Keskusta järjestää laatuaikaa

Huomioi perheenjäsenesi!

Aina kun keskusta on pääministeripuolueena hallituksessa kokoomuksen kanssa, järjestää se kymmenille tuhansille laatuaikaa perheittensä parissa.

Maallista mammonaa ei toki tule entiseen malliin, mutta eihän rahalla voi korvata sitä kiireetöntä yhdessäoloa, mikä mahdollistuu lisääntyvän vapaa-ajan muodossa.

9

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinkuin..

      tuossa tv2 elokuvassa juuri nyt! Pallerii, palleraa, oli kaikilla Matti pussissa, pallerii palleraa...:))

    • mutta eihän se paha

      Eihän sitä rahaakan pala niin paljon, kun pelkästään vain kotona joutuu harrastamaan seksiä. Talouden taantuma, rahoituskriisit ja inflaatiopaineet ne ovat purreet myös seksibisnekseen.

    • Esko Tuhoaho kunnostautui tässä erityisen hyvin. Heti kun Tuhoaho tuli pääministeriksi, laatuaikaa alkoi järjestyä kiihtyvällä tahdilla ihmisille.

      Esko Tuhoahon pääministerikauden lopussa vuonna 1995 yli 700,000 ihmisellä oli mahdollisuus viettää aikaa perheensä parissa. Eivät työt rassanneet.

      • paremmaksi, mutta

        onneksi Kokoomus on pitämässä kepua kurissa. Kepulainen talousoppi on perin juurin omituista, aina maksaja on joku muu.. Miten kukaan palkansaaja voi äänestää kepua??


    • tapahtuu:

      10.9.2008 Stora Enso kertoi pörssitiedotteessaan sulkevansa kartonkikone 1:n Imatralla ja Corenson hylsykartonkikoneen Varkaudessa. Kaikkiaan Suomen henkilöstöä kerrottiin vähennettävän 550 hengellä

      10.9.2008 Metsäyhtiö UPM kertoi suunnitelmistaan sulkea vuoden 2008 loppuun mennessä Kajaanin paperitehdas ja Valkeakosken Tervasaaren sellutehdas. Kajaanin tehtailla työskentelee 535 henkeä ja Tervasaaressa 150 henkeä

      8.10.2008 Kemira aloitti elokuussa 2008 yt-neuvottelut jotka johtivat 298 henkilön henkilöstövähennykseen, joista 191 henkilön työsuhde päättyi irtisanomisen kautta.

      21.10.2008 Elektrobit sai lokakuun 2008 alussa käynnistämänsä yt-neuvottelut päätökseen, jonka seurauksena yhtiö kertoi vähentävänsä hallinnosta ja tukitoiminnoista 42 työntekijää. Aikaisemmin keväällä yhtiö irtisanoi 59 henkeä

      31.10.2008 Hyötyajoneuvoihin johdinsarjoja valmistava PKC Group aloitti yt-neuvottelut 100 henkilön vähentämsieksi Kempeleen toimipisteestä.

      5.11.2008 Stora Enso kertoi siirtävänsä vuoden 2009 alussa taloushallinon Capgemini yhtiölle, jonka seurauksena yhtiö aikoo vähentää 300 työpaikkaa. Capgeminin teamit toimivat mm. Intiassa ja Puolassa.

      6.11.2008 Kauhavalla toimiva, Finn-Power aloitti yt-nuvottelut, joiden tarkoituksena on 90-120 henkilötyövuoden vähentäminen.

      11.11.2008 Nokia Siemens Networks kertoi aloittavansa yt-neuvottelut 750 työpaikan vähentämiseksi

      12.11.2008 UPM ilmoitti aloittavansa yt-neuvottelut 80 henkilön työpaikoista Pietaraaren yksikössään.

    • Lehdistä faktaa

      Laatuaikaa? Todellakin, sillä lähes kymmenentuhatta valtion työntekijää odottaa parhaillaan tuottavuusohjelman tuomia vaikeuksia. Tulee työttömyyttä, elämää ja perhe-elämää vaikeuttavaa asiaa samalla kertaa.

      Kuinkahan monta perhettä hajoaa kepun takia? Kuinkahan monta avioeroa tulee sen takia, että rahaa ei ole? Kuinkahan monta taloa/asuntoa menee myyntiin, kun ei ole varaa maksaa lainoja ja/tai ylläpitoa? On myös kiinnostavaa nähdä, että kuinka paljon lisääntyy alkoholismi. Työttömillä kun ei useinkaan ole muuta tekemistä kuin kaljan juonti.

      Siinäpä niitä kepuministereiden järjestämiä "laatujuttuja".

      • Samaa ajatellut .

        Anna palaa vaan,tällaista se on noiden aikaansaannokset politiikalla.


    • Seuraava sukupolvi maksaa k...

      Sikafarmari ja Vanhanen pistättää keskustalaisilta navetat tyhjilleen, sekä motolla hakkauttaa perintömetsät alihintaan sili-viliksi.Eipä antanut Vanhanen juurikaan veroetuja nuorille sukupolven vaihdoksiin,vaivaiset 3% .

    • marskin ritari

      UPM KYMMENE, ISKI SUOMINEITOA PALLEAAN MUTTA EIPÄ NEITO EDES ÄLÄHTÄNY JA NIIN LOPPUI KAINUUSTA TYÖMIEHET, MUTTA SINNA ALASHAN NE KILOT KERTYVÄT, ja vähän muutakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      845
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      21
      786
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      712
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      117
      530
    Aihe