Vatsan turvotus :(

Ikävää todella

Minulla on vatsa melkein aina turvonut, aivan kuin olisin vatsasta joku rantapallo :( muuten kroppa melko laiha mutta vatsa näyttää järkyttävältä ja olo tuntuu tosi kurjalta. Vaikka söisin hyvin vähän, esim. puolikkaan omenan tai mandariinin niin aika pian on vatsa turvonnut enkä sitten voi enkä pysty syömään enempää. Olen yrittänyt, tulee yleensä paha olo.
Ja joskus pistää kovasti vatsaan. Sattuu oikeen.
Syön kaksi ateriaa päivässä, 11 aikaan aamupäivällä ja iltapäivällä/illalla ennen klo 19.00. Aamuisin en ala syömään, juon vain kahvia runsaasti. Mitä teen?
Olisin kiitollinen jos joku täällä osaisi neuvoa minua miten pääsee ikuisesta vatsan turvotuksesta eroon. Pitäisikö jättää hiilihydraatit kokonaan pois ruokavaliosta vai mitä teen?

6

4958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisainenporsas

      Luulenpa että syynä on aliravitsemus. Syömällä enemmän turvotus varmasti laskisi. Voit tietysti yrittää korvata hiilihydraatit, etenkin nopeat, esim. proteiinipitoisilla ruoilla. Voi auttaa, en tiedä, mutta ruoan vähentäminen ei varmasti tuo tulosta!

      Jos on vaikea muuten lisätä syömistä, ala vaikka nautiskella porkkanoita ja omenia aika ajoin. Silloin vatsalla olisi töitä, mutta kaloreita ei kerry paljon.

      • niinukkaaa

        Johtunee siitä, kun syöt vain kaksi kertaa päivässä. Itelläniki on välillä noin, et paastoan vaikka aamun ja koko päivän, sit illalla hotkasen aterian ni vatsa turpoaa. Jos syö pieniä paloja, mutta useammin, esim. 5 pientä ateriaa (tai vaikka suurtakin) niin ei turpoo niin paljon.


    • samassa suossa

      Vatsan turvotus voi johtua aliravitsemuksesta, kun ruokavaliossa ei ole tarpeeksi proteiineja, nestettä kertyy vatsaan. Siitä johtuu miksi kehitysmaiden nälkäänäkevillä lapsilla on usein pömpöttävä vatsa vaikka muuten ovat luurangonlaihoja.

      Syö enemmän proteiineja, kokeile myös maitohappobakteerituotteita, Rela, Gefilus, Actimel, Aktivia... ne tasapainottavat vatsan toimintaa. Sinulle myös varmasti ummetusta koska syöt liian vähän?

      • Luinen mutta iso maha

        Hei. Varmaan just näin..
        Mulla on nimittäin vartalo aikalailla saman näköinen kuin Ethiopialaisella nälkiintyneellä ihmisellä.
        Aivan järkytti kun näin itseni ilman vaatteita tänään peilistä.
        Pitäisi varmaan alkaa syömään piimää ja marjoja,vihanneksia, ruisleipää, puuroa, kalaa, kalkkunaa.. yms.. TERVEELLISTÄ, joka ikinen päivä.. jaa-a en tiedä pystyyks.. kun aina menee pieleen jotenkin. Kai nyt piimällä vois aloittaa.


    • ......

      kyllähän se kahvikin voi turvottaa vatsaa jos kerta juot sitä paljon. jos vähentäisit kahvinjuontia niin sekin saattaisi auttaa hieman =)

      • kahvihanna

        kahvi jos liikaa juo.. kannattais kuitenkin juoda vaan vettä-vihreää teetä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe