Muutama yritysvinkki, jotka kannattaa jopa mahdollisen pahenevan taantuman aikana:
- Se arkinen kotiruoka ravintola Vellamon läheisyyteen vaikka Kairon viereen, en tiedä onko siellä liiketilaa. Ruokalistalla paljon kalaherkkuja ja jotkin respetit yhtä vanhoja kuin Vellamon vanhat puuveneet. Ravintolaan vanhan laivamessin tunnelmaa.
- Yksi kannatava yritys olisi jonkinlainen vanhusten sauna- ja virkitäytymispaikka siis suuniteltu vanhuksille ja toipilaille. Monet vanhukset ja huonokuntoiset kaipaa omaa virkitäytymistilaa ja varsinkin saunomis mahdollisuuksia, joissa olisi sitä varten kylvettäjät ja muu henkilökunta.
- Erityinen nuorisokahvila, jossa myös elokuvateatteri ym. toimintaa ja suniteltu erityisesti alle 18 vuotiaille.
Luulen, että tämän kaltaiset yritykset kannattaa Kotkassa jopa taantuman aikana.
- Se arkinen kotiruoka ravintola Vellamon läheisyyteen vaikka Kairon viereen, en tiedä onko siellä liiketilaa. Ruokalistalla paljon kalaherkkuja ja jotkin respetit yhtä vanhoja kuin Vellamon vanhat puuveneet. Ravintolaan vanhan laivamessin tunnelmaa.
- Yksi kannatava yritys olisi jonkinlainen vanhusten sauna- ja virkitäytymispaikka siis suuniteltu vanhuksille ja toipilaille. Monet vanhukset ja huonokuntoiset kaipaa omaa virkitäytymistilaa ja varsinkin saunomis mahdollisuuksia, joissa olisi sitä varten kylvettäjät ja muu henkilökunta.
- Erityinen nuorisokahvila, jossa myös elokuvateatteri ym. toimintaa ja suniteltu erityisesti alle 18 vuotiaille.
Luulen, että tämän kaltaiset yritykset kannattaa Kotkassa jopa taantuman aikana.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaljanjuonti ei lopu vaan lisääntyy joten siinä varma vinkki vinkki.
Haraldin vinkit hyviä ja keskustelun avaus tärkeä mutta lisää tarvitaan!
pidä joka paikassa olla. Kotkalainen kulttuuri voisi pikku hiljaa irrottatua ainaisesta pöhnän hakuisuudesta, vaikka työläis/merikaupunki onkin.
Kotkalainen yrityskenttä selkiintyy sillä laman seurauksena ns. mädät yritykset tuppaavat tippua pois kyydistä.
Korkeintaan venäläisturistit niitä käyttää ja mitä tulee noihin kauppoihin. Venäläiset käytti, jos nyt oikein muistan niin 42 miljoonaa euroa OSTOKSIIN Kymenlaaksossa, muut palvelut jäi selkeesti hännille.
Kotkalaiset sen sijaan kaipaa jotain arkisempaa ja tutunpaa. Itse olen kaivannut tuota kunnon kalaravintolaa, joiden annokset on jokaisen mattimeikeläisen ostettavissa. Ja kuulen kentällä usein, että vanhukset kaipaa virkistäytymis paikkoja ja vanhanajan saunakulttuuria. Ei olisi hullumpi idea Kotkassa, jossa suuri osa ikäväestöä. Palveluhinnat ainakin alkuun kohtalaisia, koska liian moni säpsähtää kiskurihintoja ja silloin jää palvelut kyllä käyttämättä. Kaikki eivät ole sitä varakkaampaa väkeä, niin kuin jotkut ehkä luulee.
Kalaravintolanpito Kotkassa kaatuisi kyllä suppean ruokalistan takia tappiollisena. Kala on yksi ravintolan raaka-aineista eräs helpoimmin pilaantuvinta sekä erittäin kallista. Hävikki olisi suuri varsinkin tuoreessa kalassa.
Yksityinen sauna/ poreallas sekä sellaisiin tiloihin löytyy korvaavaa edullisuutta uimahalleista.
Itse uskoisin että vanha kunnon kahvila/jäätelöbaari (ilman oluita, viinejä tai alkoholia)saattaisi leivoksineen, tuoreine kahvileipineen sekä haudutettuine teenein menestyä todella hyvin.
