sosialistimme pyytävät sotaveteraaneiltamme julkisesti anteeksi 70-luvun "Mitäs menitte sinne!" pilkkahuutelujaan?
Olisiko Lipposen hommia?
Olisiko Lipposen hommia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
juu, just. Ja samaisella 70 ja 80-luvuilla keskustapuolue väyrysen johtamana puolusti sotaveteraaneja. Oikein julkisesti, niinkö? Taisivat vaatia neuvostoliitolta karjalaakin takaisin, vai?
Vai oliko (keskustavetoiset) hallitukset julistaneet Karjalasta puhumisen sopimattomaksi. Vai veiköhän se Kääriäinen lepikon torpan multaa Brezhneville? Sossuista ei saanut tulla presidenttiä, koska "se ei ollut ulkopoliittisesti sopivaa". Neuvostoliiton kommunistien kaverit, eli keskustalaiset olivat ainoita soveliaita presidenttejä, eikö olletkin? Keskustan valitsemat virkamiehet sensuroivat jopa musiikkia: (Sleepy Sleepers: Takaisin Karjalaan). Siinäpä kepun 70 ja 80-luvun tukea veteraaneille. Hävetkää.
Galle
Miksi et siis mene Karjalaan nyt. Pääsisit esi-isiesi maille aivan vapaasti.
Porvarithan ne Koiviston valintaa vastusti, koska hän oli sotaveteraani. Kansan enemmistö sentään kunnioitti.
kipeään kohtaan. Ei kai isäukkos tai muut lähisukulaiset olleet kavereita NL:n kommareiden kanssa 70-luvulla?
Galle
Kokoomuksella oli Holkeri ehdokkaana. Holkeri testamenttasi valitsijamiehensä NIMENOMAAN Koivistolle.
Porvareista AINOASTAAN kepu vastusti Koivistoa. Siksikö kun hän oli sotaveteraani, vai?
Samoissa vaaleissa kepu pelasi röyheästi idän kortilla.
Galle
Kokoomuskin asetti oman ehdokkaan. Miksi se olisi niin tehnyt, jos halusi Koiviston presidentiksi?
Vasta, kun oman ehdokkaan mahdollisuudet olivat menneet kokoomus valitsi mielestään pienemmän pahan.
Mahtavaa kepulaista logiikkaa.
"Koska kokoomus vastusti Koiviston valintaa presidentiksi, kokoomuksen valitsijamiehet äänestivät Koivistoa"
Hyvä Kapa! Mahtavaa! Kerro lisää!
Galle
Koivistoa kuin änkyräporvaria...
Kaksi presidenttiehdokastahan oli lopulta valittavana: Koivisto ja änkyräporvari. Kukas tuo änkyräporvari olikaan ja mistä puolueesta? :-D
Galle
mutta kun en ole kepulainen, oliko yllätys!
Ei ole Lipposen hommia pyydellä anteeksi. Demarien ydinkannattajaväki oli itse ase kädessä vastustamassa hyökkäystä ja kommunismia. Sen jälkeen nämä sotaveteraanidemarit jatkoivat politiikan keinoin kommunismia vastaan. Tästä syntyi käsite asevelisosialistit. Kun Hertta kuusinen julisti, että Tshekkoslovakian tie on meidänkin tiemme, demarit asettuivat tätä joukolla vastustamaan. CIA alkoikin pian rahoittaa demaripuoluetta. Urho Kekkonen vastusti puolestaan jyrkästi näitä asevelisosialisteja, Väinö Tanneria etunenässä. Kekkonen osallistuikin aktiivisesti Tannerin tuomitsemiseen vankilaan taannehtivan lain avulla.
Radikaali stalinistinen nuorisoliike syntyi ja varttui 60-luvulla Urho Kekkosen suosiollisella tuella. Kekkonen piti näille lastenkutsuja toverillisessa hengessä. Kekkosen ja stalinistien näkemysten mukaan ei ollut sopivaa ylistää sotaveteraanien taistelua. Asevelisosialistit olivat punainen vaate niin Kekkoselle kuin kommunisteillekin. Edelleen on näköjään sellaisia harhaluuloja, että demarit ja kommunistit edustaisivat jotain samaa aatesuuntaa. Näin ei ole. Revisionisti on aina ollut kommunistin pahin vihollinen. Roskaa ei siis pidä etsien demarien silmästä, kun malka voi löytyä lähempääkin.