Kuvasta päätelle isä on sen verran iällä, että ehtii anoa jo vanhainkotipaikkaa ennenkuin poika on suomessa. Kuka sitten lasta hoitaa? Kyllä pitää lapsen etua katsoa myös vähän. Miten isä jaksaa hoitaa lapsen? Vai tuleeko hänestä sitten sukulaisten heittopussi?
Ei suomi ole mikään onnela mihin automaattisesti kuuluu palauttaa suomessa syntyneet lapset ja että täällä olisi jotenkin paremmat olot. Uskon että tuossa tapauksessa äiti on parempi huoltaja lapselle, vaikka en asiaan sen tarkemmin ole perehtynytkään. Mutta tuskinpa on muutkaan joilla kuitenkin on vahva mielipide asiasta - median mukainen tietenkin.
Ei suomi ole mikään onnela mihin automaattisesti kuuluu palauttaa suomessa syntyneet lapset ja että täällä olisi jotenkin paremmat olot. Uskon että tuossa tapauksessa äiti on parempi huoltaja lapselle, vaikka en asiaan sen tarkemmin ole perehtynytkään. Mutta tuskinpa on muutkaan joilla kuitenkin on vahva mielipide asiasta - median mukainen tietenkin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taitaa kuulua hyvin vähän sinulle tuo asia. Teille satakuntalaisille on tyypillistä, että tungette mielipiteinenne toisten asioihin, vääristelette tosiasioita, puhutte paskaa ja muokkaatte asioita juuri haluamiksenne edelleen eteenpäin kerrottavaksi.
Olette ilkeämielisintä joukkiota Suomessa turkulaisten kanssa.
Ihmissuhdeasiat ovat subjektiivisia, joihin kukaan ulkopuolinen ei voi ottaa kantaa.
Toivottavasti tämä keskusteluavaus poistetaan netistä, niin loukkaava tämä on!!!
ei ole satakuntalainen.
Kirjoitusvirheesi osoittavat jo sen, että olet sivistymätön moukka.
Et ole ehkä saanut itse lapsia, olet kateellinen lapsen isälle.
Olet kenties puutteessa elävä vanhapiika tai muuten hyljätty hylkiö,...
ihmisraunio, jonka ainut ilo on kyttääminen, änkkääminen ja änkyröinti.
Kuulut ehkä vasemmistoliittoon, olet asukasyhdistyksen kantava voima, kenties lapsena hyväksikäytetty, lyhyenläntä leveäperseinen tyhmä eläkkeelle juuri päässyt läskikasa, jonka masentavaa seuraa kaikki karttaa.
Ps. HongKongissa myydään hyvää kestävää manilaköyttä...sieltä saa myös keittiöjakkaran...tiäksää satakuntalainen ja HYVÄSTI!!!
NOIN SAIT HERNEEN NENÄÄN,
VAI OSUIKO JA UPPOS.KEHTAATKIN KIRJOTTAA TOLLAI JOSTAKIN IHMISESTÄ (AIVAN TUNTEMATTOMASTA)
aivan turhaa sit nimitellä minua saatika kommentoida tätä kirjoitusta.
KATSE PEILIIN VOIS VARMAAN OLLA TARPEEN.
syvälle suohon, nopeasti ja pitkällä seipäällä.
Asiaan lähemmin tutustuttuani, alan olemaan sitä mieltä että ehkä tässä tapauksessa isä olisi yhtä sopiva pikku Antonin huoltajaksi.
Kuitenkin olisi hyvä kun äitikin asuisi Suomessa.
Olisi se kiva, kun äiti olisi muu kuin venäläinen, perheessä olisi rakkautta ja työtä sekä kunnon asunto, auto ja rahaa hiukan ylimääräistä.
Littu-tv ja modattu Xbox360 olisi myös kiva.
On helppoa olla jotakin mieltä, ja vahvaa mieltä...vain olettamusten perusteella. On vielä helpompaa muodostaa mielipiteensä, jos tietää asiasta jotakin muuta kuin lehdistön luoman kuvan.
En osaa sanoa äidistä mitään muuta kuin oman ajatukseni epäinhimillisyydestä omaa lastaan kohtaa, kun poistattaa lapsen isän pojan elämästä tuosta vaan ja altistaa jonkun lahkon "suojelukseen"... :/ Auts.
Isästäkään en osaa muuta mielipidettä muodostaa kuin kerran tavattuani jossain toisessa tilanteessa ja vasta myöhemmin osasin yhdistää tämän rauhallisen ja jalat maassa- olevan miehen juurikin tuon surullisen kaappaustarinan mieheksi.
Sen pienen tapaamisen perusteella todella olen isän puolella asian tiimoilta. Olkoon hän jo hieman vanhempi, mutta se rauha, joka hänestä huokui, on varmasti hyvä kehitysalusta lapselle. Rakkautta lasta kohtaan ei uskoisi puuttuvan isän kohdalla. Äitihän voi mennä lahkoonsa kun sinne niin kaipaa jopa lapsensa oikeudet omaan isään varastaen! Vai sittenkään...
Kumpi siis ajattelee lapsensa parasta?? Lahkojen hirmuvalta lienee hurjaa...siittävät kuulemma omia lapsiaankin jatkamaan liian läheistä biologista jatkuvuutta...
Toivottavasti Anton pääsee isänsä luokse mahdollisimman pian ja äiti saa häntä tavata ehdottomasti ja tietenkin, mutta valvonnassa. Ja ehkä äidille pitäis antaa mieleneterveydellistä hoitoa...sairasta tuollainen kaappaaminen ja isän mustamaalaus. Äiti, jonka pitäisi olla lapsen etujen ehdoton tienraivaaja ja repii hänet lahkon uhriksi,näyttää tässä tapauksessa väärin tehneen.
Voimia Antonille ja Antonin isälle sekä myös hairahtaneelle äidille.
Ja äidille vielä terveisiä, että ilman lahkoa on ehkä helpompaa tervehtyä kun on mahdollista saada objektiivista hoitoa, ei vain yhden näkökannnan kapeaa aivopesua.