Toisne kilpikonnani kilpeen on alkanut muodostua levää "saumakohtiin"... Ei ole koskaan ennen ollut. Harjataanko hammasharjalla pois vai mitä olette tehneet?
Vastaukset 5
- lääkäriin...
oiskohan se kilpimätää? kannattaisi kokeilla betadinea eikös siinä ole bakteereita poistavaa ainetta ja sillähän kilpi pitää suihkuttelun jälkeenkin pyyhkiä(jos nyt puhut maakilpikonnasta),mutta lääkärissä kannattaa jokatapauksessa käyttää.
- Ei :S
Se on vesikilpikonna ja viihtyy todella paljon vedessä... ajattelin sellaista et jos sitä pitäs päivässä tunnin maalla, ni auttaisko se??
- Konnuus
Ei :S kirjoitti:
Se on vesikilpikonna ja viihtyy todella paljon vedessä... ajattelin sellaista et jos sitä pitäs päivässä tunnin maalla, ni auttaisko se??
Tavanomaisen levän vähäinen kasvu kilven päällä ei ole paha juttu; luonnossakin elävillä suo- ja vesikonnilla sitä kasvaa kilven päällä jonkinverran.
Kilpimätä on sitten asia erikseen; sitä pitää hoitaa ensihätään Betadinella ja jollei parane, täytyy ottaa yhteys eläinlääkäriin. - yrjuyrj
onko vakava?
- yrjuyrj
varmaan vitamiinin puutetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3731441- 65961
- 116915
- 89901
- 69875
- 94701
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50609En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56604Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku112585