voiko koodinväännöstä nauttia?

miten on, alalla olleet, voiko koodinväännöstä loppujen lopuksi saada mitään tyydytystä vai onko homma vitutusta aamusta iltaan? kysyn koska olen ohjelmistotekniikan opiskelija viimeistä vuotta.
141977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Voi. Varsinkin jos koodaaminen noin yleensä ottaen kiinnostaa ja jos kohteena on jokin kiinnostava aihe/laite.

Vapaa-ajallekin voi keksiä kiinnostavia koodaus kohteita, joista voi saada jopa korvauksen, hyvänkin sellaisen...

Äänestä

>...vitutusta aamusta iltaan?

Koodin vääntäminen ei todellakaan sovi kaikille.

Ne joille se sopii nauttivat siitä kuten mistä tahansa haasteellisesta työstä mutta sinulle suosittelen lämpimästi alan vaihtoa.

Muuten saattaa "veto" loppua ennen eläkepäivää. ;)

Äänestä
  • Eihän koodin vääntäminen ole haasteellista. Haasteet tulevat yleensä ihan muualta, ja projektista riippuu, ovatko ne niitä motivoivia haasteita vai niitä vittumaisia.

    Tai kai se riippuu ihmisistäkin.

    Mutta kun asiakas haluaa järjettömiä ominaisuuksia epäsopivalla tekniikalla toteutettuna, niin motivaatio ei ole ihan huipussaan.

    Tietysti koodaamisessakin haasteita löytyy. Valitettavasti vain suurimpaan osaan niistä löytyy valmis ratkaisu, jota joku vaatii käytettämän. Vaikka oman tietokannan koodaaminen projektin tarpeisiin olisi kuinka kivaa tahansa, joku neropatti keksii kuitenkin asentaa sen vitun Oraclen jollekin koneelle... :)

    Äänestä

koodausta. Ajattele sitä mitä siitä koodauksesta seuraa eli se miltä se koodi näyttää.

Äänestä

Koodinvääntö oli niin kauan kivaa, kun sitä sai tehdä "harrastuksena". Sitten kun oli tiukat deadlinet, tehtävä jotain copy paste paskaa nopeasti joka toimii välttävästi. Ei aikaa testaamiseen... Tuotannossa havaitut virheet on korjattava välittömästi. Ei kiitos, ihan liian vittumaista hommaa, ei todellakaan jaksa tollasta. Jokainen päivä ja ilta on kun pelasi jotain "time trial" peliä. Rasittavaa, todella rasittavaa. Tappaa varmaan kymmenessä vuodessa terveenkin yksilön. Siinä vaiheessa tuumasin, etten yhtään ihmettele niitä koodareita jotka ovat tappaneet työtoverinsa tai tuntemattomia. Sairasta touhua. Ei kiitos.

Äänestä

Olen tässä vuoden päivät ollut yhden talon kirjoilla ja voinen kertoa, että koodaamisesta voi nauttia mutta usein se myös vituttaa. Ehkä se asenne ratkaisee.

Tuossa kun tuli esille kiire ja tiukat deadlinet, niin se kyllä pistää hermon kireälle. Tosin meillä ei ole kovin usein koodausteknisten projektien suhteen kiire, joten henk.koht. kokemusta kiireestä minulla ei ole. Tosin firman muut epäkohdat ottavat minua aivoon.

Äänestä
  • Itse nautin koodinväännöstä niin kauan kuin ei tarvitse tapella ihmisten kanssa. Teknisten ongelmien ratkominen voi olla hyvin palkitsevaa lopulta, ihmisten kanssa tappelemisesta jää aina paska fiilis.

    Äänestä

Voin omakohtaisesti sanoa, että VB-hirvitysten tekeminen on verrattavissa painajaiseen jossa pizzahirviö syö sut elävältä.. kun tiimissä on "kokeneita" VB-asiantuntijoita jotka ei tajua olioista hevonvittua.

Äänestä

Parhaimmillaan koodin vääntäminen on oikein antoisaa ja mukavaa. esim. Kun saa rauhassa toteuttaa ja kunnolla jonkin mielenkiintoisen kokonaisuuden.

Vaan olosuhteet työelämässä ovat, mitä ovat. Kiire ja jatkuva purkkapaikkaus tympii. Tuntuu usein, että ylemmät tahot ovat kovin vieraantuneita ja tietämättömiä koodarin työstä. Kun puitteet eivät ole kunnossa kärsii koodaus heti.

Vaikeuksia tulee jaksamisen kanssa, jos on pikkutarkka, aina parhaaseen lopputulokseen pyrkivä, tunnollinen ihminen.

Kyllä hommaa jaksaa, jos opettelee olemaan väliinpitämätön ja tekee työt sinnepäin kohtuu sukkelasti. Senkun tekee töitä päivän kerrallaan, eikä mieti asioia pitkällä aikavälillä. (Näinhän yrityksetkin toimii kvartaalitaloudessa :)

Äänestä
  • .Tässä purkkamallissa ei ole kuin yksi "hyvä" puoli ja se on se, että saadaan asiakkaalle suht pian hänen haluamansa muutokset/fixit, mutta sitten ei osata todellakaan nähdä sitä, että kiireessä tehtäessä jää PALJON bugeja tai sitten niitä tulee tehtyä lisää, no nämähän bugit sitten fixataan samaan tapaan. Mitäs nopeasti tehdyssä aiheutukaan, aivan lisää bugeja.

    Ylläoleva oli siis tämän "purkkaratkaisun hyvä" puoli. Huonoja puolia riittää lisää; koodarien kyllästyminen ainaiseen tulipaloon sekä koodarin kyynillistyminen (miksi yrittää tehdä parhaansa/järkevästi, kun Erkki vieressä saa palkankorotuksen kun tekee asiat väärin ja nopeasti), asiakkaan kyllästyminen ainaiseen huonoon koodilaatuun (vrt yllä), tosiseikka, että tuotannossa olevien bugien fixaus on HUOMATTAVASTI kalliimpaa kuin jo esim suunnitteluvaiheessa (jos ylipäänsä on aikaa mihinkään suunnitteluvaiheeseen), koodarien ammattitaidon heikentyminen, kun ei ikinä pääse toteuttamaan jotain järkevää, mahdottomuus luoda komponentteja joita voisi käyttää myös muissa projekteissa (ajatella, koodia voisi käyttää kahdessa eri paikassa vain yhdellä testauksella!), se tosiseikka että kun Erkki koodari on copy/pastettanut alunperin virheellisen koodin kymmeneen eri projektiin on aika hauskaa lähteä korjaamaan niitä (kun ei ollut käytössä mitään komponenttimaista ratkaisua), ei aikaa tehdä dokumentaatiota asiasta, tai sitten dokumentaatio tehdään kun koodari ei asiasta enää mitään muista (jolloin toimitettua koodia on kiva mennä muuttamaan..)

    Todellakin, esimiesten pitäisi pystyä katsomaan asioita myös pitemmällä aikavälillä. Lopuksi vielä iltasatu firman pitämästä niin tarpeellisesta "7 habits of effective people". Farmarilla oli hanhi, joka eräänä päivänä muni kultamunan, farmari tietenkin ilostui tästä. Mutta mielestään farmari ei rikastunut tarpeeksi nopeasti ja hän ajatteli, että hanhen täytyy olla kultaa sisäpuolelta, joten hän tappoi hanhen, ja avasi sen. Mitä olikaan sisäpuolella? Normihanhen suolisto!

    Äänestä

Mikäli vain olet hyvä, eli on taipumusta hommaan, niin suosittelen. Jos koodinpätkän vääntäminen on vaikeaa, tai edes arveluttaa niin unohda koko homma.

Itselläni on pelkästään hyviä kokemuksia. Kun on tuttuun ympäristöön koodannut aikansa (yli 5 v) ja osaa minkä tekee, niin voi ostaa itselleen kosolti vapaa-aikaa ja tekee siinä sivussa laadukasta jälkeä.

Sitten lopulta käy niinkuin minulle, että sinut ulkoistetaan ja korvataan 5 - 10 vinkuintialaisella ja joudut paskoihin 'päälystö' hommiin. Se on tuo paska osa tuossa koodarina olemisessa, joku keksii että sinusta olisi johonkin muuhunkin kun kerran osaat koodata ja pakkosiirtää sinut noihin 'ojankaivuuhommiin'. Voi ... kun pääsisi takaisin koodin ääreen.

No nyt joku sanoo etttä miksi et sitten mene, no niin no, saatampa mennäkin, jos vielä aivot taipuu, etteivät vallan ole degeneroituneet ylevässä dialokissa.

Äänestä

Itse koodasin aika paljon 15 vuoden ajanjaksolla ja oli monia vuosia, jolloin koodaamisesta todella nauttikin. Yleensä silloin kun homman oli kohtuullisesti jo oppinut ja työkalut oli hanskassa. Ongelmia tietysti oli, mutta ne ratkottiin innolla. Aloitin 1980-luvulla hyvin laiteläheisellä koodauksella. Näki todella käytännössä työn tuloksen. Väänsin tuolloin PL/M:ää MCS51:lle eli 8 bittiselle mikrokontrollerille. Myöhemmin uralla tuli eteen todella isoja systeemeitä, jotka eivät olleet enää niin yhden henkilön hallittavia ja silloin homma maistui kyllä välillä puultakin. Onneksi oli isoissa taloissa mahdollisuus löytää sitten muitakin rooleja. Koodaus voi siis kyllä olla ihan nautinto, itse olen sen kokenut!

Äänestä

..varsinkin silloin kun on miettinyt jonkun ongelman ratkaisia vähän pidemmän aikaa ja sit kun keksii, miten homma hoidetaan, niin voe voe...tulee mieletön fiilis ! :-) Nauttikaa työstänne immeiset !!

Äänestä

Ehdottomasti parasta on se, kun näkee loppukäyttäjän käyttävän sun tekemää softaa ja on siihen tyytyväinen. Sen parempaa motivaatio lähdettä ei olekkaan. =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleve koodiorja kirjoitti:

miten on, alalla olleet, voiko koodinväännöstä loppujen lopuksi saada mitään tyydytystä vai onko homma vitutusta aamusta iltaan? kysyn koska olen ohjelmistotekniikan opiskelija viimeistä vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu