http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1620640
Kiistattomat todisteet osoittavat, että landella ollaan kädettömiä kuskeja. Junttikylissä ei monta ladaa tarvitse olla, mutta silti ne jauholakit törmäilee toisiinsa. Hupaisaa.
Kiistattomat todisteet osoittavat, että landella ollaan kädettömiä kuskeja. Junttikylissä ei monta ladaa tarvitse olla, mutta silti ne jauholakit törmäilee toisiinsa. Hupaisaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
> Liikennevahingon sattuessa ratin takana oli yli 70-prosenttisesti mies
Entäpä silloin kun liikennevahinkoa ei satu.
Jos esimerkiksi ajosuoritteista yli 70% kertyy miehille, ovatkin miehet ja naiset yhtä turvallisia kuskeja (keskimäärin). Jos prosenttiluku on suurempi, ovat miehet turvallisempia, jos pienempi, naiset.
Jostain luin, että miehet kolaroivat enemmän nuorina, mutta vanhemmissa ikäryhmissä naiset alkavat lisäämään osuuttaan (yli osuutensa liikennemäärissä siis)... Hormonit?
mutta miehet aiheuttaa paljon kolareita missä sattuu.
Enpä nyt allekirjoittaisi tuotakaan. Olen ajanut 31 vuotta autoa ja kolaria ei ole tullut (työmatkat sekä viikonloppuisin kuskannut öykkäröivää kaikkitietävää miestäni juopottelureissuille lähes viikottain kesälomareissut Suomessa). Eikä mitään ojaan ajojakaan! Kyllä siellä tiellä töpeksii molempaa sukupuolta olevat ja kaikenikäiset. Mulla nyt tosin on kyllä abce-kortti, jos sillä mitään merkitystä on.
>>Mulla nyt tosin on kyllä abce-kortti, jos sillä mitään merkitystä on
Eipä sillä ole.
Esimerkiksi Loimaan sijoitus johtuu siitä, että se on oikeasti väkiluvultaan pieni ja pinta-alaltaan iso paikkakunta suurten liikenneväylien solmukohdassa. Eli kaikki onnettomuudet kunnan läpi menevillä teillä on laitettu paikkakunnalla asuvien piikkiin.
No johan on taas maalaistollolla selitykset ;-D
Ne on vaan ulkopaikkakuntalaisia, jotka kolaroi näissä kaupungin oikeudet saaneissa rsteyksissä. Kumma kyllä peruutuskolari on yleisimpiä kolarityyppejä landella. Meinaako jauholakki, että läpikulkuliikenne ajaa aina perä edellä?
http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=378005&Title=Sein%E4joki+kolaritilaston+ykk%F6seksi
Vai olisiko todellinen syy se, että jauholakit ovat huonompia kuskeja kuin pääkaupunkisedun naiset?
Ehkä ovat huonompia kuin pääkaupunkiseudun naiset, mutta onneksi parempia kuin pääkaupunkiseudun miehet.
Missä tuossa sanottiin, että peruutusonnettomuuksia sattui juuri Loimaan kaupungissa?
Sehän on ihan selvää, että risteyspaikkakunnat ja paikkakunnat, joiden läpi kulkee vilkkaasti liikennöityu tie, ovat tilastoissa korkeammalla kuin pussinperät, joissa suurin osa ihmisistä liikkuu julkisilla kulkuvälineillä.
Seinäjoen, Pietarsaaren ja Loimaan kaikki ovat juuri tällaisia vilkkaan läpikulkuliikenteen paikkakuntia. Missään ei kuitenkaan sanottu, että näillä paikkakunnilla peruutusonnettomuudet olisivat yleisimpiä tai edes yleisiä.
Määrällisesti näilä paikkakunnilla sattuu kuitenkin vain vähän onnettomuuksia, joten vaikka kaikki olisivat nokkakolareita, se ei muuta tilastoa siltä osin, että 70 % koko maan onnettomuuksista on onneksi peruuttamalla tuupittuja.
Kyllä tämän verran pitäisi kalastajaeemelinkin ymmärtää tilastoista.
Näytti olleen Seinäjoen kaupunki ykkösenä kolaritilastoissa. Kolmen parhaan joukossa kaikki kaupunkeja.
Kauunkien koolla tai asukasluvulla ei ole merkitystä, sillä tuo tilastohan on juuri suhteutettu asukaslukuun!
Lisääkö mielestäsi Tikkurilassa ajamisen riskiä se,että Leppävaarassa asuu 20 000 ihmistä?
Sitä paitsi tuo pitäisi suhteuttaa ajosuoritteeseen. Pitää muistaa, että puolet helkinsiläisistä (somalit, työttömät, viherpiipertäjät, narkkarit ym.) eivät omista edes ajokorttia.
Mutta jos suhteutettaisiin veneilyonnettomuude asukaslukuun, se syrjäinen kalastajakylä olisikin tilaston kärjessä. Hurlum hei.
Oikeassa kaupungissa on enemmän kuin yhdet liikennevalot.
> Näytti olleen Seinäjoen kaupunki ykkösenä kolaritilastoissa. Kolmen parhaan joukossa kaikki kaupunkeja.
Siis säälistä kaupungin oikeudet saaneita risteyksiä.
> Sitä paitsi tuo pitäisi suhteuttaa ajosuoritteeseen. Pitää muistaa, että puolet helkinsiläisistä (somalit, työttömät, viherpiipertäjät, narkkarit ym.) eivät omista edes ajokorttia.
Pönde ei osaa lukea tilastoja, koska pönde ei muutoin olisi mennyt ampumaan itseään jalkaan näin nolosti. Landapaukut kolaroivat enemmän nimemomaan ajokilometreihin suhteutettuna!
Ehkäpä tämä juttu kertoo enemmän tilastoja tulkitsevien journalistien kuin autoilijoiden kädettömyydestä?