Onko Neumann

kirjoittanut tosiaan

Tämän joulusadun. Kuulin huhua, mutta en tiedä onko totta. Tietääkö joku?

---
Kadonnut Joulun Satu

… ja niin kulki pieni poika jouluisen taivaan alla. Lunta satoi niin hiljaa ja kauniisti, että hetken kaikki näytti siltä kuin itsen Walt Disney olisi antanut siveltimensä hipaista todellista elämää.

Ihmiset kantoivat joulupuitaan, punaposkiset lapset lauloivat ”We wish you a Merry Christmas”, nykien samalla ohikulkevia takinliepeistä tarkoituksenaan saada laulustaan edes viisisenttinen.

No, hyvä näin, mutta yhä kulki pikkupoika, jään rikkomissa tossuissaan, yksin, hakien jotain, joka oli kauan, kauan sitten kadonnut. Tuo poika halusi löytää kadonneen joulusadun, joka oli vuosia sitten hautautunut neonvalojen ja yltäkylläisten näyteikkunoiden alle.

Hän kurkisti hetkeksi suureen tavarataloon ja näki itsensä joulupukin, jota lapset toivomuksineen ahdistelivat. Poika kurkisti toiseen ja näki taas joulupukin, ja ihmeekseen taas toisen, pitkäpartaisemman, ja toisen taas hieman tukevamman.

Poika hieroi silmiään, eikä saattanut tällaista todeksi uskoa. Poika nipisti itseään niin, että kyynel vierähti hänen pakkasen polttamalle poskelleen.

Mutta jotain outoa tapahtui! Kyynel muutti muotoaan, ja siitä muotoutui pikkuhiljaa pieni haltija, jonka siivet olivat timanttia ja taikasauva kultaa. Tuo pikkuruinen jouluhaltija oli saanut elämänsä takaisin pienen pojan kyyneleestä, joka oli turhuuden ja hädän keskellä vuodatettu.

Pian haltia antoi taikasauvansa heilua, ja ihmiset pikkupojan ympärillä pysähtyivät. Kassakoneiden kilinä lakkasi ja turha huuto sammui. Kaikki katsoivat tuota resupekkaa, eikä kukaan tiennyt miten olla, tai mitä tehdä.

Vihdoin erään suuren tavaratalon joulupukki rohkaisi mielensä ja astui nuorukaisen eteen kysäisten: ”Mitä sinä haluaisit saada joululahjaksi?”, ja poika vastasi siihen: ”Pienen kynttilän ja siihen liekin”. Joulupukki ei ehtinyt silmäänsä räpäyttää, kun jouluhaltija heilautti kultaista puikkoaan ja samassa pojan käteen ilmestyi valkoinen kynttilä, jonka liekki loisti yli kattojen valaisten pimentyvän jouluillan ja häikäisten valoon tottumattomien silmät.

Kun ihmiset alkoivat pikkuhiljaa tottua liekkiin, he näkivät siinä menneet joulut vuosisatojen takaa. Rakkauden ja hyvän tahdon ihmeet palautuivat historian usvasta ja pieni poika seisoi siellä, aikuisten keskellä, hennossa kädessään kadonnut joulunsatu…

Hyvää ja rauhaisaa joulunaikaa.
---

3

760

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aavikolta tuulee

      voisipa ollakkin..niin kuin joulu autiotalossakin...

      • toivonpa totisesti...

        vain jokaisen joskus liekkinsä löytävän
        hyvyyden hipaisun hartiassaan tuntevan...


      • TRA
        toivonpa totisesti... kirjoitti:

        vain jokaisen joskus liekkinsä löytävän
        hyvyyden hipaisun hartiassaan tuntevan...

        ... että P.P nuo sun loputtomat monologisi jo loppuisivat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      768
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      742
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      130
      657
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      599
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      66
      405
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      387
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    17. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      373
    19. 32
      361
    20. Oletko tehnyt itsellesi

      hyvää töissä häntä ajatellen?
      Ikävä
      30
      360
    Aihe