Menen leipäjonoon

vaan, että missä sitä leipää jaetaan?

Tämä on tätä suomalaista hyvinvointia. Hallitus ei hoida toimeentuloturvaa eikä Katainen ole siitä edes huolestunut.

Veikkaan, että huolestuu kun leipäjonot pitenevät ja leipä loppuu. Huolestuu siitä, että äänestääkö ne vielä senkin jälkeen Kokoomusta.
272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hallitus hoida? Miten ja miksi ja keiden pitäisi sinun toimeentulosi hoitaa? Vilkaisepa peiliin... näkyykö sieltä esim. minä jonka pitäisi sinulle leipää hoitaa vai kenties joku muu?

Äänestä
  • saadaan pahan päivän varalle?

    Minä maksoin hitusen vaille 50 prossaa veroja enkä ruikuttanut veroista kuin pikkulikat tyylin nukkeneiti Katainen.

    Kyllä niillä veroilla on maksettu ihan sellaisten tukia jotka ovat olleet työttöminä 90-luvun alussa. Kuule niitä korvauksia pitäisi nostaakin ihan hintatason tai vaikka inflaation mukaan. Ruuan hinta ja kaikki nousee. Ei työttömyyskorvaukset. Eläkkeet laahaa hintatason noususta jälkeenjääneenä.

    Että en minä sinun tapaasi sanoisi, että työttömistä ja eläkeläisitä ei pidä pitää huolta.
    Melkein jokainen meistä pääsee joskus eläkkeelle ja moni on työtön jonkin aikaa ja moneen kertaankin. Joku on vielä niin jalo, että kuolla kupsahtaa ennen kuin pääsee eläkkeelle. Perkele, ihan turhaan maksoi eläkemaksuja, eks niin?

    Sovitaanko jo etukäteen ettei sinulle maksetakkaan eläkettä kuin oikein vähän? Hallitus on jo nimittäin päättänyt, että ne pienenee. Ei siis 60 prosenttia palkkatulosta, ei edes 50 prosenttia. Hallituksen mielestä ketään ei tosiaankaan tarvitse auttaa vanhana.

    Vai aiotko sinä ihan yhteiskunnan varoilla elää? Jos sairastut ja joskus pääset kahden hengen huoneeseen julkiseen vanhainkotiin sinä maksat 82 prosenttia nettotuloistasi laitosmaksua. 90 euroa sinulle on pakko kuitenkin jättää kuukaudessa taskurahaa.

    Toivottavasti selvisi miksi pitäisi asiat hoitaa kunnolla? Ihan sinun itsesi ja muiden vuoksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ongelma on kirjoitti:

vaan, että missä sitä leipää jaetaan?

Tämä on tätä suomalaista hyvinvointia. Hallitus ei hoida toimeentuloturvaa eikä Katainen ole siitä edes huolestunut.

Veikkaan, että huolestuu kun leipäjonot pitenevät ja leipä loppuu. Huolestuu siitä, että äänestääkö ne vielä senkin jälkeen Kokoomusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu