Onko luuritehtalijoiden pää menyt niin sekaisin, että jopa valtakunnan uutiset kertovat suurista määristä mielenterveysongelmaisia?
Noksulaisilla päässä vikaa?
Halooo!
122222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Työstressi on kauheen kiva asia, ja sitähän tehtaalla ajatellaan niin valtavasti. Muuteenkin työssä jaksaminen on vedetty 0-tilaan. Mut minkäs sille tekee kun on pelkät nukke luottamusmiehet. Mut eiköhän ne heikot karsiintuneet pois töistä jo Q3 aikana ku oli kiirettä. Onneks itel on sellanen duuni, ettei tarvii stressata.
Fiksut lähti siitä firmasta ajoissa. Eipä tarvi olematonta palkkaa enää selkänahasta repiä. Kunnon tilit ja päivätyö aina pyhät vapaat nykyään.
Joopajoo. Katselkaa vaan sieltä porttien ulkopuolelta kun edustusluokan bensa-moottorilla ihmiset kaasuttelevat porteista sisään kommunikaattori korvalla... Mahtaa hitsareita ja muita metallityölisiä harmitaa kun heiltä menee työpaikat alta ja Salon 'Kuninkaanlinnassa' samaan aikaan porskutetaan siistiä ja kevyttä sisätyötä tehden...
päivätyö itsellänikin vaikka olen kyseisessä puhelinfirmassa töissä.. jotenkin vain tämän palstan keskusteluissa ainoa vaihtoehto firmassa on työskennellä linjalla.. ei siellä kuitenkaan kaikki 5000 henkeä ole
" jopa valtakunnan uutiset kertovat suurista määristä mielenterveysongelmaisia?"Mikä uutiskanava? Vaiko lehti?
Mut onko se mikään ihme?Vuorotyössä ei jää aikaa muulle kuin työssäololle ja siitä toipumiselle et jaksaa taas käydä töissä.Ihminen tarvitsee myös lepoa ja hieman sosiaalistakin elämää.
Mä teen töitä NYT - haudas on tarpeeks aikaa lepää rauhas...
Töitä vaan, niin kyllä se elämäkin alkaa valoisammalta näyttää! Tauotta hommia! Tuollaisella asenteella ei se edustusluokan bensa-moottori koskaan kyyditse sinua minnekään.
Itse asiassa harmittaa tämä Suomen lainsäädäntö, joka estää tekemästä töitä niin paljon kuin haluaisi. Lomatkin on peruja kommunismin aatteen kulta-ajoilta! Olisikohan Suomessa aika tarkastaa työlainsäädäntö tälle vuosituhannelle... loppuisi ehkä se työpaikkojen valuminen ulkomaille!
oliskohan se nyt kuitenkaan niin et notsku olis ainut syypää.. tekeehän vuorotyötä monet muutkin alat ja paikkakunnat!!
ehkä syy on jossain ihan muualla.. es. salon menttaliteetissä, asenteissa.....tms. en tiiä.
tätä palstaa seuratessa en nyt ainakaan voi sanoa et mitään järjenjättiläisiä olisi liikenteessä.. eiköhän keskustelu ole pääasiassa papukaijanomaista haukkumista ja negatiivissävytteistä
tota notskua täällä salossa syytetään lähes kaikesta???
onko syy ehkä kateudesta vai mistä.. HYVÄÄHÄN tuon olemassaolo on salolle tehnyt!!
Nokian porukalla on aihetta olla ylpeä työpaikastaan.
http://www.tietoviikko.fi/listat/tivi250/?view=list&default=18&show=25&def=4&def=12&def=18
Entäs ne loput 230 yritystä?
Mistähän valtakunnallisesti suuri huostaanottojen määrä lopulta kertoo? Salon sosiaalitoimen ja lastensuojelun huonosta jamasta?
Vanhemmat eivät ole aikuisia. Oma etu ennen lasten etua. Tehdään töitä ja lapset ovat yksin jne. Ehkä huostaanotto voi johtua myös hyvästä sos.työstä? Kuntalaisemme voivat pahoin ja taas nipistetään lasten ja nuorten mielenterveys työstä kun hoitoa ollaan sysäämässä kouluterveydenhoidolle jolla ei ole välttämättä osaamista, resursseja. Flyygelit ja muut ovat tärkeämpiä mitä ihminen. Näin se meillä on.
Kyllä, kyllä, kyllä, täällä sairaala!!!
Onneksi firma tarjoaa työntekijöilleen myös laadukkaan työterveyshuollon, jottei tarvitse pelkästään hampaita kiristellen painaa hommia, ja jos siltä tuntuu, niin pomokin voi myöntää muutaman päivän lepohetken. Lisäksihän apuna
on nämä kaikenmaailman pillerit ja rohdot, diapamit ym...