Missä parhaat opet ?

Please kertokaa, missä Kouvolan seudun koulussa on parhaat opettajat.

Olen täysin kyllästynyt lapseni opettajaan Valkealassa. Hän täysi despootti, joka ei kuuntele vanhempia ja vertailee lapsia jatkuvasti toisiinsa heidän kuultensa. En ole mikään hyysääjä-äiti ja ymmärrän, että opettajia on ns. joka lähtöön eli persoonaltaan erilaisia. En kuitenkaan halua lapseni kärsivän nykyisen opettajan kiduttavasta tyylistä, joten olen valmis muuttamaan muualle. Ja EN halua keskustella asiasta opettajan kanssa, koska hän kostaa sen lapselleni.
3580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tilanne on varmaan vaikea.

Opettaja on ehkä itse joutunut jo uransa aikanaan tiklanteeseen jossa jonkun lapsen vanhempi on "vienyt" häntä 6-0. En usko että, JÄRKEVÄ keskustelu haittaa lapsesi koulunkäyntiä.

Opettaja on ihminen. Jos hänelle menee huutamaan, saattaa hän reagoida negatiivisesti, mutta jos hänelle menee keskustelemaan, niin hän saattaa ottaa sen oppina ;)

Tietenkin olet oikeassa, mutta mieti asia myös opettajan näkökulmasta. Voiko olla että ylireagoit?

Muuttaminen ei ole vaihtoehto mielestäni, asiat pitää nykypäivänä saada sovittua.

Äänestä
  • Kyllä vanhempien täytyy uskaltaa mennä sinne koululle asiallisesti keskustelemaan tilanteesta!-Sattuneista syistä tiedän,että on vanhempia,joita opettajat oikein odottaa vanhempainiltoihin,mutta joita siellä ei koskaan näy.Menkää hyvät vanhemmat keskustelemaan,ei ole lapsen etu,että aletaan vaihtelemaan koulua ja etsimään sitä parasta opea! Isäni työ vaati muuttoja,eikä se ollut kivaa,jäi kaverit ja piti tottua taas uusiin opeihin ja löytää uudet kaverit.Tämä on asia joka vaivaa veljeäni ja minua vielä tänäpäivänäkin.Aina oli ikävä sitä koulua,missä koulutien aloitti.Se on vieläkin,kun joku perhe puhuu muutosta,ensimmäinen kysymys minulta:Joutuuko lapset vaihtamaan koulua,joku trauma vissiin jäi!

    Äänestä

  • Kauris kirjoitti:

    Kyllä vanhempien täytyy uskaltaa mennä sinne koululle asiallisesti keskustelemaan tilanteesta!-Sattuneista syistä tiedän,että on vanhempia,joita opettajat oikein odottaa vanhempainiltoihin,mutta joita siellä ei koskaan näy.Menkää hyvät vanhemmat keskustelemaan,ei ole lapsen etu,että aletaan vaihtelemaan koulua ja etsimään sitä parasta opea! Isäni työ vaati muuttoja,eikä se ollut kivaa,jäi kaverit ja piti tottua taas uusiin opeihin ja löytää uudet kaverit.Tämä on asia joka vaivaa veljeäni ja minua vielä tänäpäivänäkin.Aina oli ikävä sitä koulua,missä koulutien aloitti.Se on vieläkin,kun joku perhe puhuu muutosta,ensimmäinen kysymys minulta:Joutuuko lapset vaihtamaan koulua,joku trauma vissiin jäi!

    Menkää juttelemaan ajoissa opelle, pyytäkää kouluajan ulkopuolista aikaa, ettei herätä huomiota ja pyytäkää rehtori tai opettajan esimies paikalle myös keskusteluihin, jospa se on koululaisellasi aivan asenteesta kiinni: koulussa ikään kuin harjoitellaan elämää varten, että on opittava kohtaamaan ja tulemaan toimeen erilaisten ihmisten kanssa: on tylsiä ja ikäviä ihmisiä esim. verotoimistossa, kaupassa, postissa, ulosottovirastossa, poliisikin voi olla joskus tympeällä päällä, ja kipusiskokaan ei jaksa työtaakkansa alla aina hymyillä potilaalle... joten puuduttava ope pitää keskustella ja miettiä yhdessä, miten jaksetaan eteenpäin. Jospa opellakin on burnout?

    Iloista jatkoa vaan teille!

    http://glasscityjungle.com/wordpress/wp-content/uploads/2007/10/kermit-the-frog.JPG

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mitta täynnä kirjoitti:

Please kertokaa, missä Kouvolan seudun koulussa on parhaat opettajat.

Olen täysin kyllästynyt lapseni opettajaan Valkealassa. Hän täysi despootti, joka ei kuuntele vanhempia ja vertailee lapsia jatkuvasti toisiinsa heidän kuultensa. En ole mikään hyysääjä-äiti ja ymmärrän, että opettajia on ns. joka lähtöön eli persoonaltaan erilaisia. En kuitenkaan halua lapseni kärsivän nykyisen opettajan kiduttavasta tyylistä, joten olen valmis muuttamaan muualle. Ja EN halua keskustella asiasta opettajan kanssa, koska hän kostaa sen lapselleni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu