Moikka!
Olen alkanut miettimään, että meneekö laskut aina ensin perintään (käräjäoikeus/ulosotto) ennenkun luottotiedot menee vai voiko mennä ilman näitä toimenpiteitä?
Minua on jäänyt vaivaamaan yksi vanha lasku mistä ei ole kuulunut enää mitään ( en muista olenko maksanut vai en)
Olen alkanut miettimään, että meneekö laskut aina ensin perintään (käräjäoikeus/ulosotto) ennenkun luottotiedot menee vai voiko mennä ilman näitä toimenpiteitä?
Minua on jäänyt vaivaamaan yksi vanha lasku mistä ei ole kuulunut enää mitään ( en muista olenko maksanut vai en)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä niitä ensin, joku perii. Ensin perintätoimisto ja sitten ulosotto ja jos et sittenkään maksa niin luottotietoihin tulee merkintä. Jos olet velkaa luottokunnalle, niin merkintä tulee ennemmin. Muuten homma etenee noin.
Ulosotosta kun tulee kirje niin peli ei siis ole vielä menetetty. Sinuna ottaisin yhteyttä siihen velkojaan kenen laskun epäilet olevan maksamatta ja varmistaa asian.
Luottokunnalla ei ole asian kanssa mitään tekemistä
Jos on rahalainaa, esim. vippejä/kulutusluottoja, niin velkoja voi ilmoittaa Asiakastietoon maksamatta jääneen velan 60 päivän jälkeen mikäli ei ole tehty maksusopimusta velan hoitamiseksi.
Muissa tapauksissa homma menee niin, että ensin velkoja velkoo, sitten velkoo perintätoimisto ja sen jälkeen ulosotto, joko tuomioistuimen päätöksellä tai ilman, riippuen velan laadusta.
Ja peli ei ole menetetty, kun ulosotosta tulee maksukehoitus. Ulosoton kanssa voi aina sopia maksusuunnitelman. Niin kuin voi myös velkojan tai perintätoimistonkin kanssa.
Eli kun näyttää siltä, että velkaa ei pysty heti maksamaan, niin yhteys välittömästi siihen velkojaan ja sopimaan maksusuunnitelmasta.
Kirjoitin, että jos on luottovelkaa esim luottokortilla, niin siihen väliin ei ulosotto mieskään ehdi kun merkintä tulee. Puhuin kahdesta eri asiasta. Erikseen on muuten maksamattomat laskut joiden jatke on lopuksi se ulosotto ja sielläkin voi vielä neuvotella.