Pitäisikö tuo ottaa tosissaan?
Katainen on Euroopan paras rahaministeri.
Poti
5259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että paras viedään maasta jonnekin, missä tuottaa paremmin, on lähempänä markkinoita, vaikuttaa suuremman kansantalouden menestykseen. Euroopan paras valtiovarainministeri on varmaan tarpeen pahemmin velkaantuneissa maissa, pahemmin ylikuumenneen rakennustoiminnan laantuessa kärsivissä maissa, suuremman työttömyyden ja heikomman sosiaaliturvan maissa. Tuskin on siis Katainen kauaa enää Suomea palvelemassa.
Kyllä ihmettelen jos niin on, toisaalta eihän suomi voikaan mitenkään lamaan mennä,
täällähän eletään lamaa koko aika.
missä niin huonoja ja vanhoja autoja näet runsaasti katukuvassa kuin rakkaassa Helsingissä.
ei Tallinnassa ole yhtään sen luokan romuja, kuin suomessa, mut moni haluaa ajaa sellaisilla.
..että, mitenkäs sitä lamaan mennään nyt, kun jo siellä ollaan oltu viimeiset 15v. ainakin? Aina vaan tätä kuuluisaa säästölinjaa jatketaan. Ja mikään ei näy missään? Muuta kun että, terveys ja sosiaalitoimi ja koulutus sektorit ovat kuralla. Joka päivä uutiset kertovat työvoiman vähentämisestä milloin mistäkin. Entisissä Baltian maissa elintaso menee Suomen edelle. Vaikka siellä tätä kuuluisaa Pohjoismaalaista sosiaaliturvajärjestelmää ei olekaan. Toistaiseksi vielä. Paremmilla autoilla ihmiset ajelevat ja isommissa asunnoissa asuvat maaseudulla asuvat. Pellot ja peltojen kootkin ovat siellä aivan toista luokkaa kun täällä Suomessa. Tulorajat kanslaisten kesken niinkuin täälläkin tosin ovat vielä ehkä isommat ja räikeimmät. Mutta, tulevaisuudessa kyllä ne Suomen ohi ajaa ja kirkkaasti. Ei siihen montaa vuotta mene.
Töitä sentään siellä ihmisillä riittää ja tulevaisuuden uskoa. Toisin kun täällä. Uutta rakennetaan ja vanhaa kunnostetaan. Samalla kun muun Euroopan kanssa käydään aktiivista kauppaa aina Japania myöten. Venäjää unohtamatta.
edellinen valtiomme rahaministeri ole se, jolle kunnia kuuluu.
..eiköhän tuota valtion rahatalouspolitiikkaa, tehdä vähän pidemmällä aikasektorilla kun parivuoden taloussuhdannesuunnittelulla. Eikä se rahaministeri yksin siellä ole päättämässä. Kun kerran talouspuolen pääomapäättäjät ovat linjansa valinneet. Niin rahaministeri on siinä vain se joka sitten jakelee, mitä on jaettavissa.
Elämämme globaalisessa kapitalismisessa markkinataloudessa. Ja, sen ehdoilla. Kuka siis omistaa pääoman? Onkos pääomalla kotimaata?