Eikö vain?

että työttömät ovat syyllisiä omaan työttömyyteensä, "pitäs kuulemma tehdä enemmän töitä", HAISTAKAA SILLIVITTU!
4109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

väittäneet kuin sinä itse.

Todista sanomasi, kukaan kokoomuksen politiikko ei ole noin sanonut.

Äänestä

En ole tosiaankaan kuullut kenenkään noin sanoneen, varsinkaan tässä taloudellisessa tilanteessa. Tietenkin suuri osa työttömyydestä on rakeenteellista ja sen tulisi kaikkien ymmärtää. Mutta jokaisessa ryhmässä on mustia lampaita jotka pilaavat koko ryhmän maineen.

Eli jos joku kokoomuslainen on noin sanonut hän kuuluu kokoomuksen mustiin lampaisiin samoin kun työtön joka ei vaan halua tehdä töitä on työttömien musta lammas. Kumpiakin todennäköisesti löytyy, mutta ei missään nimessä kannata ruveta yleistämään.

Äänestä
  • olisikin noin sanonut, niin ei hän kuulu mihinkää mustiin lampaisiin, sillä siinä on taka-ajatuksena jatkuvuus tavoite. Eli ei pidä jäädä työttömyyden kurimukseen, vaan on tavoirteltavaa etsiä korvaavaa työtä tai koulutusta, ihan oma-aloitteisesti. Työttömyys on monien asioiden summa, mutta ei se ole mikään syy jämähtää paikoilleen odottamaan, ns. suurta ihmettä.

    Äänestä

  • kokoomukselainen kirjoitti:

    olisikin noin sanonut, niin ei hän kuulu mihinkää mustiin lampaisiin, sillä siinä on taka-ajatuksena jatkuvuus tavoite. Eli ei pidä jäädä työttömyyden kurimukseen, vaan on tavoirteltavaa etsiä korvaavaa työtä tai koulutusta, ihan oma-aloitteisesti. Työttömyys on monien asioiden summa, mutta ei se ole mikään syy jämähtää paikoilleen odottamaan, ns. suurta ihmettä.

    Niin... Pitkäaikainen työttömyyshän on ihan oma asiansa. Tietenkin olen samaa mieltä kanssasi että työttömän täytyy tehdä kaiken minkä voi saadakseen töitä, mukaan lukien toiseen alaan kouluttautuminen, mutta joillekin ei vaan löydy töitä, esim. ikärasismin vuoksi, ja se ei mielestäni ole heidän vika.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olette väittäneet vuosikymm... kirjoitti:

että työttömät ovat syyllisiä omaan työttömyyteensä, "pitäs kuulemma tehdä enemmän töitä", HAISTAKAA SILLIVITTU!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu