Silloin kun ajelin euromerkillä, niin huolto maksoi 200€, mutta aina korjattiin lisäksi 300-400€:lla. Ko. merkin valmistaja on nyt konkurssikypsä.
Ceedin 250€ huolto
pikkurahaa.
252397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mikä Ceedin huolto on kyseessä ? varmaan joku ensihuolto johon kuuluu vaan öljynvaihto, muuten hinta ei pidä paikkaansa vaan pitää kertoa ainakin kahdella kalliit lisätyöt.
huolto Deltalla, esim. tojolle ja volkkarille tyypilliset "lisätyöt" sisältyvät hintaan.
Minun Toyotaani ei ole koskaan tehty yhtään lisätyötä. Hinta on ollut aina se etukäteen sovittu. 15tkm huolto maksoi Toyotaan 115€.
sama huolto 145 euroa, nutta eihän se ollut kuin öljyvaihto huolto. Odotetaan 30 tuhannen huoltoa ja toivotaan, että on pieni lasku.
oikeita huoltoja, ei pelkkiä öljynvaihtoja, ja harvemmin käydään huollossa kuin tojolla mikä tasaa huoltokustannusten eroja.
Aurikseen 190.-
Olen kyllä kuullut että Deltan huollot on enemmänkin valohoitoa vaikka monenlaista pitäisi tehdä.
Polttimoiden vaihdot
Ilmastoinin huoltotyöt
Raitisilmasuodattimen vaihdot
Jarru- kytkin ja jäähdytinnesteiden vaihdot
Monella merkillä osa noista on "suositeltavia" mutta ei mukana huollon könttähinnassa.
Korjaukset ovat sitten oma lukunsa.
Jarrunesteet kyllä kuuluvat käsittääkseni kaikilla normaaliin huolto-ohjelmaan. Ilmastointihuollot ovat kaikilla täysin erillisiä eikä minulle ole koskaan edes tarjottu sellaista Toyotan merkkihuollossa.
Polttimot taas kuuluvat Toyotalla takuuseen. Minulla on vaihdettu yksi polttimo neljän vuoden aikana. Raitisilmasuodattimen olen aina vaihdattanut huollossa ja sen hinta on automaattisesti laskettu pyytämääni huoltohintaan.
Korjaukset ovat tosiaan oma lukunsa. Ei ole ollut tarvetta kun alla on Toyota.
oo ihme että ikivanhan tojon omistajana kateus iski ja täällä vuodattamassa,ylipäänsä "eksynyt" näil sivuil.Tokihan nää ymmärtää kun monet entiset kaverit vastaantulles morjenstaa nyt erimerkkisen tuulilasin läpi!
Kiaa en ostanut koska se ei ollut minulle riittävän laadukas ja koska takuu ja huolto ovat ns. persiistä. Mutta jos Toyotan huoltohinnat alkavat korpeamaan niin jätä lukematta minun kirjoitukseni.
Monet tutut ovat vaihtaneet Corolla-farmarinsa toisen merkkiseen koska uutta Corollaa ei myydä farkkuna. Tämän uuden auton malli on muuten lähes aina Volkswagen Golf Variant. Jotkut ovat koeajaneet myös Ceed-farkun. Se ei valitettavsti ole lähelläkään Corollan tai Golfin tasoa eikä näin ollen edes vaihtoehto.
Juuri noiden nesteiden osalta on aika kirjavaa käytäntöä - ainakin hinnastotasolla.
Voit katsoa vaikkapa huulilasin vertailuista.
Polttimot ovat varmasti tyypillisin eroavaisuus. Kiassa ja Toyotassa ne ovat takuuaikana takuuseen kuuluvia, monessa (vaikkapa Nissan) tulee erillinen veloitus jo takuuaikana.
tulee polttimot sen takia takuuseen koska kyseinen automerkki polttaa niitä jostain syystä yllättävän paljon. Pääsee helpommalla kun vaihtaa vain polttimot takuuaika, niin ei tarvitse korjata tyyppivikaa.
KIA.
Itse asiassa Toyotassa polttimoita kuluu todella harvinaisen vähän. Aiemmin tuossa kerroinkin että neljän vuoden aikana on tasan yksi palanut.
ainakin käräytteli polttimoita jo uudesta lähtien siihen malliin, että kokeilivat vaihtaa mm. umpiot takuuseen, kun polttimoita oli vaihdettu suunnilleen repullinen. Ei ole tullut nyt kysyttyä häviskö vaiva.
Kas kun kian sivuilla on tojotia
Ootko muistanut pitää valot päällä;-)).
Kolme tojoa olen omistanut, vanhemmat ei juuri polttimoita kuluttaneet, vaan viimeisin oli corolla jolle polttimot kelpasivat oikein mainiosti, oli todella ahne niille.
Polttimoita ei kulu. Muistan kyllä että joskus takavuosina Aveissa oli korkea jännite ajovaloille eikä tavalliset polttimot olleet pitkäikäisiä ilman uutta valonjohtoa tms. Taidatte muistella näitä vanhoja aikoja.
Kyllä täällä Kiankin palstalla huomaa mikä automerkki oikeasti Kia-väkeä kiinnostaa. Olen mielelläni avuksi jos kaipaatte Toyotasta jotain tietoa jossa voin auttaa.
corollassa oli myös sama vika. Siintähän oli julkisuudessa isoja juttuja jos muistat. Myydäänkö sitä viellä farkkuna ?
Kyllä asia on niin, että ketkä tänne palstalle tulee niin se on kiinostunut Kiasta ei päin vastoin.
toyotasta tietoa. Vielläkö takuu loppuu jos käyttää venäjän bensaa ? Itään päin matkaajalle se on huono auto kuin ei voi missään tankata.
Venäjälle minulla ei ole mitään asiaa enkä edes välitä olla venäläisten kanssa missään tekemisissä. En esimerkiksi osta autoja Deltasta.
toyota kausi loppuu kun venäjän tehtaat käy tuomaan toyotaa suomeen. Missään muussa automerkissä ei lopu takuu jos käyttää venäläistä bensaa.
ku toyotan näki.
Entinen nissan huijari oli kyseessä.
20 tkm huollosta 360 euroo minkä vaihde ilmoitti kun tilasin ajan. Oli silloin muitakin asioita mielessä niin en silloin älynnyt vongata hintaa pienemmäks. Huollossa huoltohenkilö autoo vastaanottaessaan kysyi niin että hinta oli vissiin sovittu 360 ekee, sanoin että niinhän se oli puhe tilattaessa, ois tuosta voinu saada hintaa pois vieläkiin sitten mutta muutamista kympeistä viiti alkaa kitisemään...
Joo mutta pointti mulla oli se että lasku oli sitten tasan 360 euroo, ei mitään lisähintoja tarvikkeista, pissapojan liemistä tai vastaavista. Olen kuullut huhuja että jotkut jollakin merkillä ajavat täyttävät pissapojan juuri ennen huoltoon menoa että ei tulis lisälaskua...