Uuden minin varusteet

Heppu

Vinkkinä uuden minin ostajalle:
Kannattaa pyytää Mini-CD lainaksi liikkeestä muutamaksi päiväksi. Sillä voi hyvin verrata eri väri/varuste/vanne -yhdistelmiä keskenään. Ja kuvat voi tallentaa sitten tietokoneelle.

Tuntuu vaan monet CD:n varusteet aika kalliilta ... tossa muutama esimerkki, joista kyselin:
- kromatus peilit (105 84) = 189 eur
- aerodynamiikka-sarja (1735 800)= 2500 eur
- lisävalot (265 96) = 361 eur
- etuläpät (24 42) = 66 eur
- 16" alut R84X-lite 768 eur

Sittenhän on paljon lisävarusteita, joista löytyy hinnat esitteistä tai www-sivuilta. Samoin "tuuning" kamaa löytyy pilvin/pimein ulkomaan sivuilta.

Näitä eri varusteita yhdistämällä, nousee minin hinta tosiaan aika korkeeksi. Varsinkin jos laittaa kattoluukkua, autom.ilmastointia, nahkapenkkejä, ajotietokonetta, monitoimirattia jne. mennään kevyesti yli 40 k eur.

Omaan miniin ei juuri noita varusteita liiemmin tule. Chili varustelu etuläpät bonnet-raidat ruutukatto works-sarja lokilämmitin/sisäpistoke 16" talvipyörät. Eikä mitään muuta varustelua vakiovarusteiden lisäksi tule.

Mitenkä muiden uusiin mineihin tullut noita varusteita ?

Tossa yks minin rompe-kauppa:
http://www.mini-design.co.uk/

4

962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mini-ukko

      Pakko sanoa että en tarkkaan muista
      mitä varusteita, se perussettti (chili)
      ja metalliväri. Ilmastointikin taisi olla.

      Mini tilasin ensisijaisesti sen
      ajo-ominaisuuksien vuoksi, sitä on
      kiva ajaa.

      Auton ulkonäöllähän ei ole niin paljon
      väliä koska ei sitä kuitenkaan näe kun
      ajaa ja on itse sisällä.

      Mua vaan ottaa päähän kun jengi tuijottaa
      jos on hienompi tai erikoisempi auto.

      Varusteet on tietty kivoja, mutta toisaalta
      jos ei aja hirveesti niin hinta/käyttö-suhde
      on usein aika kova.

      Heppun mini vaikuttaa kyllä aika karkilta :)

      Kävisi toi mullekin kyllä, mutta en jaksanut
      alkaa odottelemaan.

      - Miniukko

      • Heppu

        Juu saattaa se olla karkki ...

        Minin piti alunperit olla ihan erillainen, mutta tolla CD:llä leikkiessä muuttui mieli. Aluksi tais olla yhdistelmä harmaa/mustakatto ykkösenä. Mutta noi raidat sun muut oli "huumoria" tuttujen kanssa jutellessa, mikä sitten toteutuikin. Saattaahan se kaduttaa kun auton saan, mutta nää on niitä makujuttuja.

        Mini on aika tyylikäs ilman mitään korisarjojakin. Toi tehtaan oma sarja ei juuri muuta ulkonäköä, mutta hintaa sillä on kiitettävästi.


      • ukko
        Heppu kirjoitti:

        Juu saattaa se olla karkki ...

        Minin piti alunperit olla ihan erillainen, mutta tolla CD:llä leikkiessä muuttui mieli. Aluksi tais olla yhdistelmä harmaa/mustakatto ykkösenä. Mutta noi raidat sun muut oli "huumoria" tuttujen kanssa jutellessa, mikä sitten toteutuikin. Saattaahan se kaduttaa kun auton saan, mutta nää on niitä makujuttuja.

        Mini on aika tyylikäs ilman mitään korisarjojakin. Toi tehtaan oma sarja ei juuri muuta ulkonäköä, mutta hintaa sillä on kiitettävästi.

        ...eli siellä kuulemma toi cd/ webbipalvelu on
        lisännyt noiden lisäosien ostoa todella paljon ja voittoa kilisee kassaan.

        Siinä käy juuri helposti niin kuin Hepulle, eli että nälkä kasvaa syödessä :)

        Ja kyllä wörksi olisi kanssa kiva :)

        - ukko


    • MCS

      Omaan S Chiliin tuki extraa aut. ilmastointi, DCS, pää-air bagit, lämmitettävät suuttimet ja peilit, monitoimiratti, moottorilämmmitin ja sisäliitin Defa 1400, sekä 16" 5-puolavanteet 205/50 Hakka 4:lla. Toistaiseksi olen ollut kaikkiin varusteisiin tyytyväinen. Parannettavaa muuten: pissapojan säiliöt ovat liian pienet Suomen oloihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe