Eikä se siitä miksikään muutu!
Ehkäisy on syntiä
minä
7513501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Älä puhu paskaa hölmö!
On lannoitteena erinomainen,joten voit tästä lukea mihin sitä käytetään, ja miksi.
Sinulle tämä on kirjoitettu, joten kirves on pantuna puusi juureen, ole ahkera ja tee parannus ettei se työtään tee ja hakkaa sinua pois.
P. Luukkaan Evankeliumi 13
3. Ei suinkaan, sanon minä teille, vaan ellette paranna teitänne, niin te kaikki niin hukkaan tulette.
4. Taikka luuletteko, että ne kahdeksantoistakymmentä, joiden päälle Siloan torni lankesi ja tappoi heidät, olivat vialliset kaikkein ihmisten suhteen, jotka Jerusalemissa asuvat?
5. Ei suinkaan, sanon minä teille, vaan ellette paranna teitänne, niin te kaikki niin hukkaan tulette.
6. Mutta hän sanoi tämän vertauksen: yhdellä oli fikunapuu, hänen viinamäessänsä istutettu, ja hän tuli etsein hedelmää hänestä ja ei löytänyt.
7. Niin hän sanoi viinamäen rakentajalle: katso, minä olen kolme vuotta tullut ja etsinyt hedelmää tästä fikunapuusta, ja en löydä, hakkaa se pois: miksi se myös maata turmelee?
8. Mutta hän vastasi ja sanoi hänelle: herra, anna hänen vielä tämä vuosi olla, niin kauvan kuin minä kaivan hänen ympärinsä ja sonnitan:
9. Jos hän sittekin hedelmän tekis; jollei, niin hakkaa se sitte pois.
siinä, että kyllähän syntiä voidaan todellakin sanoa, että se on p....kaa.
Onhan se niin likaista,(synti), että siitä sanotaan että se pitää pestä pois!
Ei ole syntiä SYNTI on SAASTAA!
EI LESTADIOLAISET SAA YHTYÄ JOLLEI OO PAPPI SIUNANNU.
JOS JESSE SETÄ ELÄIS VIELÄ, SE KYLLÄ PYUOLUSTAIS KONDOMINKÄYTTÖÄ. SE SÄÄSTÄÄ HENKIÄ.(JA NIISSÄ ON HYVÄ KANTAA VETTÄ JANOISILLE). EHKÄ JEESUS HEI OIS HALUNNU VÄHEMMÄN KÄRSIMYSTÄ! KUIN VOIS KORTSUN KÄYTTÖ OLLA SYNTIÄ??SIEMEN MENEE HUKKAAN VAI?HALUISIN TIETÄÄ ET KUKA LESTAADIOLAISPOIKA EI OLE ENNEN AVIOON MENOA "HUKANNUT" LASTIAAN OMIN KÄSIN.
PERHANAN MORALISTIT!
P.S. KERRON PIKKU SALAISUUDEN: MARIA SAI MUNAA!!!MITEN JESSE OIS MUUTEN SYNTYNY???
kondomi on ehdottomasti paras ehkäisy keino ja varmin ilman mitään sivu vaikutuksia,ja siksi toiseksi täytyihän marian todella saada munaa ilman sitä se juttu ei vaán ois yksinkertaisesti onnistunu! kaikkiea hyvää sinulle sinulla on hyviä ideoita:)
ei laukea
Tapa itsesi, nin maapallo on parempi paikka elää!
?????
Onneksi miehet katoavat tältä planeetalta..
Sit ei tarvii tehdä syntiä...=o))))
????
......SINÄ et voi määrätä mikä on syntiä ja mikä ei vaan Jumala sanassaan määrää sen.
Ja ehkäisyähän Jumala ei synniksi ole sanonut.
Henki se on mikä johtaa, mikä on syntiä ja mikä ei
jaksavat veeällät jauhaa jatkuvasti.
Itse ovat keksineet ehkäisyn synniksi, jotta olisi jotain perustelua sille, että joka torpassa on 10-15 kakaraa, vaikka järki sanoo muuta sekä lasten että vanhempien hyvinvoinnin kannalta.
Kait sen valheellisen opin ovat aikanaan kehittäneet vl-äijät, jotta pääsevät päästeleen paljaalla baanalla aamusta iltaan ja illasta aamuun.
Kanin geenejä.
tuo on sinun mielipiteesi.
Täällähän me kaikki saamme sanoa mielipiteemme, eikö vain?
Niin on. Myös "Minä kans" saa sen sanoa. Ei pelkästää VL:ät.
Raamattu taas on oikeassa
.......kannattaa uskoa Raamattuun eikä ihmisten tekemiin oppeihin
saavat sanoa mielipiteensä varsinkin tässä ketjussa, kun avauksessa ei kyselty mitään erityisesti vain joltain ryhmältä.
Vaan avaus oli kaikille tarkoitettu.
kaikkien huomioida se että Pyhän hengen neuvon ja opetuksen edelle ei voi mikään mennä.
uskot vl-saarnajien valheoppeihin - et Raamattuun.
Miksi?
Pyhän hengen neuvoon tässäkin asiassa.
eivät perustu Raamattuun ovat ihmisen itsensä kehittämiä milloin milläkin perusteella.
Pyhä Henki ei ole Raamatun opetuksesta irrallinen.
Jumalan sanan tunteminen on sinulla jäänyt vähäksi, tai et ymmärrä lukemaasi!
Koetappa ottaa kokonaiskuva, mitä Jumalan tahtoo ehkäistä.
Syntiä, ja jos katsot kokonaiskuvan ehkäisystä, niin se siellä todella vakavasti kielletään.
Raamatussa on yksi kohta jossa se sanotaan tosi selvästi, en vain ole löytänyt sitä enään, mutta ei se sitä seiltä poistakkaan, siellä se on.
Todella vakava puhuttelu ehkäisijöille siinä on.
Pyhä Henki EI neuvo missään asiassa vastoin Raamattua. Ei myöskään ehkäisyasiassa.
Luulet olevasi Pyhän Hengen ohjauksessa tässä kysymyksessä, mutta valitettavasti olet vl-saarnaajien harhaopetuksen kahleissa.
voi voi sua.
Eläppä sinä sitten tavallas.
nyt etsiä se kohta Raamatusta ja palataan sitten asiaan. Ei tarvitse ihan hatarien muistikuvien varassa keskustella.
kerron vain ja ainoastaan totuuden
>>
Henki se on mikä johtaa, mikä on syntiä ja mikä ei
>>
Joo, mutta kuka erehtyväinen ihminen sitten sanoo kellä on pyhä henki ja kellä ei??
Miten mitään voi perustella Pyhällä Hengellä, mikäli sama pyhä henki on ilmoittanut toiselle toista kuin toiselle??
Minulle on Pyhä henki ilmoittanut että ehkäisemättä jättäminen on syntiä, mikäli ei ole valmiuksia huolehtia lapsesta, jonka tekee!!
Ande
Jos raamatusta luet jos et usko minuakaan.
Siis pitäisikö sinua uskoa ennemmin kuin Raamattua?!
Johan Ruotsin ukko päästelee kovaa tekstiä.
Minua sen kummemmin kuin raamattuakaan, se asia siellä on, olen hakukoneella koettanut saada sitä esiin.
Mutta epäilen ettei se hakukone ole oikein terve.
Enkä rupea lavaamaan raamattua läpi että sen löytäisin.
Uudessa testamentissä se kuitenkin on että se vähän rajaisi, ja ehkä Johanneksen ilmestyksessä.
Joten jos haluat niin lavaa se ensin läpi ja mene sitten muihin evankeljumeihin. jollei Ilmestyskirjasta löydy.
Minulle riittä että olen asian sinulle ilmoittanut, loppu onkin sinun vastuullasi.
Raamattu taas on oikeassa
.......kannattaa uskoa Raamattuun eikä ihmisten tekemiin oppeihin
-pyh sanon mä kuules se on se Raamattukin ihmisten kirjoittama kirja. Ja sitäpaitsi maailma ei ole sama kuin silloin joskus.
Raamattu on ihmisten kirjoittama!!!
Jumala on elämän ja kuoleman Herra.
Eli molemmat voimme luottavaisena jättää Jumalan Turvallisiin käsiin.
Siinä se lyhykäisyydessään on!
...Mikäli ei ole valmiuksia taata lapsille hyviä oloja.
Muutenkin maapallo on kärsimässä ylikansoituksesta ja pian meillä ei ole mitään resursseja kaikkien täällä elää. Onko se sitten muka Jumalan tahto että kaikki kärsitään??
Ehkäisyoppinne on perkeleestä, joka ei halua ihmisille mitään hyvää. Seuraukset on kaikkien tiedossa. Opistanne on ollut seurauksena naisen alistamista synnytyskoneeksi, ahdistusta ja pelkoa!! Ne ovat perkeleen hedelmiä ne eivätkä Jumalan.
Hedelmistään puu tunnetaan sanotaan Raamatusta, jossa ei ole yhtään kohtaa mikä vähänkään tukisi kestämätöntä vl:ien ihmisoppia tässä asiassa.
Ande
...sanassaan tuominnut maan hävitettäväksi. Sitä emme ihmisinä tiedä miten Jumala tuon toteuttaa.
>>
...sanassaan tuominnut maan hävitettäväksi. Sitä emme ihmisinä tiedä miten Jumala tuon toteuttaa
>>
Ei ylikansoituksesta maa sinänsä tuhoudu. Se aiheuttaa ainoastaan suunnatonta kärsimystä ja kuolemaa. Eniten tästä tulevat kärsimään kaikkein heikoimmat ja viattomimmat. Se ei varmasti ole Jumalan tahto!! Saatanan tahto on kärsimys. Jumalan tahto on Rakkaus.
Ande
massasyntyvien lasten kustannuksella, joita ei sitten kyetä hoitamaan kuten lapsia pitäisi hoitaa.
Munista saisi pistää vähäks aikaa killumaan ne vl-ukot, jotka on kehittäneet tämän Raamatun vastaisen opin.
Väitätkö todellakin että vl-kodeissa ei lapsia kyetä hoitamaan kunnolla, koska perheet ovat niin suuria? Voisin kokemuksella sanoa, että vl-perheissä eletään yleensä hyvin turvallista ja rakastavaista elämää. Ja lapset ovat todellakin rakastettuja ja tervetulleita! Lapsista kasvaa usein hyvin sosiaalisia ja avoimia ihmisiä! (toki poikkeuksia löytyy kuten joka asiassa)
Ikävä kyllä, olen sitä mieltä että näin ei ole monessa muussa perheessä jossa on vaikka 1 tai 2 lasta. Rakkaus ja huolenpito ei siis ole suhteessa lapsilukuun!
Että semmosta....
Alusta sen loppuun , myös tämän viestini jälkeen.
Sellainen ihminen ei voi käsittää tätäkään asiaa synniksi jos ei kanna itse Pyhää Henkeä omalla sydämellään.
.....Ei käsitä mitkä Jumalan Hengen ovat.
Sanotaan Raamatussakin.
Kiitos seurasta, en jouda vastailemaan enempää tällä kertaa täällä, työt kutsuu...
...Että he näkisivät sinut.
>>
Sellainen ihminen ei voi käsittää tätäkään asiaa synniksi jos ei kanna itse Pyhää Henkeä omalla sydämellään.
.....Ei käsitä mitkä Jumalan Hengen ovat.
Sanotaan Raamatussakin.
>>
Sellainen ihminen ei pidä ehkäisyä syntinä, joka kantaa itse Pyhää Henkeä omalla sydämellään.
Sinä et käsitä mitkä Jumalan Hengen ovat.
Jumala on Pyhän henkensä kautta minulle nämä viestit pyytänyt teille lähettämään, jotka olen tästä asiasta lähettänyt että luopuisitte perkeleestä ja tekisitte parannuksen aiheuttamastanne pahasta, jotta tekin voisitte Pyhän hengen ääntä kuulla. Niin kauon kuin toitotatte kestämätöntä ihmisoppianne, joka aiheuttaa kärsimystä, teidän on mahdotonta Pyhää henkeä kuulla!!
Sanotaan Raamatussakin että "hedelmistään te puun tunnette" Kaikki näkevät että ehkäisysynnistä toitottajien hedelmät ovat perkeleestä.
Ande
sokea ja vl-herätysliikkeen ylpistämä sekä aivopesemä henkilö.
Pyhä Henki kiertää vl-herätysliikkeen kaukaa juuri herätysliikkeen opettamien harhaoppien vuoksi. Siellä eivät armolahjat toimi jne. Niinpä on pitänyt ruveta saarnaamaan myöskin armolahjoja vastaan.
Kuinkahan kauan Jumala viitsii katsella vl-touhuja ennenkuin Hän tarttuu asiaan kovalla kädellä?
...kanssasi siitä, että annetaan tuomiovalta Jumalalle.
Jumala antaa oikean tuomion meille kaikille ihan viimeiseen asti siitä mitä olemme sanoneet ja tehneet.
Hän joka väärin tekee saa tumionsa ja hän joka oikein tekee saa palkan.
Tuomion itsellesi luet.
...Jumala sanoo sanassaan on totista totta ja heikko uskokin muuttuu vahvaksi uskallukseksi.
Aamen. vihdoinkin yksi asia jossa olemme samaa mieltä, mutta sinä tulkkaat Jumalan sanaa ja minä luen sen niinkuin se on.
Siinä se ero,koetappa lúkea Jumalan sanaa sillä silmällä että se voi nähdä yhdessä lauseessa useampia asioita kerralla.
Kun luet niin elä lue vain sitä mitä teksti näyttää, mutta lue se sillalailla, että mitä se tarkoittaa, ja myös takana oleva tieto ota VISUSTI talteen.
ei pidä lukea Raamatun tekstiä kuten se on kirjoitettu vaan se on aina muunnettava vl-harhaoppeihin soveltuvaksi.
Näin vähän arvelinkin.
Olethan lukenut täällä ettei minun lukemani oiken mene vl, oppiin, he kun liukevat pinnalta ja asian todellinen tietä ja sanoma jää odottelemaan tarkka silmäisempää lukijaa
...on ihmisymmärrystä, mutta tarkkuus Hengessä on Jumalan viisautta.
...on yksi suuri lasku.
..tämä näkemys ehkäisystä perustuu?
Raamatun vastaista harhaoppia.
Piste.
vain uskoko avauksen valhetta!
Ehkäisy EI OLE syntiä.
Eikä se siitä miksikään muutu!
älkää ottako tuota vakavasti se skoijaa selvästi, ei noin tyhmiä ihmisiä oikeasti ole olemassakaan
vanhoillislestadiolaiset opettavat noin.
He ovat itse keksineet kyseisen opin ja opettavat sitä naama peruslukemilla totuutena.
eikö tuota uskonnonvapauslaista huolimatta voitaisiin kriminalisoida? Eikö se Jumala antanut meille älyn jota olisi hyvä myös käyttää, minun "jumalani" olisi hyvin pettynyt moisiin hörhöihin
Olen vl-nainen... ja seurustelen. Ollaan puhuttu mieheni kanssa kaikesta maan ja taivaan välillä, eikä kummallakaan ole mitään lapsia vastaan. Päin vastoin, pelkään, ettei me saaha lapsia.
Eli, kaikki te jotka luulette, että emme käytä ehkäisyä, koska se on "syntilistalla", kuunnelkaa: "Haluamme kaikki lapset, jotka Jumala meille antaa. "
ei saa ahnehtia, jättäkää muillekin
Aikamoista itsekkyyttä, sanon minä.
"Eli, kaikki te jotka luulette, että emme käytä ehkäisyä, koska se on "syntilistalla", kuunnelkaa: "Haluamme kaikki lapset, jotka Jumala meille antaa. "
-sanot siihen, etta eivat kaikki vl-naiset halua lapsia, vaan pikemminkin pelkaavat saada lisaa lapsia? valehtelevatko he?
ja laita tähän, niin sitten voidaan alkaa keskustelemaan. Muuten oppisi on vain pakanallista hapatusta!
myos ne lahteet josta kavisi selville etta ehkaisy on syntia? please, ensi kerralla kun tuotte jotain mielipidetta julki faktana, niin laittakaa lahteet ja perustelut mukaan, kiitan.
Tota... Miks sen pitäis meitä kiinnostaa? Siis eihän kaikki nyt mitään uskovaisia ole, ja jos ei ole uskovainen ni tuskinpa nyt hirveesti piittaa siitä tekeekö syntiä vai ei... Lakkaa olemasta noin naiivi, kirkko ei kosketa kaikkien elämää... Luoja noita kristittyjä...
P.S Kai sä tiedät myös sen että masturboinnista tulee sokeeks ja kämmeniin kasvaa karvaa? Ja nukkuminen aiheuttaa syöpää, kaikkihan sen tietää.
Ai, täähän on lestadiolaisten palsta. No, ei se paljoa muuta, ihan yhtä hölmöjä juttuja ku noilla hupsuilla kristityillä. Kyllä te kaikki kiihkouskovaiset ootte mullekki monta kertaa hyvät naurut aiheuttanet...
Jos seksi olisi kielletty lailla, niin meikä leikkauttaisi munat kiveksisineen pois ja pissisin reiästä.
Eipä tarvita ehkäisyä... empä halua kymmentä lastakaan..
Väittäkää jeesustelijat sit viel et joka kerta ku joku kiroilee ni joku kuolee! Tääl näköjään liikkuu paljon tyhmempii ihmisii kun mä koskaan kuvittelin. Jos ei saa kortsuu käyttää ni sithän HIV on joku odotettu, ilonen vieras??? Täs maailmassa olis niin paljon vähemmän pahaa jos te jeesustelijat ette tulis ja tuomitsis kaikkee muuta paitsi itteenne!
Kun úskovaisten ehkäisykeskustelua lukee tarkasti, voi huomata, että kristityt eivät vaadi ehkäisemättömyyttä epäuskoisilta! Jumalattomilta ei voi vaatia Jumalan lapsen tekoja. Ja miksi se
uskovaisten ehkäisykielto on ongelma uskottomille?
Uskovaiset kun tahtovat mahdollisuuksiensa mukaan iloita omista lapsistaan! Siten Jumalan valtakunta kasvaa sisältäpäin!
Mitä tehdään siinä vaiheessa kun kiinalaiset, katoliset ja lestadiolaiset ovat täyttäneet maan? Juttu on sellainen, että jossain vaiheessa lopuu sapuska kesken.
Voisi tietenkin ajatella muitakin, mutta omaan napaan tuijottajia on ollut aina.
Maksaako vatikaani muuten afrikassa HIV hoitoja, kun kumiakaan ei saa käyttää?
Jossain vaiheessa alan kyllästyä siihen, että kaikki pitävät omaa jeesuskerhoaan tai muhammedkerhoaan parhaana. Kaikki ovat mielestään oikeassa.
kyllä ootte hölömöä sakkia! Ei kait nyt tollasta hölynpölyä pidä uskoa! Saa sitä nyt vähä järkeekin käyttää ja uskoa itteensä sen verran, ettei tarvii tollasista "opeista" hakee neuvoa kaikkeen, vaikka kuinka on uskossa. Halooo..
ihmeessä kidutatte liikkeenne naisia näillä 'ehkäisy on syntiä'-jutuilla, kun Uudessa Testamentissa ei ole YHTÄÄn KOHTAA joka kieltäisi ehkäisyn???
Jeesus kehotti naisiakin seuraamaan itseään, mitenköhän se onnistuu kun jotkut liikkeenne naiset saavat käytännössä kuolemantuomion kun eivät voi käyttää ehkäisyä vaan kuolevat kohdun repeämiseen yms. ja lapset jäävät heitteille???
ONKO TÄMÄ KRISTILLISTÄ??? ONKO TIEDÄN JUMALANNE JOKU SAATANA JOKA KEHOITTAA IHMISIÄ TAPPAMAAN ITSENSÄ JOTTA PÄÄSISIVÄT TAIVAASEEN????
Ehkäisyä vahvinten raamatussa puoltaa sananlasku 31:3
http://www.funet.fi/pub/doc/bible/html/finnish/1933,38/Sananl.31.html#3
Älä anna voimaasi naisille(sperma), vaellustasi kuningasten turmelijatarten valtaan.
...Hataraan kohtaan Jumala jättää synnin ilmoittamisen?
>>
Älä anna voimaasi naisille(sperma), vaellustasi kuningasten turmelijatarten valtaan.
>>
Eiköhän tuossa puhuta yleensä siitä, ettei kenen tahansa naisen mukaan kannata lähteä. En ymmärrä mitä tekemistä tuolla on ehkäisyn kanssa.
Voihan se olla että kun on pitkät ajat kuullut kuinka ehkäisy on Jumalan lain vastaista, niin tuollaisetkin, aivan toisesta asiasta puhuvat, kohdat menevät kuin väärä raha. No sehän on todettu että vahvaa tuo vl-aivopesu on.
Jos nyt tarkasteltaisiin tuota sanaa voima, joka kirjoittajan mielestä tarkoittaa spermaa, niin pitäisikö siionin silloin pukeutua spermaan?
Jesaja 52
"1 Heräjä, heräjä, pukeudu voimaasi, Siion; pukeudu juhlapukuusi, Jerusalem, sinä pyhä kaupunki. Sillä ei koskaan enää astu sinun sisällesi ympärileikkaamaton eikä saastainen."
Ande
Sillä ei koskaan enää astu sinun sisällesi ympärileikkaamaton eikä saastainen.
>>Eli ei enää lihallista maallista iloa...
Jes. 52:2. Pudista päältäsi tomu, nouse istuimellesi, Jerusalem; irroita kahleet kaulastasi, sinä vangittu tytär Siion.
>>...jatkuu toisessa jakeessa, jolloin "voima" ja
>>maallinen "juhlapuku" muuttuu pelkäksi tomuksi
>>jumalan edessä ja iloitaan Siionin >>liittymisestä Herran laumaan.
...
Jes 52:8. Kuule! Vartijasi korottavat äänensä, kaikki he riemuitsevat, sillä he näkevät silmästä silmään, kuinka Herra palajaa Siioniin.