samalla kun muut sosialistiset maat. Siksi, että se ei ollut mikään ulkoa tuotu byrokraattinen "neukkusosialismi", vaan aito kansan tuen saanut vallankumous. Kuuballe kuuluvalta alueelta on löydetty suuri öljyesiintymä, joten nyt Kuuba pääsee haistattelemaan usalle vieläkin paremmin kuin ennen.
http://www.youtube.com/watch?v=sJflrwaoQIg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=86LSuXi5TLU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=sJflrwaoQIg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=86LSuXi5TLU&feature=related
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nyt joukolla Kuubaa rakentamaan,siellä paistaa ikuinen aurinko,riittää musiikkia ja karnevaaleja,eikä ole hengenlähdön pelkoa (ainakaan vielä)kuten suurta Neuvostoliittoa rakenennettaessa.
Kuuba on saari, eikä autonrengasta parempaa kellumisvälinettä sallita yksityisille.
Kyllä jokainen kansa kaataa sellaisen hallinnon, josta ei pidä. Muistuu mieleeni että joskus 80- luvulla noin 10000 kuubalaista marssi hallintoa vastaan. Heti seuraavana päivänä yli miljoona kuubalaista marssi hallinnon puolesta. Että se siitä.
Menisitpä katsomaan Kuuban periferiaa. Maa on tosi surkea. Viimeinen toivo on rakentaa hotelleja ulkolaisille lomailijoille. Euroopasta ja Suomestakin näitä hämättäviä riittää, joten maa elää nipin napin.
Joo ei siellä elintaso korkee oo mutta ihmiset olivat kyllä paljon semmosia välittömämpiä, eli siis rennompia ja ystävällisempia kuin suomalaiset jurottajat.