Tärkeää ois vastata! Kaikki vastatkaa :)

stadintyttö9203

Oon allerginen koirille, mutta en pahasti. Mummillani on koira ja ihan hyvin pystyn olemaan niillä viikonlopun, jos silitän koiraa tulee kyllä punasta käsiin ja kutittaa, joskus saattaa tulla nuha. Mutta selvästi oon allerginen koirille se on havaittu jo montavuotta sitten joskus ehk joskus kun olin 8-10 ja oon nytten 14vee, ja oon aina haaveillu koiraa ja nyt saisin kyllä.. Mut en haluu pilaa koiran elämää et jos oonki allerginen nii sit se pitää sijottaa toisee perheesee.. Nii oisko mtn koirii mistä ei tulis allergiaa? :o Mulle ei tuu kaikista, mutta kuitenkin.

Kiitos kaikille jotka vastaa!
Tärkeää, ku koira ois joululahja. :)

4

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sulla viisaita vanhepia!
    • Yksi vain

      Ei ole olemassa sellaista koiraa jolle ei voisi tulla allergiseksi. Kaikista koirista irtoaa hilsettä ja sylkeä.

      Olet sen ikäinen että todennäköisesti muutat kotoa muutaman vuoden kuluttua. Silloin joutuisit koirasi kanssa pieneen opiskelijaboksiin. Opiskelijan päivät ovat pitkät. Kuka silloin pissittää koirasi ja pitää sille seuraa?
      Hanki koira vasta sitten kun olet aikuinen ja olet järjestänyt sellaisen talouden jossa voit pitää useampaa koiraa ulkotarhoissa lämmitetyissä kopeissa.

    • vastaajalle

      Eivätköhän huoltajasi ole tästä asiasta vastuussa kun olet alaikäinen. Ajattetko tätä vain itseksesi. Kuka sinulle sellaisen joululahjan kehtaisi antaakaan.

      Allergialääkärin selvitys asiasta ensin ja sitten vasta,jos on aihetta, suunnitelmaa totena pitämään.Ei kannata ottaa riskejä, eitä eläimienkään kohtalolla leikkiä. On paljon muita harrastuksia tarjolla.
      Ikävä kyllä,mutta tulos edellämainitusta toimista saattaa olla kielteinen.

    • villakoira...

      Meillä on ollut villakoira kuusi vuotta, eikä meillä ole ollut sen kanssa mitään ongelmia, vaikka olemmekin allergisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5409
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2052
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1505
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      109
      1331
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      105
      1326
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1117
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1103
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1020
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe