En ole jaksanut lakata ihmettelemästä PSA-konsernin tuotteita. Ralli- ja ratamaailmassa ne loistavat kärkipaikoilla, lähes voittamattomina. Mutta tavallista joka-päivä-toimivaa autoa ne eivät osaa tehdä. Mikä siinä on?
Olen ajanut useammallakin PSA:n autolla ja täytyy myöntää että hyviä ovat ajaa. Muotoilu on perinteiselle jurmulle välillä vähän outo, mutta kyllä niillä saa hiljaisen ja tasaisen kyydin. Mutta jos autolla pitäisi ajella ongelmitta tai useampi kuin kaksi vuotta, niin automerkkejä ei voi edes ajatella.
Maalipinnatkin ovat nykyään niin ohuet, että kun naapuri kurvasi liian läheltä ruusupensaitaan, niin ruusut raapivat pitkät valkoiset viirut, kun pohjamaali tuli näkyviin koko lokasuojan mitalla.
Eikä nyt olisi jo vihdoin aika maahantuojienkin painostaa tehtaita panostamaan laatuun. Jos tehdas investoisi 50e lisää sähköihin ja esmi. 100e lisää moottoriin sekä toisen 100e alustaan, niin meillä olisi kelpo auto, joka tosin kuluttajalle maksaisi 5000e enemmän. Mutta se toimisi vielä kahdenkin vuoden jälkeen.
Pois kaikki avaimettomat oven avaukset ja starttinapit. Ne toimivat uusina, mutta ensimmäisen loskakelin jälkeen ovat vain riesa näillä leveysasteilla.
Olen ajanut useammallakin PSA:n autolla ja täytyy myöntää että hyviä ovat ajaa. Muotoilu on perinteiselle jurmulle välillä vähän outo, mutta kyllä niillä saa hiljaisen ja tasaisen kyydin. Mutta jos autolla pitäisi ajella ongelmitta tai useampi kuin kaksi vuotta, niin automerkkejä ei voi edes ajatella.
Maalipinnatkin ovat nykyään niin ohuet, että kun naapuri kurvasi liian läheltä ruusupensaitaan, niin ruusut raapivat pitkät valkoiset viirut, kun pohjamaali tuli näkyviin koko lokasuojan mitalla.
Eikä nyt olisi jo vihdoin aika maahantuojienkin painostaa tehtaita panostamaan laatuun. Jos tehdas investoisi 50e lisää sähköihin ja esmi. 100e lisää moottoriin sekä toisen 100e alustaan, niin meillä olisi kelpo auto, joka tosin kuluttajalle maksaisi 5000e enemmän. Mutta se toimisi vielä kahdenkin vuoden jälkeen.
Pois kaikki avaimettomat oven avaukset ja starttinapit. Ne toimivat uusina, mutta ensimmäisen loskakelin jälkeen ovat vain riesa näillä leveysasteilla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
..rukouksesi on kuultu hyvä veli! Uuteen C5:een on laadussa panostettu. Olen tuupannut jo yli 12.000 km ja hyvin kulkee. Ei kilise ja kolise. Sähköt toimii pakkasessa ja tuiskussa jopa täällä napapiirillä. Vanhassa C5 I-sarjassa niitä ongelmia saattoi esiintyä joista mainitsit.
Kaipa se on sitikalla kova sana jos pääsee 12000 ilman ongelmia.... muut autonvalmistajat kutsuvat sitä sisään ajoksi. Maantie sitikassahan on perinteisesti ollut paljon yhteistä kisa kamppeeseensa. Elikkäs parinsadan kilsan jälkeen pitää tehdä ns. pitstop.
Onkos sulla alkanut vaivata eturauhasta kun parisadan kilsan jälkeen aina kuselle ?
Ala vaan Ville Veikko heittelemään volttia, lennät vielä persiilleen moneen kertaan kun uuden C5:n luotettavuus todetaan tilastoissa muutaman vuoden päästä. Eli sitten kun sinä vihdoin täytät 18 vuotta!
Luotettavuus tulla muutaman vuoden päästä toteamaan pysyneen ennallaan. Luotettavuus ei ole yleensäkään ikinä ollut se "lentävän maton" vahva puoli. En tiedä mikä se olisi? No halpahan se tunnetusti on.... mutta mikään ei tule niin kalliiksi kuin halpa. Kyllä olen tuossa joitain vuosia sitten täysi ikäiseksi tullu. Eikai se sen merkki ole kun 18 täyttää pitäisi heti alkaa pitämään sitikkaa suuressa arvossa? Autot tehdään Saksassa.
Ranskassa patongit ja muut leivonnaiset.
Joku saksalainen tunnettu automerkki vain käyttää PSA dieseliä nokallaan kuten moni muukin merkki.
Puhutko nyt fordista vai? En pidä fordia saksalaisena autona vaikka päämaja siellä sijaitseekin.
Ostin Mondeo dieselin ja se on valmistettu Saksassa, aika kiva autoksi ja tuo PSA-dieseli on aivan verraton, sieväkäyntinen ja vääntöä löytyy ei tarvitse kepitellä ja kuluttaa vähän.
Broidin 5sataa sarjan bemarin vm.05 joku keskusyksikkö meni pimeäksi, takuuaika loppu, hinta 1500€! Että en nyt kehuisi sitäkään laatua. Yleensä nämä sakujen kehujat ovat teinipojuja, joilla ei ole mitään kokemusta yleensäkkään liikenteellisistä asioista, ainoastaan tuunatuista bemariromuista, paksuista donitseista alla, kromiputkenpäistä.
Mutta eikös Bemari olekin juuri panostanut tuollaiseen takuuajan kestävään laatuun.
Veljeni on veholla, jossa myydään, sekä huolletaan BMW/citroen. Toissa talvena kun oli vähän enemmän pakkasta, niin oli pojat odotelleet että kohta tuodaan citikoita hinurilla pihaan, mutta yllätys oli kun uudenkarheita bemareita tulikin ainoana merkkinä hinureilla korjaamolle. Eikä ollut yksi, vaan useita kappaleita tuli parin päivän aikana. Oli ollut yllätys huollon puolellakin. Citkoita ei tullut yhtään, muuta kun normaaleihin määräaikais huoltuoihin. Samaa olen kuullut useammilta BMW taksikuskeiltakin.
Itse kun kävin viimeksi paikallisessa bmw/citroen huollossa Raskoneella tuttu korjaamopäällikkö mainitsi ainoastaan bmw:stä semmosen homman että tuntuu porukka laiminlyövän huoltovälit täysin. Siinä oli hallissa 2 vuotta vanha 70000 ajettu 530 diesel jota ei oltu kertaakaan käytetty huollossa!
Onkohan nyt porukka sitten laittanut autoa yli varojensa. Miksi muuten bmw:lla ja sitikalla on niin monesti sama huoltoliike?
asentajat. Nämä minun mainitsemat BMW:t oli miltei uusia, ei 2v vanhoja. Näin toimii Länsi-autossa.
Kyllä ajatuksesi osin harhailee vanhoissa peruissa. Minulla ollut C5 vuodesta 2001 (kolmas menossa, työsuhdeautoja nääs) ja paljoaa tyytyväisempi en voisi olla.
Maalipinnan paksuus/ohuus voi olla ongelma autoa hyvin pitkään pidettäessä mutta siinäkin auttaa täysin galvanoidut pellit (liekö sinkkiä vai jotakin muuta, tarkemmin en tiedä).
Moottorit olleet erinomaisia, sähköt ja toimilaitteet olleet OK, todellisia ongelmia ovat aiheuttaneet C5 Break mallin elegantti aukeava takalasi (ehkä hiukan liian hieno konstruktio pohjolan suolasumuun) ja pysäköintitutkat, joita molempia korjattu kiltisti takuuseen.
Tähän kun ynnää edullisen hankintahinnan, hyvät varusteet ja erinomaisen mukavuuden ei valintaa tarvitse tulevaisuudessakaan kummemmin ihmetellä.
Älä puhu menneistä. Osta uusi C5 Exclusive niin tiedät että sinulla on AUTO. Ei siinä mitään avaimettomuutta tai starttinappuloita ja kai nekin voivat toimia.
toimiva oven lukitus toimii juuri märässä ja loskakelissä mainiosti koska siinä ei sovitella mitään avainta jäätyneeseen avaimenreikään. Toimii hyvin.
Nyt on menossa jo seitsemäs PSA-auto ja ei ole mitään valittamista hyvin ovat pelanneet.
Nykyiset ympäristöystävälliset vesiliukoiset automaalit eivät ole missään autossa enää niin lujia kuin liuotinaineelliset "myrkylliset" vanhan ajan maalit.
joko Hondan tai Fordin puolelle.
Siitä on nyt reilut kolme vuotta kun siirryin saksalaisesta Citroeniin. Olkoon vaan maalipinta ohuempaa tms. mutta joka tapauksessa sitikan pellit ei ruostu.
Tekniikka on ollut luotettavaa. Ei ole jättänyt tien varteen, eikä muutenkaan ole mitään isompia ongelmia ollut. Huolloissa tosin on mennyt ehkä keskivertoa enemmän rahaa. Vaikkakaan jarrulevyjen/palojen, jakopään remmien lisäksi ei ole mitään erikoista tarvinnut vaihdella. Normaalien kulutusosien lisäksi on takapään parkkitutkat vaihdettu. Ja kun ne saatiin minun piikkiin ne vaihdetuksi tuli autoon parkkitutkakampanja. Eli seuraavalla kerralla, jos hajoavat menevät käsittääkseni sitikan maksettavaksi.
Kyllä minä jäin ensimmäisen sitikan jälkeen "koukkuun". En ihan helpolla muun merkkistä autoa enää huoli. Pitää toki myöntää, että silloin kolme vuotta sitten jännitti ja itsekseni ajattelin, että mitähän sitä tuli tehtyä. Onneksi otin riskin. Ei ole kaduttanut pätkääkään.
Minulla toinen C5 menossa eikä mitään vikaa, tällä hetkellä.
Seuraavia vikoja ja korjaamokäyntejä on ollut:
- laakereita pyöriin 4 kpl (vakiotoimenpide 80 tkm:n jälkeen)
- ulkolämpötila-anturi (suolavesi turmeli)
- tutkan antureita useampia (eteen ja taakse)
- radioantenni (hapettui jumiin, ei voinut irrottaa pesussa)
- öljyvuoto moottorissa (korjattiin neljällä korjaamokäynnillä, tiiviste)
- moottorin lämpötilamittari näyttää lämpötilan, tai sitten ei
- moottorin jäähdytysveden termostaatti hajosi
- lampunpesijän suojalevy irtosi ajaessa
- pölykapseleita irronnut (kannattaisi käyttää kevytmetallivanteita)
Näiden lisäksi huollossa on korjattu kampanjan mukaisia korjauksia.