Lisää suolaa

parannusehdotus

Vain suolaa lisäämällä saadaan suomalainen autokanta kansainväliselle hyvälle tasolle.
Suolalla saamme nämä entiset "romut" ruostumaan pikaisesti liikennekelvottomaan kuntoon.
Näin saamme myös uusien Suomiautojen kaupan kasvuun,rahaa meiltä kyllä löytyy onhan Suomi eräs maailman vauraimmista maista.

7

919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sohvatiikeri

      Saksassa autot ei ruostu, vaikka suolaa käytetään reilusti. Mutta, suolaa käytetään vain 3 kuukautta vuodessa. Suomessa käytetään 6 kuukautta.

      Se nyt on aika sama, miten voimakkaan suolakylvyn auto saa. Se riittää, kun koko ajan pelleillä on pikkuisen suolaa ja lämpötila sahaa nollan kieppeillä. Tattis.

      Ja siitä pilalle ruostumisesta. On minultakin yksi auto ruostunut puhki. Ei kannattanut enää korjata. Melkein uusi, vain 13 vuotta ja 300 000 ajettu riisipussi. En koskaan suojauttanut. Tuli ainakin 1 000 markan vahinko.

      • ainoastaan tarpeen mukaan

        eli ei voida puhua mistään kolmesta kuukaudesta. etelä-suomessa suola-autot lähtee liikenteeseen about syyskuun alussa, ja lopettavat huhtikuun lopussa rundinsa, eli about 8 kuukautta suolasia teitä.


    • Jesse.Jeesiö

      Teillämme ei myöskään lennä suolattua tievelliä, joka paskoo tuuli- ja lamppujenlasit. Liikenne sujuu turvallisesti ja hyvin, vaikka valtateitämme ei suolata. Opetelkaa ajamaan, luonnosta vieraantuneet etelänvarikset.

    • .........................

      Huom! tätä ei pidä yrittää ruuhkasuomessa, vaan alueilla jossa ajotaito on vielä tallella.

      Sensijaan että suolataan ja aurataan loska pientareille, niin poljettaisiinkin lumi tien pintaan lujaksi kerrokseksi. Kerrosta voitaisiin jopa lisäjäädyttää jolloin sen lujuus ja tasaisuus entisestään paranisi. Talvikunnossapidoksi riittäisi jääkerroksen tasohöyläys ts. nastaurien poisto.
      Tavallisenkin talvikunnossapidon seurauksena esiintyy tilanne jossa ajoradalla on nastarenkaiden jyrsimät ajourat. Jos noihin uriin saataisiin jäädytettyä TASAINEN jääkerros niin silloin ajorata olisi helpommin liikennöitävässä kunnossa.

      • kun keli

        ei vaihtele nollan molemmin puolin se on siellä mahollista ei täällä


      • kullakin
        kun keli kirjoitti:

        ei vaihtele nollan molemmin puolin se on siellä mahollista ei täällä

        Mielummin ajan moottoritiellä jäisellä ja lumisella tiellä 60km/h kuin 110 km/h suolavesipaskan lennellessä kokoajan tuulilasiin.


      • mutta sä
        kullakin kirjoitti:

        Mielummin ajan moottoritiellä jäisellä ja lumisella tiellä 60km/h kuin 110 km/h suolavesipaskan lennellessä kokoajan tuulilasiin.

        rupeet olemaan aika yksin suolan vastustus leirissä. Päättäjät on värvänneet muut tuonne suolaus pelastaa leiriin. Ajotaidon ja arvioimisen puute saadaan korvattua suolalla niiden mielestä, ja aivan laillisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3497
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2472
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1823
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      205
      1716
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1370
    Aihe