Hakemistokeskus.fi

yrittäjä223

Onko kokemuksia tällaisesta firmasta kuin Hakemistokeskus.fi tai Suomenyrityshaku.fi? Onko soitettu tai oletteko liittyneet?

6

1754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Duke..

      Näiden hakemistoyritysten toiminta ei ole minkään palvelun tarjoamista, vaan ilmaisen palvelun muuttamista maksulliseksi.
      Normaalilla hakukoneella löytyy ilmaiseksi yritysten nettisivuja joista näkee kaiken tarpeellisen, tai pitäisi löytyä. Kun netti on täynnä näitä "yrityshaku.comeja", joista löytyy satoja alan yrityksiä joissa on vaan puhelinnumero tai osoite, niin kuka idiootti luulee että jokin alkava yrittäjä yhteistyökumppania etsiessään rupeaa soittelemaan satoihin firmoihin saadakseen selvää yritysten konekannoista.
      Jokaisen yrityksen jolla on nettisivu kannattaa irtisanoutua noista "yrityshaku.comeista", sillä niitä ei kukaan jaksa selailla.

    • näihin kaikkiin varauksella ja
      • ja sitten

        ja sitten vielä tnsgallupin käyttäjäluvut http://www.gallupweb.com/tnsmetrix/

        !turha näkyä siellä missä ei ole käyttäjiä!

        plus terve järki, oletko itse koskaan ikinä kuullut tällaisesta yrityksestä/hakemistosta?


    • laita

      minkäänlaista ilmoitus näihin riesapesiin. Älä edes ala keskustella niiden kanssa, siitäkin voi tulla lasku ;-)
      Ikävä kyllä tuota Muskratin sivustoa ei enää päivitetä, se kun perustui vapaaehtoisuuteeen ja ylläpitäjä ei enää pysty sitä hoitamaan. Varmaan kun näitä pilipali luetteloita on niin valtavasti. Siinä suhteessa olen pettynyt jäsenjärjestöömme Suomen Yrittäjiin että se ottaa hyvin nihkeästi kantaa tähän kaikkiin yrittäjiin koskevaan kiusaan.

    • pk-yrittaja.

      Mikset laita yrityksen sivua ilmaisiin vastaaviin hakemistoihin? Saat saman (tai paremman) hyödyn sivuston suosion kasvuna sekä hakemiston että hakukoneiden kautta.

      Esim. itse lisäsin firmamme juuri Fennica.net ( http://www.fennica.net ) ja Sivustot.info ( http://www.sivustot.info ) täysin ilmaiseksi. Molemmat sivustot vaikuttavat täysin asiallisilta. Muitakin on pitkä lista.

      Tein siis viidessä minuutissa hyödyllisin markkinointiteon firmallemme.

    • Anonyymi

      Täys kusetus! Kotiosoitteeseeni tulee satunnaisesti erään firman postia. Tästä on ilmoitettu moneen paikkaan. Hakemistokeskuksen sivuilla kuitenkin näkyy edelleen tämän firman osoitteeksi minun kotioisoite. Tässä osoitteessa ei ole pyöritetty yhtään firmaa ainakaan 10vuoteen. Soitin hakemistokeskukseen että poistavat osoitetiedon. Sanoi poista ansa, mutta puhelulle jonka kesto oli 53sekuntia tuli hintaa 6,07€ että sillä tavalla kupataan rahat pois.. ÄLKÄÄ SOITTAKO!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3389
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      74
      2450
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      53
      2337
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1867
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1685
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      20
      1041
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1036
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      923
    Aihe