S-pankki veloitti tuplaveloituksia

Kauppalehti 12.11.2008

S-Pankki veloitti 70 000 asiakkaan laskut tuplana
Keskiviikko 12.11.2008 klo 09:45 (päivitetty ke 17:32)

Uutukaiselle S-Pankille on tapahtunut laajan mittaluokan virheajo.

Pankki on velottanut kaksinkertaisesti noin 70 000 asiakkaan pankkikorttimaksut. Tuplaveloituksia on tehty kaikkiaan 90 000.

- Asiakaspalvelun maksulliseen numeroon saa jonottaa pitkään ja mitään tiedotetta sivuilla ei ole. Asiakaspalveluissa sanoivat tämän olleen yleistä, Kauppalehden lukija kertoo asiasta.
5362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Milläköhän rahalla ne S-ryhmän itälaajentumisprojektit tai kotimaan myymälärakentaminen rahoitetaan? Riskirahoitukseen menevät S-pankkilaisten rahat - huh huh. Tuolla ei kyllä raha ole turvassa...

S-pankki tekee roimat tappiot 4,7 milj € (1-6.2008), ja vakakvia luottotappioita. Vakavaraisuus aste VAIN 10,3% ja omaa pääomaa vahvistetaan. Ei hyvältä näytä. Sama kaiku on askelten kuin aikanaan Elannon säästökassalla - ettei vaan kävisi vanhanaikaisesti näille S-pankki hehkuttajille ja heidän rahoilleen. Kaippa se kohta on valtion sylissä tämäkin "pankki" - no sieltähän ne s-hehkuttajatkin sitten saavat rahasensa pienellä viiveellä.

Äänestä
  • taidat olla näitä osuuspankkilaisia joilla alkaa olla pelko persuuksissa ja palli heilua kun asiakkaat hylkää ylimielisen osuuspankin...

    S-pankille käy tässä taistelussa ihan hyvin, ennemmin se sun op:s vielä kaatuu ja kupsahtaa joten lopeta toi valheiden levitys S-pankista.

    Äänestä

  • just hilkun yli vaaditun. OP:lla eniten myymättömiä asuntoja jos lehtiä katsoo ja nordealle meni ensimmäinen pankkituki, kun kuntien eläkevakuutus osti kuntien roskalainasalkun.

    Maanantaina mun rahat ovat s-pankissa nordeasta ja parin viikon päästä saa visan, jolloin voin lopullisesti sanoa hyvästi nordealle. Olen elättänyt nordeaa 20 vuotta ja mitään voittoja sieltä en ole saanut. Nyt riitti.

    Äänestä

myös jättää kertomatta että ne veloitukset on hyvitetty ja mahdollisista tilin ylityksistä ei pankki ota sakkoa.

Taidat olla tuo sama joka jokaisessa ketjussa haukkuu sitä????

Äänestä

Pikkasen vanhan jutun niinku tuuppasit.

Lisäksi ne veloitettiin KOLMEEN kertaan. Tollo.

Kahdesti väärin, sitten korjattiin kahdesti ja veloitettiin myös kolmannen kerran.

Faktat kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kauppalehden lukija kirjoitti:

Kauppalehti 12.11.2008

S-Pankki veloitti 70 000 asiakkaan laskut tuplana
Keskiviikko 12.11.2008 klo 09:45 (päivitetty ke 17:32)

Uutukaiselle S-Pankille on tapahtunut laajan mittaluokan virheajo.

Pankki on velottanut kaksinkertaisesti noin 70 000 asiakkaan pankkikorttimaksut. Tuplaveloituksia on tehty kaikkiaan 90 000.

- Asiakaspalvelun maksulliseen numeroon saa jonottaa pitkään ja mitään tiedotetta sivuilla ei ole. Asiakaspalveluissa sanoivat tämän olleen yleistä, Kauppalehden lukija kertoo asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu