Päivän pöhköin idea

Sain tässä miettiessä hullun idean. Kun kerran valitetaan puolin jos toisin (minä mukaanluettuna), että yksinäiset ei kohtaa toisiaan. Niin miksei sitä tekisi asialle jotain ja nyt sitten teen.

Kukaan ei kehtaa yksinään laittaa mailiosoitteitaan ettei vaikuta luuserille, tai ettei siihen tule ei-haluttuja viestejä. Asialle on ratkaisu...

A. Käyttää mailiosoitetta jolla ei ole muuta käyttöä. (@-merkki kannattanee kumminkin korvata ettei roskapostirobotit tajua).
B. Ei tee pöhköyksiä yksin. (porukassa voi tehdä kaikenlaista vapaammin, kaikki osoitteet samaan ketjuun)

Nyt tein tuon A-kohdan, yrittäkää te muut pitää huoli että en tee tuota B:tä.
Mun tätä varten tehty osoite on kasikolmekaks(ät)suomi24.fi

Jos joku noista mun aiemmista viesteistä herätti ajatuksia niin saa laittaa mailia, tai jos haluaa haukkua tätä mun pöhköä ideaa. :)
312810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Hei! Tämä on kyllä hyvä idea mutta mutta... kannattaisiko kuitenkin aina jokaisen myös kertoa hieman, että mistä päin on ja minkä ikäinen? Kuitenkin jos on 20-vuotias ja 60-vuotias niin voi olla jutut ja mielenkiinnot jokseenkin erilaiset.

Äänestä
  • Juu, tajusin itsekkin tuon probleeman. Toki jos kirjoittaa samalla nimellä millä on tänne aiemminkin kirjoittanut niin siitä tunnistaa täällä vakituiseen kirjoittelevat, mutta toki sitä voisi jotain lisätietoja laittaa.

    En tiedä onko paikkakunnalla niin paljon väliä, mutta ehkä tuo ikä ja sukupuoli nyt voisi olla "pakollisia", auttaisi ainakin.

    Lisäänpä nuo omat tiedot nyt tähän samaan. Eli olen 30-vuotias mies Itä-Suomesta.

    Äänestä

  • Riippuu mitä etsii, jos tää oli deitti-ilmoitus niin ehkä sitten iällä on väliä (En tiiä onko sittenkään?), mutta kyllä mulla on kavereita ikähaarukalla 18-63 vuotta, ja hyvin on juttua piisannut kaikkien kansssa... Niin, no, mä en olekaan yksinäinen. Anteeksi, lakkaan heti tyrkyttämästä tapojani.

    (Kävin vaan vahingossa vierailemassa, tsori!)

    Äänestä

Olisiko mitenkään myös mahdollista, että jos tohtii tänne meiliosoitteensa laittaa, niin tohtisi myös kertoa, mistä päin Suomea edes suurinpiirtein on...?

Äänestä
  • Mesestä en puhunut mitään, ihan mailiosoitetta meinasin. Ja sellaista jonninjoutavaa mailia jonka voi unohtaa tarvittaessa.

    Sitten tuon mailiosoitteen kautta voi antaa vaikka tuon meseosoitteen, jos jutut luistaa. Tähän yleiselle vaan tarvitaan joku välietappi. Monet kun eivät kehtaa sitä oikeaa mailia/meseä tähän laittaa, enkä suosittelekkaan.

    Äänestä

Kerropa yhdelle pöhkölle vinkki miten suomi24:sen mailista saa sen oman nimen pois?
Eli kun rekisteröin sen osoitteen nimimerkille niin siinä näkyy silti aina lähettäjänä oma nimeni vastaanottajalle vaikka päälläni seisoisin...
Olen käynyt mielestäni asetuksetukset läpi miljoona kertaa, ja vaihtanut nimenkin kohdalle nimimerkin, mutta se ei auta. Suomi24:eenhan pitää rekisteröityä omalla nimellä...

Äänestä
  • Omat tiedot löytyvät kun avaat asetukset ja sieltä vasemmalta valitset "yleiset", ne ovat heti siinä alussa. Noita asetuksia kun on kolme sivua, et tainnut noita kahta muuta huomata?

    Äänestä

  • 832 kirjoitti:

    Omat tiedot löytyvät kun avaat asetukset ja sieltä vasemmalta valitset "yleiset", ne ovat heti siinä alussa. Noita asetuksia kun on kolme sivua, et tainnut noita kahta muuta huomata?

    Tarkistin ja huomasin että tosiaan nuo asetukset eivät vaikuta mihinkään. Sen jälkeen kävin katsomassa päätililtäni jossa ei näy lähettäjän nimeä ja se oikea kohta asetuksista on todella syvällä piilossa ja löytyy täältä:

    Sieltä asetuksista löytyy kohta "Postiosoitteiden asetukset" jossa näkyy käytettävät tilit ja siellä pitäisi olla "Suomi24[IMAP]". Valitse se ja klikkaa muokkaa nappia, nyt avautuu popup jossa on käyttäjätiedot kohta josta voit tuon nimen poistaa, mutta älä muuta mitään mitä et tiedä mikä se on. Muista klikata "OK"-nappia popupin sisällä alhaalla piilossa.

    Äänestä

  • 832 kirjoitti:

    Tarkistin ja huomasin että tosiaan nuo asetukset eivät vaikuta mihinkään. Sen jälkeen kävin katsomassa päätililtäni jossa ei näy lähettäjän nimeä ja se oikea kohta asetuksista on todella syvällä piilossa ja löytyy täältä:

    Sieltä asetuksista löytyy kohta "Postiosoitteiden asetukset" jossa näkyy käytettävät tilit ja siellä pitäisi olla "Suomi24[IMAP]". Valitse se ja klikkaa muokkaa nappia, nyt avautuu popup jossa on käyttäjätiedot kohta josta voit tuon nimen poistaa, mutta älä muuta mitään mitä et tiedä mikä se on. Muista klikata "OK"-nappia popupin sisällä alhaalla piilossa.

    kiitoksia oikein paljon neuvoistasi!
    kylläpäs se olikin hankalassa paikassa.
    En olisi ikinä osannut mennä tuonne omin päin...

    Äänestä

  • kovasti! kirjoitti:

    kiitoksia oikein paljon neuvoistasi!
    kylläpäs se olikin hankalassa paikassa.
    En olisi ikinä osannut mennä tuonne omin päin...

    Hyvä että löysit noiden mun sekavien ohjeiden perusteella oikean kohdan. :)

    Äänestä

  • 832 kirjoitti:

    Hyvä että löysit noiden mun sekavien ohjeiden perusteella oikean kohdan. :)

    Ne oli erinomaiset ohjeet :)
    meneekö tää sun viestiketjun alkuperäinen tarkoitus pilalle tästä kirjoittelusta...?
    Nyt pitäisi uskaltaa laittaa se sp-osoite esille...
    ujous iskee...

    Äänestä

  • ohjeet! kirjoitti:

    Ne oli erinomaiset ohjeet :)
    meneekö tää sun viestiketjun alkuperäinen tarkoitus pilalle tästä kirjoittelusta...?
    Nyt pitäisi uskaltaa laittaa se sp-osoite esille...
    ujous iskee...

    Ei haittaa ollenkaan. Liittyyhän tämä aiheeseen. :D

    Ja muista, rohkea rokan syö!
    Tai no, miksi rohkea sen syö? Onko se nii pahaa, vai mikä siinä on?

    Kyllä sinä siihen pystyt. Teit toisen sähköpostiosoiteen juuri tälläiseen? Ei se silloin haittaa vaikka se onkin julkisesti esillä, sinä päätät sitten haluatko jatkaa juttelua niiden kanssa jotka sulle kirjoittelee. Voit tarvittaessa unohtaa koko osoitteen, kaikki on sun hallinnassa koko aika.

    *ojentaa käden* Mukaan vaan, ollaan ujoja yhdessä.

    Äänestä

Tässä tämmöinen tapaus:

Eronnut 39v naisihminen Helsingin seudulta,
yhteishuoltajuus exän kanssa.
Yksinäisyys iskee etenkin viikonloppuisin.
Ystävät ovat jääneet elämän tuoksinassa.
Nyt kaipaan sekä naispuolisia ystäviä että sitä toista sukupuolta myös...
Haluaisin löytää oikeita ihmisiä elämääni,
ei pelkkiä kirjekavereita...
Löytyykö...?

maija_(at)suomi24.fi

Äänestä

Olen 28-vuotias naisihminen Helsingistä ja kaipailen ystäviä. Olen toivon mukaan toipumaan päin masennuksestani ja viimeisen parin vuoden aikana on elämästäni kadonnut monta läheistä, erilaisista syistä... Nyt suurin syy surkeuteeni tuntuukin olevan yksinäisyys... Jos kiinnostaa tutustua, niin osoite on kaunis_luonne @ suomi24.fi

Äänestä
  • enemmän kriteereitäsi, koska minullekaan et vastannut :)

    Äänestä

Ja minä olen 02-alueella asuva 26 vuotias yksinäinen nuori nainen. Kaipaan naispuolista ystävää jakamaan elämän ilot ja surut. Toki miehetkin voi kirjoittaa mutta vain kaverimielessä
[email protected]

Äänestä

Olen muuttanut PK-seudulle tänä syksynä. Olen 23-vuotias työssä käyvä mies. Mielenkiinnon kohteena ovat: elokuvat, kulttuuri, historia ja matkailu. Miksi etsin tätä kautta uusia tuttavuuksia on, koska en ole kauheankaan hyvä tutustumaan uusiin ihmisiin ja tekemään aloitetta tuntemattomien kanssa. Olen ihan ystävällinen heppu ja hyväksyn aika paljon erilaisuutta ihmisissä.

Sekä naiset että miehet käyvät, vaikka tulenkin ehkä paremmin toimeen naisten kanssa.... tämä ei ole mikään iskulause vaikka saattaa kuulostaa siltä :D Suhdetta en ole etsimässä.

Äsken tekaistu sähköposti: [email protected]

Äänestä

Mies on täälläkin, 30v. Lappeenrannasta, jos joku tahtoo mailata niin osoite on: [email protected]. Avoimin mielin, ois kivaa tutustua uuteen ihmiseen!

Äänestä

Erittäin hyvä idea, vaikka otsikko olisi voinut olla parempi, jotta se herättäisi enemmän huomiota.

Olen 18-vuotias tyttö etelä-suomesta. Kärsin vaikeasta sosiaalisten tilanteiden pelosta ja lievästä masennuksesta. Ystäviä ei ole ainuttakaan. Olisi mukavaa keskustella samanhenkisten (ja kyllä myös muidenkin) ihmisten kanssa, ja haaveisiin kuuluu myös sen oikean hyvän ystävän löytäminen.

ms90(at)suomi24.fi

Äänestä

Hei kaikille.

olen 20-vuotias poika ja seurustelen samanikäisen tytön kanssa. hän on ihana ja minulle maailman tärkein ihminen. viihdymme yhdessä. ongelmani on se että vain toisella meistä on ystäviä. tyttöystävälläni on monta ystävää, joiden kanssa hän viettää iltoja ja muuta. minulla taas ei ole ketään toista kenen kanssa aikaani viettäisin. ja tällä tarkoitan ettei KETÄÄN muuta. Tämä tietysti hiertää välejämme pahasti joka kerta kun hänellä olisi muuta menoa. Aina silloin saan taas tajuta ja muistaa oman yksinäisyyteni. Olen katkera hänelle. Omat ystäväni oikeastaan ovat kadonneet pikkuhiljaa meidän seurustelusuhteemme aikana. kun tyttöystäväni ja minä aloimme olla yhdessä, olimme niin paljon yhdessä ja viihdyimme toistemme seurassa paljon paremmin kuin muiden ihmisten, että en viihtynyt enää lainkaan omien kavereideni kanssa.

Kun hänellä olisi muuta menoa, minulle tulee aina todella paha mieli. olen taas yksin. tämä epätasapaino on todellinen ongelma. Olen siitä hänelle katkera että seurustelusuhteemme takia minulla ei enää ole yhtään ketään muuta, mutta hänellä on. on ikävää olla suhteessa, jossa on riippuvainen toisesta tai on täysin yksin, mutta toiselle taas löytyisi kyllä muutakin seuraa, vaikkei siinä yhtä hyvin viihtyisikään kuin minun kanssani.

se, että hän olisi menossa kavereidensa kanssa johonkin, aiheuttaa aina riitaa välillemme.

ja tärkeä yksityiskohta vielä, että en todellakaan KIELLÄ häntä tapaamasta ketään muuta, mutta jos hän joskus tekisi sen silloin kun MINULLAKIN olisi jotain muuta tekemista tai ohjelmaa. esim viikolla. Mutta kun se ajoittuu sellaiselle ajalle että olen varmasti yksin eikä minulla ole mitään ohjelmaa niin se tuntuu vielä pahemmalta. Kun joudun todellakin sitten olemaan yksin. jos menomme olisi joskus samaan aikaan, olisi se paljon helpompi kestää.Olisi muuta ajateltavaa! Esim nyt, kun on pikkujoulu, poikaystäväni on jossain parin kaverinsa kanssa. minä olen yksin kotona. lauantai-iltana, pikkujouluna! yrittäkää kuvitella miltä se tuntuu.

Jos joku osaa auttaa, asiallisesti, olen kiitollinen.

Äänestä
  • Kuullostaa hirveältä ongelmalta.. Et pitäiskö painoja hommata ja iso köysi ja kiinnittää se itseeänsä painojen kanssa ja hypätä järveen? Toinen vaihtoehto on tietysti hommata niitä kavereita...

    Äänestä

  • "olen 20-vuotias poika ja seurustelen samanikäisen tytön kanssa."

    Vai miten se oli?

    "Esim nyt, kun on pikkujoulu, poikaystäväni on jossain parin kaverinsa kanssa."

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    "olen 20-vuotias poika ja seurustelen samanikäisen tytön kanssa."

    Vai miten se oli?

    "Esim nyt, kun on pikkujoulu, poikaystäväni on jossain parin kaverinsa kanssa."

    No soriii! meni sekaisin noi! olen 20 v poika ja seurustelen samanikäisen tytön kanssa. TYTTÖystäväni meni muutaman kaverinsa kanssa jne...hyvä et keskitytään olennaiseen! :S

    Äänestä

  • i kill them all for you kirjoitti:

    Kuullostaa hirveältä ongelmalta.. Et pitäiskö painoja hommata ja iso köysi ja kiinnittää se itseeänsä painojen kanssa ja hypätä järveen? Toinen vaihtoehto on tietysti hommata niitä kavereita...

    "helpommin sanottu kuin tehty" pätee täs varmaan aika loistavasti

    Äänestä

  • "minä olen yksin kotona. lauantai-iltana, pikkujouluna! yrittäkää kuvitella miltä se tuntuu."

    Hienoltahan se tuntuu! Kannattaa hankkia itsellesi kavereita, eihän tuo tyttöystäväsi pitkään jaksa tuollaista valitusta katella.

    Äänestä

  • mr lonely kirjoitti:

    No soriii! meni sekaisin noi! olen 20 v poika ja seurustelen samanikäisen tytön kanssa. TYTTÖystäväni meni muutaman kaverinsa kanssa jne...hyvä et keskitytään olennaiseen! :S

    "Omat ystäväni oikeastaan ovat kadonneet pikkuhiljaa meidän seurustelusuhteemme aikana. kun tyttöystäväni ja minä aloimme olla yhdessä, olimme niin paljon yhdessä ja viihdyimme toistemme seurassa paljon paremmin kuin muiden ihmisten, että en viihtynyt enää lainkaan omien kavereideni kanssa."

    Tuo sama ruikutus on NIIN kuultu ennenkin, oma moka kun hylkäsit kaverisi muijan takia. Yritä lämmittää välit vanhoihin frendeihisi tai hanki uusia, nuori kun olet.

    Pitäisikö tyttöystäväsi katkaista välit kavereihinsa ja jäädä kanssasi himaan möllöttämään? Ette välttämättä tule viettämään koko loppuelämäänne yhdessä joten älä takerru liikaa tyttöystävääsi vaan yritä ns. hankkia oma elämä!

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    "Omat ystäväni oikeastaan ovat kadonneet pikkuhiljaa meidän seurustelusuhteemme aikana. kun tyttöystäväni ja minä aloimme olla yhdessä, olimme niin paljon yhdessä ja viihdyimme toistemme seurassa paljon paremmin kuin muiden ihmisten, että en viihtynyt enää lainkaan omien kavereideni kanssa."

    Tuo sama ruikutus on NIIN kuultu ennenkin, oma moka kun hylkäsit kaverisi muijan takia. Yritä lämmittää välit vanhoihin frendeihisi tai hanki uusia, nuori kun olet.

    Pitäisikö tyttöystäväsi katkaista välit kavereihinsa ja jäädä kanssasi himaan möllöttämään? Ette välttämättä tule viettämään koko loppuelämäänne yhdessä joten älä takerru liikaa tyttöystävääsi vaan yritä ns. hankkia oma elämä!

    kiitos. tosta helvetin tylystä sävystä huolimatta jäin lukemaan jättämääsi viestiä moneen kertaa ja sain siitä apua..se auttoi uuteen näkökulmaan. loppujen lopuks kuitenki on aika helppo sanoa että "hanki kavereita" kuin sitte oikeasti hankkia..mut voihan sitä yrittää. haluaisin ehdottomasti saada ystäviä, siitä se ei ole kiinni.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    "Omat ystäväni oikeastaan ovat kadonneet pikkuhiljaa meidän seurustelusuhteemme aikana. kun tyttöystäväni ja minä aloimme olla yhdessä, olimme niin paljon yhdessä ja viihdyimme toistemme seurassa paljon paremmin kuin muiden ihmisten, että en viihtynyt enää lainkaan omien kavereideni kanssa."

    Tuo sama ruikutus on NIIN kuultu ennenkin, oma moka kun hylkäsit kaverisi muijan takia. Yritä lämmittää välit vanhoihin frendeihisi tai hanki uusia, nuori kun olet.

    Pitäisikö tyttöystäväsi katkaista välit kavereihinsa ja jäädä kanssasi himaan möllöttämään? Ette välttämättä tule viettämään koko loppuelämäänne yhdessä joten älä takerru liikaa tyttöystävääsi vaan yritä ns. hankkia oma elämä!

    Tuo on monilla virhe että he luulevat kumppanin saadessaan että heillä ei tarvitse olla muita ystäviä.. Tosin sitten jos se suhde häviääkin niin lopulta ei jääkkään ketään ja uudelleen tutustuminen on vaikeaa... Et kannattais nyt kokeilla hankkia niitä tuttavuuksia.

    Äänestä

Laitetaas kokeeks.. Ehkä joku hakurobottikin sattuu osoitteen nappaisemaan...

Teräsmiehen vastine tai jotakin sinnepäin.. Ihan kivanooinen heppuli ja miespuolinen olento 25v Itä-Suomen seudulta.

Olis kivaa saada lähinnä naispuolista seuraa täältä alueelta...

Olen iloinen & Rauhallinen & huumorintajuinen & epäitsekäs & kärsivällinen & puheliaskin tarvittaessa & liikuntaystävälinen ja muutenkin kiva tyyppi...

Ettisin niin liveseuraa kuin kirjoitteluseuraakin.. Et kivat tytöt voi laitella viestii...

rextex(at)luukku.com

Äänestä

Olen 20-vuotias poika pääkaupunkiseudulta. Kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta ja huonosta itsetunnosta...

Lähinnä ehkä hakisin mesekaveria... Olisi mukava löytää joku, joka joutuu ehkä kokemaan samanlaista: voisi kerrankin kertoa, mitä oikeasti kuuluu.

Meseni/mailini: [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


832 kirjoitti:

Sain tässä miettiessä hullun idean. Kun kerran valitetaan puolin jos toisin (minä mukaanluettuna), että yksinäiset ei kohtaa toisiaan. Niin miksei sitä tekisi asialle jotain ja nyt sitten teen.

Kukaan ei kehtaa yksinään laittaa mailiosoitteitaan ettei vaikuta luuserille, tai ettei siihen tule ei-haluttuja viestejä. Asialle on ratkaisu...

A. Käyttää mailiosoitetta jolla ei ole muuta käyttöä. (@-merkki kannattanee kumminkin korvata ettei roskapostirobotit tajua).
B. Ei tee pöhköyksiä yksin. (porukassa voi tehdä kaikenlaista vapaammin, kaikki osoitteet samaan ketjuun)

Nyt tein tuon A-kohdan, yrittäkää te muut pitää huoli että en tee tuota B:tä.
Mun tätä varten tehty osoite on kasikolmekaks(ät)suomi24.fi

Jos joku noista mun aiemmista viesteistä herätti ajatuksia niin saa laittaa mailia, tai jos haluaa haukkua tätä mun pöhköä ideaa. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu