Onko kukaan teistä numismaatikko ts. Harrastaako kukaan teistä historiallisten rahojen tai mitalien, kuten urheilu-, urhoollisuus-, ansio-, muisto-, tai muiden palkintomitalien keräilyä, joina voidaan varmasti pitää ainakin jo 1800-ja 1900-luvun alkupuolen esineitä. 1950-luvun vaihduttua seuraavaksi vuosikymmeneksi markatkin muuttuivat pennin kokoisiksi jonka jälkeen ne saivat takaisin miltei normaalin vuosisadan alkuvuosilta tutuksi tulleen kokonsa uudistunein kaiverruksin. minkä arvoiseksi nykyrahassa arvioisitte 1800-luvulla painetut suurikokoiset kymmensenttiset tsaarin nimikirjaimineen, dollarin v. 1899, "hopea"ruplan 1916 tsaaria ja jotakin ortodoksisen kirkon päämiestä esittävine kaiverruksineen, englannin isot pennyt 1800-luvun lopulta tai vai kaikki sodan aikaiset rahat? Urhoollisuus-tai urheilumitaleita ei kai kannata ruveta arvioimaan iästään huolimatta.
historialliset rahat ja mitalit?
5
1520
Vastaukset
- kysytty...
"...1800-luvulla painetut suurikokoiset kymmensenttiset [tark. ilm. kymmenpenniset] tsaarin nimikirjaimineen..."
Riippuu hyvin paljon vuosiluvuista ja rahojen kunnosta. Arvot ovat romukuparin arvon ja satojen, jopa parin tuhannen euron välillä. Urheilu- ja urhoollisuusmitaleissa on varsin arvostettujakin keräilykohteita. Tietysti joku Perä-Lavian kakkosluokkalaisten hiihtokisan mitali vuodelta 1982 on lähinnä vain tunnearvoa sisältävä.Siinä olet oikeassa että kolikoiden ja seteleiden rahalliset arvot eivä ole missään suhteessa vuosilukuun. 1800 luvun loppupuolen lantti voi olla arvoltaan vain muutamia senttejä kun taas esim. 1958 vuodelta löytyy jo yli 500 euron kolikko.
Näissä urheilu- ja urhoollisuusmitaleissa taas tulee ratkaisevaksi tekiäksi rahallista arvoa mitattaessa mitallin historiallinen puoli. Eli "Perä-Lavian kakkosluokkalaisten hiihtokisan mitali" jos se todistettavasti kuului esim. Veikko Hakuliselle on huomattavasti arvokkaampi kuin samalla luokalla samoihin kisoihin osallistuneen, vaikka paremminkin pärjäneelle Sipposen Kaiskille.
Kaikki on niin suhteellista keräilyharrastuksessa.- kyykkis
Tarkoitin juurti 1866 luvulta olevaa 10 pennistä Aleksanteri II painokirjaimineen, pari tonnia no huhuh huu pyörryn onnesta. 1916 Nikolai II 10 penniä ja 1939 20 markkaa joka vielä isompi jne onos nää pennit 1911 mitään tai devalvoinnista pienentyneet markat ja leikatut setelit.
- Antelias
Laajaa kysymys tuo historiallisten rahojen ja mitalien keräily ja niiden arvot.
Yksi hyvä tietolähde on Suomen Numismaattisen Yhdistyksen (=SNY)kotisivut ja varsinkin sen huutokaupat jossa mainiot kuvat kolikoista ja seteleistä.
Linkkit: http://www.snynumis.fi/
ja tulevaan huutokauppaan http://www.snynumis.fi/huutokaupat/hk368/hk368.htm - em0231
Osaako joku viisas kertoa mitä mitaleita olen saanut käsiini. Kyseessä on juoksu ja hiihtokilpailuista annettuja palkintoja. Ne on pieniä hopeisia levyjä, jotka on ilmeisesti tarkoitettu rintapieleen ripustettavaksi, Kaikissa on "logo" iso P ympyryän sisällä ja sen alla lehvät ristissä. Minkä järjestön antamia ne ovat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"648864Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1545554Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1274996Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään133864Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853460Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta533369Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä372716En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102661Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html392603- 241737