onkos kellään kokemuksia tästä bigpankista??? tuntuis olevan aika kivasti parempi korko kuin suomen pankeilla tällä hetkellä.. tässä vaan suunnittelen ehkä vähä turhanki etukäteen ku tammikuus saa rahat määräaikaistililtä s-pankista ni niille uutta kohdetta....
Bigpankki???
5
3480
Vastaukset
- Riskitön
Valtionobligaatioista on saanut lähes samaa tuottoa jo varsin kauan, ero on marginaalista. Lisäksi kun Suomen talous ajautuu viimeisinä talouksina taantumaan, on paljon ulkomaisia pörssejä joihin saa edullisia indeksiosuuksia tai osakerahastoja jotka todennäköisimmin muutamassa vuodessa lähtevät uudelleen nousuun (kunhan vain ostaa vähitellen säännöllisesti eikä kaikkea kerralla).
Kansainvälinen Valuuttarahasto myönsi jo Islannille lainaa ja Latvia hakee parhaillaan lainaa samasta paikasta. Kun IMF:ltä haetaan lainaa, on se viimeinen apukeino ja tällöin kyseiset alueet ovat usein varsin huonossa kunnossa.
Bigpankki saa tuottonsa lähinnä Baltian alueen kulutusluotoista, jolloin tuotto on korkea mutta muutos voi olla nopeampi kuin Islannissa missä pankit saivat tuotot osakkeilla ja johdannaisilla. - Kaupthingista viisastunut
Älä laita, Baltian talous on aivan kuralla. Tutustu Kaupthing-caseen niin ymmärrät paremmin.Paitsi jos rahasi ovat aivan ylimääräisiä eikä niiden mahdollinen menettäminen kirpaise.
- talletussuojan piirissä`?
Käsittääkseni Bigpankki kuuluu talletussuojan (50 000e)piiriin. Korkoa saa yli 7%. Kannattaako laittaa rahat sinne? Onko riskiä`?
- siinä vastaus kysymykseesi
että onko riskiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802150- 1751791
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701662Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091470Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241453- 1051155
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1611076Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771063Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud232894Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56890