Eikö ole surkuhupaisevaa, että osa muslimimaahanmuuttajista tulee siksi, että toiset muslimet kiusaa heitä.
Iso osa tulee tietenkin siksi, että sosiaaliturvamme takaa heille paremmat olot, kuin mitä ovat pystyneet kehittämään omissa maissaan.
Osa tulee tietenkin ihan tarkoituksella muuttamaan yhteiskuntajärjestystä. Osa markkinoimaan omaa uskontoaan, kuten toki kristitytkin ovat tehneet.
Islam on vaara, varsinkin naisten asemalle, -koulutukselle ja -itsemääräämisoikeudelle.
Miettikääpä jos paljon parjatut direktiivit vaihtuisivat sharia-lakiin!
Iso osa tulee tietenkin siksi, että sosiaaliturvamme takaa heille paremmat olot, kuin mitä ovat pystyneet kehittämään omissa maissaan.
Osa tulee tietenkin ihan tarkoituksella muuttamaan yhteiskuntajärjestystä. Osa markkinoimaan omaa uskontoaan, kuten toki kristitytkin ovat tehneet.
Islam on vaara, varsinkin naisten asemalle, -koulutukselle ja -itsemääräämisoikeudelle.
Miettikääpä jos paljon parjatut direktiivit vaihtuisivat sharia-lakiin!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meni Euroopasta juutalaisiakin muslimien keskelle, koska Euroopan kristityt kiusasivat heitä.
Ruandasta meni ja menee kristittyjä sinne ja tänne, koska toiset kristityt kiusasivat heitä.
Kongosta meni ja menee muualle kristittyjä, koska toiset kristityt kiusasivat heitä.
Intiasta menee jatkuvasti intialaisia ympäri maailman, koska saavat muualla paremman elannon ja paremman sosiaaliturvan.
Meni Suomesta suomalaisiakin ruotsalaisten keskelle, koska Ruotsissa sai paremman elannon ja paremman sosiaaliturvan.
Meni amerikkalaisiakin peräti armeijan kanssa muslimien keskelle sinne, missä on öljyä.
Maastamuuttoon ja maahanmuuttoon on monia syitä, ihan riippumatta asianomaisten uskonnosta. Ei se kovin kummallista ole. Euroopasta on lähtenyt vuosisatojen ajan miljoonia ja taas miljoonia milloin minnekin. Niin muistakin maanosista.
"Maastamuuttoon ja maahanmuuttoon on monia syitä, ihan riippumatta asianomaisten uskonnosta. Ei se kovin kummallista ole. Euroopasta on lähtenyt vuosisatojen ajan miljoonia ja taas miljoonia milloin minnekin. Niin muistakin maanosista."
Mitä luulet, mistä mahtaa johtua, että nykyään suurin osa pakolaisista on islamilaisista maista lähtöisin?
Kristinuskoa tai juutalaisuutta pakoon lähtenyt on harvinaisuus.
....että muslimit olisivat paenneet islamia tai kristityt kristinuskoa?
Eivätköhän nuo ole paenneet vieraisiin maihin toisia ihmisiä - tai lähteneet etsimään parempaa elämää. Kuten jo kirjoitinkin.
PS.
Kuten jo totesin, Euroopasta on vuosisadasta toiseen lähtenyt pois miljoonia ja taas miljoonia - siis kristittyjen keskeltä - ja aiemmin useinkin pakoon toisten kristittyjen vainoa.
Mitä juutalaisiin tulee, kovin monet eivät ehtineet lähteä Euroopasta, ennen kuin suurin osa Euroopan juutalaisista ehdittiin tappaa. Henkiin jääneistä sitten lähtikin aika moni.
Mitä ihmettelemistä siirtolaisuudessa on? Siirtolaisuus on ollut tavallisesti hyödyksi vastanottavalle maalle. Nyt on tilanne muuttunut vaaralliseksi isäntämaalle. Tämä on jo ihmeellistä, jos isännät antavat tulijoiden tuhota itsensä.
Eipä sinulle kyllä kannata asiaa kirjoittaa.
ja taala saa vapaasti raiskata, ryostaa, varastaa ja kerjata.
Palvelut tulevat ilomaisexi. Siksi suomeen kannsattaa tulla synnyttamaan tai lahettaa vaikka lapset ensin.
Sitten eerhesidonaisilla saa koko suku paperit
ilmaisexi!