellä. Lapseen kohdistuva mielenkiinto voi sekin olla aivan aitoa. Psykologin tutkimus voisi paljastaa ehkä jotain viitteitä, mutta käytännössä itse teot lienevät ainoa mahdollinen kriteeri.
http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=spot_the_pedo
Testillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa miten pedofiili tunnistetaan. Tämän testin "läpäisee" yleistiedolla. Sivun ylläpitäjä sen sijaan on joku kiihkoilija. Sellaiseen ei pitäisi edes linkittää.
Kyllä tuossa hymyjutussa jotain tottakin on kaiketi, mutta ei silti pois sulje niitä muitakin jotka ei hymyile.
Itse juttelin erään tyypin kanssa joskus ja myöhemmin sain tietää, että on hyväksikäyttänyt tytärpuoltaan ja tod.näköisesti muitakin lapsia.
oli komea mies, ainoa asia hälyttävä asia oli jokin aavistuksenomainen outous jutuissa, härskejä.
Tämän jälkeen on tullut kammo siitä, että mitä jos vahingossa tietämättään alkaa seurustella pedofiilin kanssa.
Oksettavan, ahdistavaa.
siksi siis täällä kyselin sillä tämä pelko on alkanut olemaan niin hirveä, että epäilen nykyistä miesystäväänikin pedofiiliksi.
Varma tunnusmerkki on lapsen käytöksen muuttuminen
jos hyväksi käyttäjä on perheen jäsen.
Vetäytymistä masentuneisuutta raivoa joka, tuntuu liioteltulta.
Älä anna pedofiilin viedä lastasi.
Lapsen käytös voi muuttua sadoista eri syistä. Useimmat lapsen tunteet tuntuvat aikuisen näkökulmasta katsottuna "liioiteltuilta".
Olen itse psykologi enkä huomannut perhepiirissä ollutta pedofiilia ennen kuin hän jäi kiinni omien lastensa hyväksikäytöstä ja sai tuomion. Mukava perheenisä. Järkytys oli kamala enkä sen jälkeen todellakaan ole luullut tunnistavani yhtään mitään helposti.
Ei mitenkään silloin kun tapaat uuden ihmisen. Valitettavasti. Jos hänen tyttärellään on mielenterveysongelmia. Jos hänen naisihanteensa on hyvin pieni ja lapsenomainen keholtaan seka lyhyt, jos seurustelee vain tällaisten naisten kanssa. Jos tuntuu ihannoivan tuskin puberteetti-ikäisiä tyttöjä. Narsismi. Pornoaddiktio. Kyltymättömyys naissuhteissa. Nämä ovat vain mahdollisia varoitusmerkkejä. Taitava narsisti osaa kyllä peittää kaiken. Jos vaistosi vaan jatkuvasti sanoo, että tässä ihmisessä on jotain outoa, niin lähde. Maailma on kuitenkin täynnä hyviä ihmisiä, ei pahoja.
Hölpönpölpön. Olisiko ennemmin niin että pedofiili on epäluotettava, niljakas, ei tule toimeen ihmisten kanssa, tekopyhä, uskonnollinen, esim. olevinaan harras kristitty tai muslimi. Katolisissa papeissahan näitä on ja ovat Vatikaanin häpeä. Kyvyttömyys seksiin naisen kanssa.