auttakaa avutonta =) käytetäänkö romaanin kanssa satulahuopaa? ja missä järjestyksessä ne laitetaan..
Romaani
zxczxczxczxczxc
104945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Romaanin kanssa kannattaa käyttää satulahuopaa, satulahuovan tarkoitushan on suojata satulaa esim. hieltä joten se on ihan hyvä olla. Romaanihan ei suojaa satulasiipiä.
Yleensä romaania pidetään satulahuovan ja satulan välissä, mutta olen nähnyt myös tapauksia, joissa sitä on käytetty satulahuovan alla.
Kannattaa käyttää romaanin kanssa satulahuopaa. Itse olen vain nähnyt/käyttänyt romaania satulan ja satulahuovan välissä : ))
kyllä käytetään, eli ensin satulahuopa sitten romaani sen päälle ja sitten satula..... outoa ettei kukaan ollu vielä vastannu:)
Eli.. Romaania voi käyttää sekä että(huovankanssa tai jopa ilman). Ja laitetaan järjestyksessä... Huopa>Romaani>satula :)
Onko romaanista jotain hyötyä? Vai voiko sitä huviksi käyttää? :'D
Lyhyesti ja ytimekkäästi : Romaani laitetaan satulan ja satulahuovan väliin, ja satulahuopaa käytetään sen kanssa. Romaani on satulaa nostava karva.
Miksi romaania käytetään? En tiiä ollenkaa : (
mitä romaani tarkalleen auttaa ja voiko sitä kayttää ns muute vain vai mitä ? :d
Romaanin tarkoitus on korjata huonosti istuvaa satulaa. lähinnä se siis kaventaa satulaa.
Esimerkiksi jos hevonen on tilapäisesti sairaslomalla ja sen lihakset kuihtuu, voi satula ollakin epäsopiva lihasten lähtemisen takia. Tällöin romaanilla voidaan korjata tilannetta ja saada satula istumaan paremmin, uutta satulaa kun ei tietysti kannata ostaa, jos lihakset kumminkin pian taas palautuu.
Esteratsastajat käyttää joskus romaania ihan vaan pehmikkeenä.
Romaanin kanssa tulee huomioida, että jos satula on täysin sopiva ja sen alle laitetaan romaani, satula kapenee sen verran ettei se enää sovikaan. Jos estesatulan alla haluaa käyttää romaaina, pitää satula sovittaa romaanin kanssa, eli ostaa vähän leveämpi satula, jotta alle se romaani mahtuu.
Romaania ei siis pidä käyttää turhaan, jos satula on jo sopiva.
ensin satulahuopa sitten romaani ja vikana satula :)