Oon lukenut netistä paljon tietoa ja nyt olisin valmis hankkimaan itselleni ensimmäsien käärmeen. Mun mielest joku kalkkaro on aika pahee mut käykö se ekaksi käärmeeksi? Äiti on vähän vastaan mut eiköhän se taivu ku sanon et oon täältä suomi24selt lukenu paljon tietoo ja tiedän miten sitä hoidetaan. Onks muuten koprat vaikeit pitää kotona? pureeks ne herkästi? mitä niille pitäis eka syöttää? Kiitti jos joku viittis vastata ja jos on ni myydä mulle kans? Lupaan et pääsee hyvään kotiin ja oon eläinrakas.
eka
6
552
Vastaukset
- ...
Tiätääkseni alaikäisille ei myydä myrkyllisiä käärmeeitä..Viljakäärme sopii hyvin ekaksi käärmeeksi.
http://www.matelijat.info/viljakaarme/- *REPS*
Tämän provommaksi ei paljoa provot tule. XD
- Nimetön
Olen täysin samaa mieltä, että viljakäärmeellä on hyvä aloittaa käärmeharrastus, koska kyseinen laji on helpoin sekä aktiivisin. Aktiivisella tarkoitan sitä, että jos viljiksellä ei ole kaikki hyvin (sairas) niin sen pystyy paremmin huomaamaan. Myrkkykäärmettä ei muutenkaan suositella ensimmäiseksi käärmeeksi vaikka tuleva omistaja olisikin täysi-ikäinen, tietääkseni myrkkykäärmeen pitämiseen suositellaan pitempi kokemus käärmeistä.
- mukaan
sellaisen taalta Thaimaasta?
Kavin tanaan cobrafarmilla ja oli vautsin hieno esitys. ma luulen etta sellaisen saisi aika halvalla ja kun on sduora Finskin lento niin se varmaan menee kovassa laukussa hyvin. Taalta tuskin tulee mitaan tauteja Suomen cobrakantaan kun niita ei vaan paasta kosketuksiin.- viljiksen ja kuningasbytoni...
Oletko muuten ottanut huomioon, että ne ihmiset jotka pitävät käärme showta myrkkykäärmeillä ovat ammattilaisia sekä heillä on monen vuoden kokemus. Tiedätkö muuten että käärmeen salatuonti on rikollista ja käärme ei pysy kiltisti laukussa sen täytyy saada ilmaa sekä yleensä lentokentällä läpivalaistaan matkatavarat.
Kirjoista sekä netistä ei saa ihan kaikkia tietoja. Kokemuksesta tiedän että kannattaa kysellä tietoja myös eläinkaupoissa. - ottanut
viljiksen ja kuningasbytoni... kirjoitti:
Oletko muuten ottanut huomioon, että ne ihmiset jotka pitävät käärme showta myrkkykäärmeillä ovat ammattilaisia sekä heillä on monen vuoden kokemus. Tiedätkö muuten että käärmeen salatuonti on rikollista ja käärme ei pysy kiltisti laukussa sen täytyy saada ilmaa sekä yleensä lentokentällä läpivalaistaan matkatavarat.
Kirjoista sekä netistä ei saa ihan kaikkia tietoja. Kokemuksesta tiedän että kannattaa kysellä tietoja myös eläinkaupoissa.huomioon koska minulla on kokemus monista käärmeshowsta ja krokoshowsta yms.
Tässä vaan oli niin mukava provo että laitoin lisää löylyä, hdeh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251298
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289956- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html145623- 38587
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501- 107488