octavia 1 lukot

moi!mikähän mahtaisi olla vikana, kun oven lukot menee itsekseen kiinni myös ajon aikana.autohan on -98 1.6 octavia
81053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saa, kun ostaa elektroniikkapelin auton sijasta...

Äänestä
  • ne nappulat ovissa , ehkä muuallakin. Sattuu sitä sitikalle kanssa ja aikaisemmin vielä useammin.

    Äänestä

  • Nyt jostain päättelen, että ajelet mahdollisesti ranskalaisella autolla.

    Sen verran tiedoksesi, että aloittajan autossa on yksi ranskalainen osa, joka oikuttelee säännöllisesti. Se on vasemman oven lukkomoottori, siinä on siis valmistajan teksti "Volkswagen, France". Näin ranskalaisten autojen iloista vikalistaa saadaan levitetyksi muihinkin merkkeihin ;-)

    Äänestä

Vasemmassa ovessa oleva lukkomootori vaatii siis korjauksen. Vika on tyyppivika ja syy on moottorille menevän johtimen juotoksen murtuminen piirilevyllä. Moottoripalikan alareunaan tuleva iso liitin täristää juotokset irti ajan mittaan, oven paiskiminen ja lämpötilavaihtelut sekä mahdollisesti alkuaan huontot juotokset edesauttavat. Vian löytäminen vaatii tarkkaa silmää mutta kaikki juotokset kannattaa korjata. Piirilevyllä on myös muutama mikrokytkin, mutta ne eivät yleensä aiheuta ongelmaa, vaikka ovatkin lelumaisen näköisiä!

Huollossa koko moottori vaihdetaan uuteen, mutta itse sen osaava pystyy korjaamaan.

Hankalinta on moottoriosan irroittaminen ovesta, aikaa ja tupakkia voi palaa. Ovimuovi on irroitettava, samoin lukkoon avausvivulta ja lukitusnappulalta menevät tangot/vaijerit ym. Moottorin saa juuri ja juuri ulos oven sisältä vain yhdessä asennossa.

Ennen kuin itse lukkoa alkaa sitten pöydällä purkamaan, on syytä painaa osien järjestys mieleen, ehkäpä kannattaa ottaa jokunen kuva varmuudeksi.

Äänestä
  • kiitos ja kumarrus!

    Äänestä

  • Kyllä joo, haluaisin olla kärpäsenä katossa kun noviisi alkaa purkamaan skodan ovea, ja korjaamaan lukkolaitetta. (ilman ohjeita) Jos onnistuu siinä ensi kerralla alle puolen päivän, ja saa sen vielä ilman osia korjattua, niin meille pääsee heti töihin. On se pikkuisen mielenkiintoisesti rakenneltu paketti, että sormi voipi olla pyllyssä. Ja vielä, vaikka sen lukkolaitteen saisikin korjattua, niin en kyllä olisi niin vakuuttunut siitä, että se olisi järkevää edes korjata.

    Toki harrastukset on eri asia...

    Äänestä

  • mekanic kirjoitti:

    Kyllä joo, haluaisin olla kärpäsenä katossa kun noviisi alkaa purkamaan skodan ovea, ja korjaamaan lukkolaitetta. (ilman ohjeita) Jos onnistuu siinä ensi kerralla alle puolen päivän, ja saa sen vielä ilman osia korjattua, niin meille pääsee heti töihin. On se pikkuisen mielenkiintoisesti rakenneltu paketti, että sormi voipi olla pyllyssä. Ja vielä, vaikka sen lukkolaitteen saisikin korjattua, niin en kyllä olisi niin vakuuttunut siitä, että se olisi järkevää edes korjata.

    Toki harrastukset on eri asia...

    Ei se puolessa päivässä korjaannu alusta loppuun, pari iltaa voi ensikertalaiselta mennä. Ihmisten suunnittelema systeemi se tuokin on, mutta joku harrastaja saa kyllä mieluusti olla mukana remontissa!

    Joku tosi hankala lyhyt vaijeri sinne ovenkahvaan muistaakseni menee, sen oikeaoppisen irroituksen/kiinnityksen voisi joku vihjaista. Tai sitten siinä vaan tarvitaan pitkät taivutetut pihdit.

    Ei korjauksessa mitään uusia osia tarvita kun ei mitään ole rikkikään. Pätkä juotostinaa menee. Itse lukon purku ja varsinkin kasaus käy palikkatestistä! Palkoille kyllä pääsee jos viitsii hommaan alkaa. Ei ollut mitään ohjeita mullakaan, mutta selvisi ainakin se, että koko keskuslukituksen logiikka on siinä vasemmassa ovessa ;-)

    Vihje: älkää paiskiko niitä Ocun ovia!

    Äänestä

Hei. Omassa OCU I:ssä oli aikoinaan samanlainen vika. Kun vähän hiplasin keskikonsolia niin ovet
(kaikki)menivät lukkoon. Purin sitten keskikonsolia ja sieltä löytyi keskuslukon kytkimen piuha, joka oli kulunut paljaaksi ja otti ajoittain maihin. Siinäpä se. Terveisin jjkkmm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukossa kirjoitti:

moi!mikähän mahtaisi olla vikana, kun oven lukot menee itsekseen kiinni myös ajon aikana.autohan on -98 1.6 octavia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu