Hamppufoorumin jäsenehto- ja kirjautumissäännöt:
"Olen täysi-ikäinen ja tiedostan, että kannabiksen hallussapito, käyttö sekä viljely ovat nykyisen lainsäädännön alla rikoksia, joista voidaan rangaista sakoilla tai vankeusrangaistuksella. Hamppuforum ei yllytä ketään rikolliseen toimintaan, vaan tarjoaa mahdollisuuden hampusta ja hampunkasvatuksesta keskusteluun. Mikäli haluan jatkaa, osoitan tämän tekstin lukemiseni ja ehtojen hyväksymisen sillä, että valitsen sivun alalaidasta abc inns -linkin."
RIKOSLAKI 50 luku
1 § (19.10.2006/928)
Huumausainerikos
Joka laittomasti
1) valmistaa tai yrittää valmistaa huumausainetta taikka viljelee tai yrittää viljellä oopiumiunikkoa, kokapensasta tai hamppua käytettäväksi huumausaineena tai sen raaka-aineena,
2) tuo tai yrittää tuoda maahan taikka vie tai yrittää viedä maasta taikka kuljettaa tai kuljetuttaa tai yrittää kuljettaa tai kuljetuttaa huumausainetta,
3) myy, välittää, toiselle luovuttaa tai muulla tavoin levittää tai yrittää levittää huumausainetta, tai
4) pitää hallussaan tai yrittää hankkia huumausainetta,
on tuomittava huumausainerikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Koen, että näissä sinänsä yhteisesti hyödyllisissä keskustelusivujen osallistumissäännöissä on suhteessa Suomen lakiin ilmenevä ristiriita, hamppukasvin eli siis kannabiskasvin kasvattaminen itsessään ei ole millään tavoin kiellettyä, kiellettyä on ainoastaan rikoslain 50 luvun 1§:n mukaisesti hampun kasvattaminen huumausaineena tai sen raaka-aineena. Toivoisin, että hamppufoorumin säännöissä huomioitaisiin tämä asia, että itse hampun pelkkä viljely l. kasvattaminen ei ole itsessään rikos.
Oudoksun sinänsä suuresti Suomen nykyisen lainsäädännön tilaa tältä osin koska vaikka hamppua eli kannabista itsessään saa täysin laillisesti kasvattaa, syyllistyy hamppu- eli kannabiskasvin kasvattaja tuolloin myös automaattisesti hamppu- eli kannabiskasvin kasvinosien hallussapitoon, joka taas puolestaan neljännen kohdan mukaan on jo rikos itsessään.
Toivon, että hamppufoorumin ylläpitohenkilökunta esittäisi oman kannanottonsa ko. asiassa.
http://www.hamppu.net/forum/disclaimer.php?redirect=/forum/index.php
11
1938
Vastaukset 11
- selvityspyyntö
niin..kannabista saa siis kyllä kasvattaa, mutta ei esim. piippuun laitettavaksi /siinä käytettäväksi -edellyttäen, että ko. henkilöllä ei ole voimassa olevaa reseptiä- ja kun laillisesti kerran kasvattaminen on kyllä mahdollista niin kasvatetun kasvin hallussapito onkin sitten taas puolestaan laitonta?
Kuulostaa vähintäänkin melkoisen skitsofreeniselta tuommoinen tilanne.
Ymmärsinkö oikein, että tämän lainsäädännön lainkohtien ristiriitaisuuksien vuoksikin jo pelkästään voitaisiin mahdollisten lakimuutostarveperusteiden niiden selvittämistä mahdollisesti pyydettäessä katsoa täyttyvän?
voiko näin ristiriitainen laki olla vielä pitkäänkin soveltamisalaltaan käytössä jo huomioiden hampun suuressa kasvusuuntauksessa olevan bioenergia- ja lääkekasvatusarvon?
tarttisikohan ehkä asialle mahdollisesti tehdä jotain?
toimiiko Suomen nykyinen huumaus- ja päihdelainsäädäntö mielestänne ajantasaisesti tällä hetkellä maassamme?
onko hampun ns. "pelkän huumekasvistatuksen" lääkelaitoksen toimesta tapahtuneen lääkelupapäätöksen, Eu:n virallisten tutkimusten ja unionin alueen jäsenmaiden sekä Eu:n perustuslain välisiä suhteita arvioitaessa havaittavissa muutostarveperusteita, kuten esim. epäsuhtaa tai muita ristiriitaisuuksia liittyen nykyisen lainsäädännön sisältöön, sen soveltamiseen ja toimivuuteen?
Mikä ihmeen Breshneviläinen pysähtyneisyys tässä maassa vielä vallitsee?
Olenko tällä hetkellä sekaisin minä itse vaiko mahdollisesti joku muu?
yst. vast. tähän, nimim. "epätietoinen"- Epätietoinen.
"kannabista saa siis kyllä kasvattaa, mutta ei esim. piippuun laitettavaksi /siinä käytettäväksi -edellyttäen, että ko. henkilöllä ei ole voimassa olevaa reseptiä"
Käsittääkseni lääkkeeksi kasvattaminen ei ole vielä laillista edes reseptin omaaville ihmisille? Järjetön tilanne että lääkekäyttäjä ei voi halutessaan kasvattaa omia kasveja, vaan pakotetaan ostamaan lääkkeensä apteekista 12e/g hintaan. Vai onko siinä jo kela-korvattavuus?
- Pannaan
Hamppuheikkien törkykirjoitukset tulisi poistaa välittömästi.On käsittämätöntä kuinka kriminalisoituja huumeita saa tällä tavoin mainostaa maassamme.Sheriffin pitäisi ottaa tiukkalinja laittoman ja laillisen huumeen keskustelussa.Laillisen huumeen(alkoholi)keskusteluissakin pitäisi pääpaino olla riippuvuudesta irti pääseminen,eikä kuten nyt riippuvuuden ihannoiminen.
- voi tapoja juopot
voitko täsmentää että onko noin keskivertona tilastollisesti pahakin riippuvuus mikä syntyy vai ettei olisi enimmäkseen vaan tapariippuvuus?
oma törkytekstisi joutaisi poistoon mutta me hamppuheikit emme ole kuten eräät- me kannatammekin sananvapautta ja sensuurin poistoa jos kerran ihmisoikeusvaltion nimellä tämäkin metsäläissaareke muka kulkee. - kiehtovammaksi
kielletyksi hedelmäksi kannabista julistaa, jos keskustelukin kielletään. Ilmeisesti käyttäjät ja kasvattajat eivät saisi edes keskustella aiheeseen liittyvistä lakipykälistä?
- yksiselitteinen
Voit kasvattaa kannabiskasvin koristeeksi, mutta et saa sitä leikata eikä kuivata huumeeksi.
- hamppujoku
ei ole kovin yksiselitteinen mielestäni tuo laki, missään ei esim. puhuta mistään leikkaamisesta, leikkaamattomia kasveja minultakin on viety viranomaisten ihmeteltäväksi.
mitä tuo laki sanoo niiden kannabiksen viljelijöiden kohdalla jotka työkseen aikovat kasvattaa suuria määriä ko. kasvia, joutuvatko he järjestään putkaan viikoiksi törkeistä rikoksista epäiltynä? Tuomitaanko heidät?
hehtaareittain olen hamppua nähnyt, oudoksun tilannetta erityisesti lain osalta. - mikä laki?
"et saa kuivata huumeeksi"
missä kohtaa rikoslakia määritellään tarkat pelisäännöt tuollekin sekä huumausainelain että lääkelain säädännön alle jäävälle kasville ja sen mahdollisten prosessointivaiheiden läpikäymiselle lupalainsäädännön valossa?
tuo on pelkkä urbaani legenda, aivan kuten tämä leikkaaminenkin, tiedän tapauksia, joissa on viranomaisten toimesta takavarikoitu niin sekä märkää että kuivaa ja leikattua kuten myös leikkaamatonta hamppua.
kuka kehtaa väittää että ko. laki on ajan tasalla ja toimii?? - On laillista
hamppujoku kirjoitti:
ei ole kovin yksiselitteinen mielestäni tuo laki, missään ei esim. puhuta mistään leikkaamisesta, leikkaamattomia kasveja minultakin on viety viranomaisten ihmeteltäväksi.
mitä tuo laki sanoo niiden kannabiksen viljelijöiden kohdalla jotka työkseen aikovat kasvattaa suuria määriä ko. kasvia, joutuvatko he järjestään putkaan viikoiksi törkeistä rikoksista epäiltynä? Tuomitaanko heidät?
hehtaareittain olen hamppua nähnyt, oudoksun tilannetta erityisesti lain osalta.Teollisuushampun viljely on laillista.
Teollisuushampussa ei ole THC % merkittävä, ei juuri ollenkaan.
Kokeileppas polttaa hamppuköyttä ja vetää keyhkoihisi, tulisitko pilveen ? - on yhtä laillista.
On laillista kirjoitti:
Teollisuushampun viljely on laillista.
Teollisuushampussa ei ole THC % merkittävä, ei juuri ollenkaan.
Kokeileppas polttaa hamppuköyttä ja vetää keyhkoihisi, tulisitko pilveen ?teollisuushampun viljely on aivan yhtä laillista kuin ihan minkä tahansa muun hamppulajikkeen viljely, joas laísta asiaa katsotaan, ja kuinkas kävikään kaarinassa viljelijä Saarikon tilalla?
Kaikessa hampussa on myös THC:tä, jos sitä siitä testataan.
päihdehamppu-termi on propagandaa, sama kasvi tuotti ennenmuinoin kaiken tarvittavan yhdellä viljelyllä; kankaan, köyden, öljyn, lääkkeen ja sen saman tupakan jota esim. vanhat satamamiehet (merikarhut) pitkistä liitupiipuistaan vetelivät.
kannattaisikos jo ihan energiansäästön nimissäkin harkita paluuta vanhaan ja entisen käytäntöön kun kerran kannabiksen vaikuttava ainesosa THC on saanut jo kotimaassammekin lääkeluvan lääkelaitokselta, ja kotimaista tuotantoa ei ensinkään ole edes olemassakaan..?
Ei kai THC ole haitta tai vaiva hampussa, joka pitäisi pyrkiä jalostamaan pois, päinvastoin- kuidun ja öljyn talteenoton yhteydessä lääketeollisuus saisi arvokasta raaka-ainetta omaa tuotantoaan varten?
On jo nähty, kuinka käy kun hamppuua koitetaan jalostaa THC:vapaaksi, ko. kasvin tuotto ja satoisuus menee melkoisen pieneksi jos vaikka venäjänhamppuun vertaa.
Hamppu on hamppu ja sillä hyvä, ihmisen ei tointaisi pullistella Luontoa vastaan liikaa. - teollisuushamppu?
On laillista kirjoitti:
Teollisuushampun viljely on laillista.
Teollisuushampussa ei ole THC % merkittävä, ei juuri ollenkaan.
Kokeileppas polttaa hamppuköyttä ja vetää keyhkoihisi, tulisitko pilveen ?Määrittele teollisuushamppu. Hamppu jota käytetään teollisuudessako?
Eihän Finolakaan saa enää EU:tukia liian korkeiden THC-pitoisuuksien vuoksi joten onko se sitten huumehamppu.
Eikös lääkelakia muutettu vuosi pari sitten. Yhtä hyvin voisi puhua lääkehampusta ennemmin kuin huumehampusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751221
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47930- 69802
- 82801
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14792- 149736
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80719Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk38709- 64709
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202596Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19595Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115535- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet170514Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline116500YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451