Kahvila voisi olla yhdistettynä johonkin vanhus- tai nuorisotilaan statuksella viihdekeskus.
Hyvä aloitus Harald ei niin Hirmuiselta
ajateltu just näille alle 18v. Samaan yhteyteen myös muuta toimintaa. Viinakulttuurista pitäis päästä jo pikkuhiljaa irti.
Kirjoituksistasi näkee miksi olet vain duunarinainen..
Etkö tiennyt, että moni työntekijä kunnalla tai muun palveluksessa on perustanut oman yrityksen tai toiminimen ja näitä on paljon. On alan vaihtajia, jotka on kyllästynyt olemaan pelkkiä työntekijöitä. Ei kai nyt kukaan synny valmiiksi yrittäjäksi. Perheensä yrityksen jatkajat asia erikseen.
Esimerkiksi sairaanhoitajia on lähtenyt kunnalta ja perustanut oman hoitoalan yrityksen. Mistä sulla on jäännyt käsitys, että duunarit eivät osaa perustaa tai suunnitella yrityksiä ?
Kappas kun suunnittelen ja ideoin yhdessä toisen "duunarin" kanssa työpäiviä ja asiakas keikkoja. Ja monet mun vinkeistä on laittanut tuulta purjeisiin siinä pikku firmassa, missä olen. Myöskin voidaan ihan vapaasti ideoida uusia kohteita, ei olla riippuvaisia isomman tahon käskyistä. Lähinnä ne meistä.
Niin siis kun yrityksen perustaa niin kannattas kattoo se maapohja siis onko se savea vai mutaa vai suota tai sitten kovemmista aineista hiekkaa tai soraa tai asfalttia. Riippuen tietysti yrityksestä niin pohjahan se tärkeä on. Öljyä on helpompi lähteä poraamaan ihan suolta vaimitä? No voi olla en varma. Mutta kuitenkin kyllähän pohjatyöt on se tärkein homma sokkelot ja näin edeten. Paras yritys on se mikä kasvaa tästä sokkelosta ylöspäin ja jopa toimii? Helpommin ehkä ajateltu kuin tehty!
Olen kyllä miettinyt tota Kalajuttua myös itse. Sellainen Kalaravintola tyylinen ei ehkä pelkästään mutta pääpainotteisesti. Minusta LOISTAVA idea!
Vastaan täten omaan kolmikysymyksiseen näkemykseeni asiosta: 1. Kalaravintola 2.Vanhustenvirkistäytymis "paikka". 3.Nuorisokeskus.
Ainut järkevä hyvin toteutettuna on Kalaravintola idea. Koska nämä kaksi muuta yrittäjien siis yrittäjien mielestäni kannattamatomia toteuttaa johtuen tu is ta siis tuesta. Minun yrittäjä näkemys kenellä ei ole yritystä vielä niin on että täpäkkää eli raha"piip" pitäs saada. Lyhyesti kyteytettynä!?
Toi vanhusten juttu on taas mielestäni sellainen se ei kaupungeissa yleisesti ottaen toimisi muutenkuin valtion tai kaupungin suurilla avuilla. Se olisi valtavan kallista oy nä ta ky nä.
sekä henkisesti että fyysisesti kun on tarjota heille muutakin kuin sairaanhoitajan pika käynti kotona, pitkittää heidän menoaan hoivasairaaloiden makuupaikoille vaipan vaihtoja odottamaan. Kaupunki voisi antaa oman osuutensa tälläisen yrityksen perustamiseen, vähän samalla periaatteella kun nyt toteutuu noi hoivakodit musekadun kortteliin. Kaupungilla pitäisi muutenkin olla älliä katsoa pidemmälle, että mikä loppujen lopulta tulee sille kalliimaksi, makuuttaa kalliilla hoitopaikoilla vanhuksia vai ennalta ehkäistä sitä.
Tänään taas hyvä esimerkki, kun meinaavat lopettaa ATK tuki työllistämiskuntoutus pajan Kotkasta. Nämä pajat jos mitkä ennalta ehkäisee nuorison syrjäytymistä työmarkkinoilta.