Koneessani Vista Home Premium. Windowsin sähköposteista käytin Windows Mailia, mutta koska koko ajan kehotettiin vaihtaaman "uuteen, ihmeelliseen seikkailuun", Windows Live Mailiin, asensin senkin. Ohjelmat häiritsevät toisiaan. Jos toisesta on kaikki uudet viestit luettu, toinen ohjelma ei sitä tiedä, vaan ponnahdusikkuna ilmoittaa edelleen uudesta viestistä. Miksi ristiriitainen päällekkäisyys?
Toinen asia: Kun haluan ottaa yhteyttä esim. johonkin firmaan tai virastoon ja klikkaan ko. sivulla olevaa linkkiä, josta aukeaa suoraan pieni sähköposti-ikkuna, tulee vaikeuksia. Kun siihen erehtyy kirjoittamaan juttunsa ja yrittää lähettää, tulee aina ilmoitus "toimintoa ei voi suorittaa, koska oletussähköpostiasiakas ei ole asennettu oikein". Sis kuka on asentanut sähköpostiasiakkaan väärin? Kuka on asiakas? Tarkoittaako, että on vielä jokin sähköpostiohjelma, joka minun pitäisi asentaa ennenkuin nämä (sinänsä hyvin kätevät) linkit aukenisivat? On ärsyttävää kirjoittaa sp-osoite lapulle ja lähettää kyseinen viesti esim. Gmailillä (jota yleensä käytä.) Tämä ongelma on ollut minulla vuosia, jo XP:n aikana ja kai sitäkin ennen.
Sähköpostit
3
601
Vastaukset
Voisiko olla kyse siitä, että se "ensimmäinen" ohjelma jättää viestit palvelimelle? Säädä siten, että ne eivät jää sinne. Toiseen: W:n pitäisi tietää, mikä on OLETUS-spostiohjelma. Oisko nyt niin, ettei sulla ole määritetty tuota?
- Näinmulla
Oli samanlainen vika mullakin. Ja aikani etsittyä syytä se oli tämä. Olin viestin mukana määrittänyt lähettämään mukana käyntikortin ja siinä käyntikortissa olin laittanut niihin tietoihin ensisijaiseksi sähköpostiksi muun kuin mikä on windows mailin sähköpostiosoite. Joten näin ollen win mail ohjelma ikäänkuin ymmärsi sen väärin. Vaihdoin siis omia tietojani käyntikortissa ja sittemmin otin vielä pois sen käytöstä ettei lähetä ni johan auttoi.
Minä en ole koskaan käyttänyt mitään käyntikortteja. Oletussähköpostiohjelmanani on määritelty Windows Live Mail. Windows Mail olisi muuten selkeämpi, mutta siinä ei ole jostain syystä yhteyshenkilöluetteloa. Jokainen osoite pitää aina etsiä jostain ja kirjoittaa erikseen. Laittaisin Gmailin oletussp-ohjelmaksi, mutta sitä saa edes näkymään oletusohjelmissa. Onkohan alkuperäinen ongelmani Microsoftin kosto siitä, että käyttelen ei-heidän ohjelmiaan, ja siksi ilmoittavat, että "oletusähköpostiasiakas väärin"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702388Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161124
- 991089
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.283830