750 lohkolämmitin

Defalta ei löydy ko. malliin lohkolämmitintä. Defan maahantuoja sanoi että valmistaja on kieltänyt laittamasta vastusta tähän koneeseen. Syy moiseen jäi epäselväksi.
Miten te 750 omistajat olette lämmitysasian hoitaneet?
Webasto ei sovi lompakolle juuri tähän hätään.
111406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitenpä siihen lohkolämmitintä laittaskaan, kun en ole löytänyt ensimmäistäkään paikkaa lohkosta johon sellaisen asentais. En tiedä olisko jonkun letkun väliin sopivia vastuslämmittimiä.

Minullakaan ei ole tuossa vanhemmassa Webastoa, käytän siinä vaan synteettisiä öljyjä ja lämmitys käynnistyy samalla kun käynnistän koneen. Kerran minulla jäi siihen jäykähköt öljyt sisään (20-50) ja pakkasta oli aamulla -33 ja kyllä se käyntiin lähti, mutta olihan tiukilla.

Synteettisillä se käynnistyy kovillakin pakkasilla niin kuin kesähelteillä.

Äänestä

Alkuperäisenä on ainakin joskus saanut lohkista, joka on asnnettu lohkopuoliskojen välissä olevaan luukkuun. Lompakkoystävällinen tämäkään ratkaisu ei ole.

Äänestä
  • lämmitin väärään autoon. 750 on v12.

    Äänestä

Jos siinä on alumiinilohko, niin ei välttämättä helposti saa lohkolämmitintä...

Äänestä
  • Mikset pidä autoa tallissa, eikö tuon tason auto ansaitse lämmintä paikkaa?

    Äänestä

ainakin joskus saanut lohkolämmittimen.
Omassa nimittäin on. Merkkiä en muista täytyy käydä katsomassa.
En juuri ole käyttänyt.
Se lämmittää koneen aika paikallisesti.
Ei oikein arvaisi pitää päällä montaa tuntia kun lämmittää vain lohkolämmittimen kohdalta tosi kuumaksi, muualta kone saattaa olla -asteinen.

Äänestä

Saahan autoihin vaihtoehtoisesti vesiletkuun laitettavia lämmittimiä, jos lohkoon ei saa tai ei jostain syystä halua lämmitintä laittaa.

Ihan pätevästi nekin asiansa ajavat. Käytännössä eroa ei huomaa kumpi on. Letku malli taitaa vain olla hieman hintavampi.

Äänestä

asiallisista vastauksista.
summasummarum
1) Näyttää siis siltä että lohkolämmitintä ei ainakaan helposti ole saatavilla.
2) letkulämmitin voisi olla mahdollinen jos vaan mahtuu, tilaahan ei juuri tuolla konehuoneen puolella ole
3) defan säteilylämmittimen asentaminen voisi onnistua vaikkei sitä juuri tuolle konetyypille löydy (V8:lle löytyy)
4) eksoottisempi vaihtoehto kuten http://www.engineheaters.com/ sivuilta löytyvä voisi toimia mutta vähän epäilyttää...

Hirvittää vähän, jos ja kun tulee jälleen kovat pakkaset, käynnistellä konetta kylmänä eli kyllä jonkinlaisen lämmityssysteemin hommaan

ja muutamia vastauksia:
- kyllä siinä alumiinilohko on
- autotallin rakentamiseen ei jäänyt rahaa kun kaikki meni autoon ;)

-kossu-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kossu kirjoitti:

Defalta ei löydy ko. malliin lohkolämmitintä. Defan maahantuoja sanoi että valmistaja on kieltänyt laittamasta vastusta tähän koneeseen. Syy moiseen jäi epäselväksi.
Miten te 750 omistajat olette lämmitysasian hoitaneet?
Webasto ei sovi lompakolle juuri tähän hätään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu