sama homma taitaa jatkua kuin muinakin talvina; jäiselle asfaltille heitetään karkeeta soraa ja laitetaan kädet ristiin.
Tekninen virasto levittelee käsiään ja kaupunki maksaa ihmisten sairaalakuluja näitten liukastellessa huonosti hoidetuilla jalkakäytävillä vaikka olisi millaiset jäätikkökengät jalassa.
Mutta onhan meillä lämmitettävä jalkapallonurmi.
Sinne varpaita lämmittelemään ja syömään eväitä ruokatunnilla.
Tekninen virasto levittelee käsiään ja kaupunki maksaa ihmisten sairaalakuluja näitten liukastellessa huonosti hoidetuilla jalkakäytävillä vaikka olisi millaiset jäätikkökengät jalassa.
Mutta onhan meillä lämmitettävä jalkapallonurmi.
Sinne varpaita lämmittelemään ja syömään eväitä ruokatunnilla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
lämmittää jalkakäytävä senkin uusavuton. Toivoo kupsis nurmelta.
Champions Leaguen loppuottelussa, niin Kuopion kaupunginpäättäjät luulee;=) Kohta kaupungin säästöt kohdistuu sepeliin ja kadut jätetään hiekoittamatta ja lopulta niitä ei enää auratakkaan. Saadaan taas mukavaa uutiskuvaa Kuopion torilta =)
jos muuten ei pysy pystyssä. Sillä vain huristelee varoen vain ettei aja mummojen päälle.
sillä rollaattorilla ajelee? Sieltä niiden peli ainakin näyttää. Hyvä ettei ole rollaattorit mukana kentällä =)
Samoin tehdään muissakin kaupungeissa. Vaan kerroppas mikä olisi kustannustehokas vaihtoehto?
Suolaa niinkuin moottoritiellekkin kylvetään. Oikein roppakaupalla että on sitte kengät yhtä paskassa ku autojen kyljet :D
Kyllä se sora paremmin sinne kävelyteille sopii.
...ite ne kavut, niin ei tarvii täällä vinkua!
...eläkä luule olevas joku mualimankuningas siellä BobCatin penkillä sätkä huulessa.
jätkä pyllyä
että hiihtiladut on hyvin hoidettu. Ainakin viime talvena,kun katseli touhua. Vähänkin satoi lunta, niin oli ukko koneen kanssa höyläämässä latua.
Naurettavaa pelleilyä vetää nakkikuoressa vapaalla tyylillä järven jäällä. Ei muuta kuin umpihankeen hiihtämään, niin siinä kasvaa kunto.
Puhuttamakaan siitä luisteluradasta.
minun mielestä hiihtämistä harrastamattomien sohvaperunoiden sepelvaltimotaudit pitäisi jättää kokonaan hoitamatta.
tai sitten saisivat hoidattaa ne yksityissairaaloissa omilla rahoillaan.
sukset ja muut varusteet?
Aina sama virsi ja valitus!
Asiat minusta ihan hyvin kun katsotaan pitempää aikaväliä eikä vaan sitä kun on yhden yön aikana on pyryttänyt metri lunta. Heti ollaan huutamassa että miks ei oo joka paikka tip top aamulla kun töihin ollaan lähdössä.