mustavalkovedokseni ovat kovin harmaita. miten saisin kuviin enemmän kontrastia? filmi oli tmax100. suurennuskoneen käyttö on vasta opetteluvaiheessa, onko tuohon kontrastin säätämiseen mitään konstia?
kontrasti?
5
1030
Vastaukset
- Kont-rast
huono kontrasti voi johtua monesta seikasta.
- jos käytät kiinteäjyrkkyistä paperia, mitä jyrkkyysastetta olet käyttänyt?
- jos käytät moniastepaperia, valon väriä vaihtamalla (irtosuodattimin tai suurennuskojene väripäällä) säädetään jyrkkyys
- paperikehite, onko oikein laimennettu?
- lämpötila, kehite ei toimi kunnolla jos alle 16 C
- pimiön suojavalo -jos se on väärä, paperi voi hunnuttua, se näkyy harmautena
tässäpä alkuun...- aloittaja
pitää mennä illalla koittamn vielä. veikkaisin että harmaa johtuu väripäistä, kun pistin kaikki nollille. miten niitä tulisi säätää jyrkemmän kontrastin luomiseksi? ajattelin, että mustvlkovedoksia tehdessä, kaikki tulisi olla 0-asennossa?
- lisää
aloittaja kirjoitti:
pitää mennä illalla koittamn vielä. veikkaisin että harmaa johtuu väripäistä, kun pistin kaikki nollille. miten niitä tulisi säätää jyrkemmän kontrastin luomiseksi? ajattelin, että mustvlkovedoksia tehdessä, kaikki tulisi olla 0-asennossa?
Pistä muut nollille ja magenta alkuun vaikka 60 ja kato mitä tulee. Vähemmän magentaa = loivempi, enemmän magentaa = jyrkempi.
Saako noita ees nykyään muuta kuin moniastepaperia? - Kont_rast
lisää kirjoitti:
Pistä muut nollille ja magenta alkuun vaikka 60 ja kato mitä tulee. Vähemmän magentaa = loivempi, enemmän magentaa = jyrkempi.
Saako noita ees nykyään muuta kuin moniastepaperia?neuvo on oikea. Lisäämäällä magentaa eli purppuraa, tulee jyrkempää. Loivenpaa taas saa menemällä nolla-asennosta keltaisen suuntaan.
- A. R.
aloittaja kirjoitti:
pitää mennä illalla koittamn vielä. veikkaisin että harmaa johtuu väripäistä, kun pistin kaikki nollille. miten niitä tulisi säätää jyrkemmän kontrastin luomiseksi? ajattelin, että mustvlkovedoksia tehdessä, kaikki tulisi olla 0-asennossa?
Jos nega on suunnilleen normaali jyrkkyydeltään ja tummuudeltaan voi siitä toki tehdä kuvia ihan suotimet nollilla. mg-paperit toimii silloin melko normaalina (eli jyrkkyys 2) , ehkä pikkusen vanhaa normaalia loivempina. Väripään yleensä epäsuora hajavalo aiheutaa lisää loiventumista verrattuna vanhaan kondensori-mv-koneeseen.
Tuolla ilfordin ohjeet eri merkkisten väripäiden suodinarvoista pdf-muodossa:
http://www.interfoto.fi/ilfordphoto/pdf/paperit/Cont.pdf
Ohjeessa ilmoitetaan suodinarvot myös normaalille, eli kakkosjyrkkyydelle. Pikkusen molempia värejä. Tämä ihan sen vuoksi että valotusaika pysyy samana jyrkkyyttä vaihdettaessa, eikä tartte laskukonetta tai laskupäätä käyttää.
Pimiötyön iloa toivottaen
Alvari, pimeenä vuodesta 1966
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen805933Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2885234Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453304Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102726Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052713Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41655Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151585Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211440Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät301439Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1761033