Suuresti ihmettelen varkautelaisia,miten vähän otatte kantaa tehtaan lopputileihin.Myötätuntoa ei kaupunkilaisilta taida herua.Ainahan on paperimiehiä ym,kadehdittu tässä kaupungissa.Mutta kun bandidos kerholaiset kokoontuu ja on hässäkkää,niin 5000 ihmistä hetkessä lukee ketjun ja toinen pitää aloittaa.Onhan se uutinen sekin.Tuhansien ihmisten kohtalo lomautuksissa ja irtisanomisissa ,kun laskee perheet niin ei paljon kiinnosta vai?Ihmettelen ,missä teidän myötätuntonne on.Siunattua elämää eteenpäin niile joita irtisanomiset koskee.Leidi D.
Lomautukset,bandiidos ym
mikäkiinnostaa( L.D)
4763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei nämä lomautukset ja irtisanomiset ole enää kovin dramaattisia eikä kiinnostavia uutisia tällä paikkakunnalla, eikä kyllä koko suomen maassakaan.
Sehän on selvä, että ei ketään kiinnosta niitä sen kummemmin kommentoida. Ei ne siitä miksikään muutu.
Otan osaa.
pitävät paperimiehiä itse syyllisinä niihin lopputileihin! Muistelepas vaan kun olivat lakossa. Tälläkin palstalla paperimiehet kirjoittivat, että heillä on varaa olla lakossa jouluun asti (lakko alkoi muistaakseni alkukesästä). Lisäksi kirjoittivat, että lähtevät etelän maille odottelemaan lakon loppumista. Lisäksi vielä kirjoittivat, että heillä on säästössä niin paljon, että elävät niillä lopun ikänsä. Niin, miksiköhän ei oteta kantaa niihin lopputileihin. Sitä saa mitä tilaa! Minä kyllä otan kantaa niihin lopputileihin: olen tosi vahingoniloinen! Eläkää nyt paperimiehet niillä säästöillänne! Ja turha kirjoittaa, että ei ollut lakko vaan työsulku! Tarpeeksi ylös ja alasajoa, ei työnantaja sellaista suvainnut, vaan laittoi työsulun. Enemmän paperimiehille vaan lopputilejä! Ei heillä mitään hätää ole! Muiden alojen irtisonoituille kyllä tunnen myötätuntoa!
Joka joukossa on kusipäitä! Älä yleistä.
paperimies!