Joskus oli myynnissä jotain siveltävää sähköäjohtavaa liimaa vai mitähän se oli, joka muistaakseni ei toiminut kovinkaan kehuttavasti tai sitten tunaroin sen laittamisessa, onko nykyään tiedossa parempia keinoja vastuksen korjaamiseksi?
Takalasin vastuksen korjaus
4
1473
Vastaukset
- hopeamaali
Hienosti se maali toimi. Olen korjannut kolmen auton takalasinlämppärit sillä aikoinaan ja jokainen tuli kerrasta kuntoon ja toimi ainakin sen vuoden pari jotka ne minulla olivat.
Ensin se katkennut kohta pitää löytää mikä on yleensä aika helppoa. Sitten kohta ja lasi puhdistetaan jollain liuottimella ja jäljellä olevat langat hiotaan parin sentin matkalta kirkkaiksi vaikka teräsvillalla. Hionta pitää ehjän langan puolelta kohti katkennutta kohtaa etteivät ne irtoa lisää.
Teipit molemmin puolin suojaksi jotta maalia tulee vain langan levyinen kaistale tai vähän yli. Sitten vain maalataan hopeamaalilla, jota se pienessä lasipullossa myytävä tavara on, muutama ohut kerros joiden annetaan kuivua välillä ja teipit pois.- maalia langan päälle
niin jatkona edelliseen sen verran että sitä maalia pitää sutia sen kirkkaaksi hiotun langanpään päälle ainakin sentin matkalle että saadaan kunnon kontakti.
Jos olet yrittänyt sutia maalia vain siihen kohtaan josta lanka puuttuu etkä ole hionut jäljellä olevia langan päitä kirkkaaksi, voi hyvinkin olla ettei maaliin ole syntynyt kunnon kontaktia. Siinä kuparisen vastuslangan päällä on vanhassa autossa niin paksu oksidoitunut kerros ettei siitä sähkö kulje.
- ohjeet
kyseiseen operaatioon. Saisit tarjota virtuaalioluet sillä näillä onnistuu :)
http://personal.inet.fi/koti/mikko.hatinen/takalasi.htm- neuvojiille :))
Erään suuren autotarvikeliikkeen myyjä ehdotti kemiallista metallia, kiitin neuvosta iloissani kun tiesin sitä vielä olevan ennestään jäljellä. Onneksi oli kiireinen päivä... Hopealiimaa löytyy YE-internationaalista, homenna sinne :)) Suur kiitos todella asiantuntevista neuvoista! Tontut ne tarkkailee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718