eka

käärme.

Oon lukenut netistä paljon tietoa ja nyt olisin valmis hankkimaan itselleni ensimmäsien käärmeen. Mun mielest joku kalkkaro on aika pahee mut käykö se ekaksi käärmeeksi? Äiti on vähän vastaan mut eiköhän se taivu ku sanon et oon täältä suomi24selt lukenu paljon tietoo ja tiedän miten sitä hoidetaan. Onks muuten koprat vaikeit pitää kotona? pureeks ne herkästi? mitä niille pitäis eka syöttää? Kiitti jos joku viittis vastata ja jos on ni myydä mulle kans? Lupaan et pääsee hyvään kotiin ja oon eläinrakas.

6

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
      • *REPS*

        Tämän provommaksi ei paljoa provot tule. XD


      • Nimetön

        Olen täysin samaa mieltä, että viljakäärmeellä on hyvä aloittaa käärmeharrastus, koska kyseinen laji on helpoin sekä aktiivisin. Aktiivisella tarkoitan sitä, että jos viljiksellä ei ole kaikki hyvin (sairas) niin sen pystyy paremmin huomaamaan. Myrkkykäärmettä ei muutenkaan suositella ensimmäiseksi käärmeeksi vaikka tuleva omistaja olisikin täysi-ikäinen, tietääkseni myrkkykäärmeen pitämiseen suositellaan pitempi kokemus käärmeistä.


    • mukaan

      sellaisen taalta Thaimaasta?
      Kavin tanaan cobrafarmilla ja oli vautsin hieno esitys. ma luulen etta sellaisen saisi aika halvalla ja kun on sduora Finskin lento niin se varmaan menee kovassa laukussa hyvin. Taalta tuskin tulee mitaan tauteja Suomen cobrakantaan kun niita ei vaan paasta kosketuksiin.

      • viljiksen ja kuningasbytoni...

        Oletko muuten ottanut huomioon, että ne ihmiset jotka pitävät käärme showta myrkkykäärmeillä ovat ammattilaisia sekä heillä on monen vuoden kokemus. Tiedätkö muuten että käärmeen salatuonti on rikollista ja käärme ei pysy kiltisti laukussa sen täytyy saada ilmaa sekä yleensä lentokentällä läpivalaistaan matkatavarat.

        Kirjoista sekä netistä ei saa ihan kaikkia tietoja. Kokemuksesta tiedän että kannattaa kysellä tietoja myös eläinkaupoissa.


      • ottanut
        viljiksen ja kuningasbytoni... kirjoitti:

        Oletko muuten ottanut huomioon, että ne ihmiset jotka pitävät käärme showta myrkkykäärmeillä ovat ammattilaisia sekä heillä on monen vuoden kokemus. Tiedätkö muuten että käärmeen salatuonti on rikollista ja käärme ei pysy kiltisti laukussa sen täytyy saada ilmaa sekä yleensä lentokentällä läpivalaistaan matkatavarat.

        Kirjoista sekä netistä ei saa ihan kaikkia tietoja. Kokemuksesta tiedän että kannattaa kysellä tietoja myös eläinkaupoissa.

        huomioon koska minulla on kokemus monista käärmeshowsta ja krokoshowsta yms.
        Tässä vaan oli niin mukava provo että laitoin lisää löylyä, hdeh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      125
      1298
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      289
      956
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      623
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      587
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      518
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      488
    Aihe