auttakaa avutonta =) käytetäänkö romaanin kanssa satulahuopaa? ja missä järjestyksessä ne laitetaan..
Romaani
10
4862
Vastaukset
- Whampyr
Romaanin kanssa kannattaa käyttää satulahuopaa, satulahuovan tarkoitushan on suojata satulaa esim. hieltä joten se on ihan hyvä olla. Romaanihan ei suojaa satulasiipiä.
Yleensä romaania pidetään satulahuovan ja satulan välissä, mutta olen nähnyt myös tapauksia, joissa sitä on käytetty satulahuovan alla. - Merrrw
Kannattaa käyttää romaanin kanssa satulahuopaa. Itse olen vain nähnyt/käyttänyt romaania satulan ja satulahuovan välissä : ))
- dfghrt
kyllä käytetään, eli ensin satulahuopa sitten romaani sen päälle ja sitten satula..... outoa ettei kukaan ollu vielä vastannu:)
- ****
Eli.. Romaania voi käyttää sekä että(huovankanssa tai jopa ilman). Ja laitetaan järjestyksessä... Huopa>Romaani>satula :)
- IDon'tKnow
Onko romaanista jotain hyötyä? Vai voiko sitä huviksi käyttää? :'D
- heppamies99
Lyhyesti ja ytimekkäästi : Romaani laitetaan satulan ja satulahuovan väliin, ja satulahuopaa käytetään sen kanssa. Romaani on satulaa nostava karva.
- Somebody.
Miksi romaania käytetään? En tiiä ollenkaa : (
- RANDOMI14
mitä romaani tarkalleen auttaa ja voiko sitä kayttää ns muute vain vai mitä ? :d
- katherine
Romaanin tarkoitus on korjata huonosti istuvaa satulaa. lähinnä se siis kaventaa satulaa.
Esimerkiksi jos hevonen on tilapäisesti sairaslomalla ja sen lihakset kuihtuu, voi satula ollakin epäsopiva lihasten lähtemisen takia. Tällöin romaanilla voidaan korjata tilannetta ja saada satula istumaan paremmin, uutta satulaa kun ei tietysti kannata ostaa, jos lihakset kumminkin pian taas palautuu.
Esteratsastajat käyttää joskus romaania ihan vaan pehmikkeenä.
Romaanin kanssa tulee huomioida, että jos satula on täysin sopiva ja sen alle laitetaan romaani, satula kapenee sen verran ettei se enää sovikaan. Jos estesatulan alla haluaa käyttää romaaina, pitää satula sovittaa romaanin kanssa, eli ostaa vähän leveämpi satula, jotta alle se romaani mahtuu.
Romaania ei siis pidä käyttää turhaan, jos satula on jo sopiva. - Anonyymi
ensin satulahuopa sitten romaani ja vikana satula :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212