Pikkukonna vain nukkuu

E&E

Moikka,

osaisittekohan sanoa, vaivaako meidän 2-vuotiasta nelivarvaskonnaa jokin. Se kotiutui 3/2008. Oli ollut pulihorteessa maahantuojan luona. No, kesällä se jonkin verran oli hereillä, mutta nyt taas vain nukkuisi. Onko tämä nyt luontaista talviunta? Meidän toinen 15v konna kun ei nuku talviunta, niin ihmetyttää tämä pikkuherra. Onko ok?

3

1890

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mallooooossh

      En ole varma mikä sitä vaivaa mutta muista että noin nuorta kilpikonnaa ei saa laske talvilevolle koska se on hengenvaarallista viim. 8v voi jo laskea. Näin estät sen: Pistä joka päivä kättäsilämpöisempään veteen ja huoneen pitää olla riittävän lämmin. Minun 2w kilpparini ei edes tahdo nukkua. Se on yksilöllistä. Toivottavasti tästä oli apua sinulle ja konnallesi

      • zonny

        Puolittainen talvilepo ja horros ovat eri asioita. Maakilpikonnat tarvitsevat joka ainoa talvi, pienestä pitäen jommankumman talvilevon muodon. Konnat eivät nuku talviunta. Vaihtolämpöisinä selkärankaisina matelijoina ne vaipuvat luonnossa horrokseen. Ensimmäinen tärkeä tieto on se, mitä lajia konnasi on. Osa maakilpikonnista ei horrosta eikä vietä puolittaista talvilepoa lainkaan. Jos väärän lajin konnia laittaa horrokselle, konna menehtyy. Kaikki lajit horrosta lainkaan, kuten esimerkiksi tunisiankilpikonna. Tunisianmaakilpikonna ei tarvitse edes puolittaista lepoa, sillä sille talvi on koko vuoden vilkkainta aikaa.(lainattu teksti www.maakilpikonna.com)
        --------
        Maakilpikonnat TODELLAKIN tarvitsetat horroksen/puolihorroksen joka ainoa talvi! Inhottava lukea taas viestiä yhdeltä sellaiselta henkilöltä joka tietämättömyyttään saattaa vaarantaa koko kilpikonnan tulevaisuuden!!!


    • zonny

      www.maakilpikonna.com
      kannatta käydä vilkaisemassa.

      On erittäin ikävää , että sinulle on annettu virheellistä tietoa.
      Minusta kuulostaa hyvinkin paljon siltä, että pienokainen on menossa viettämään talvea.
      Ainoastaan sairasta yksilöä ei saa päästää horrostamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      866
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      101
      850
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      78
      652
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    5. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      156
      616
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      576
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe