,täällä kirjoittavan, että juttu muuttuu korkeimmassa oikeudessa. Jos tässä maassa mitään lakia on, ei sitä valituslupaa edes myönnetä. Ja asiahan on päivänselvä. Sopimuskusemusmaksu=SAKKO, ja sakkoja tässä maassa voi antaa vain viranomainen PISTE
näkyy
parkkipavet
7402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos huonosti käy, niin tulee työttömyys vähän huonoon saumaan Paavoille, kun tuo yleinen taloudellinen tilannekin on heikentymässä. Voi olla uuden työpaikan löytyminen vaikeampaa nyt kuin aiemmin, etenkin, kun ansioluettelossa "komeilee" sakkofirma.
kaikki pavet, kunhan tekevät sukupuolen korjaus-leikkauksen Liisaksi.
Johan nuo poliisit on pysäyttäny yksityisiä valvojia, ottanut henkilötiedot ylös ja vaatinut että kerää kirjoittamansa lappunsa. Ei paljon auta Ek:in kommentit että homma jatkuu kun poliisi viheltää pelin poikki.
Vantaan käräjäoikeushan on todennut (sic!) että parkkivirman kyltin ohi ajaminen muodostaa sopimuksen. Ja että yksityisalueen omistaja on oikeutettu määräämään alueensa pysäköinnille ehdot. Kai se on oikeutettu sopimussakonkin sillon määräämään?
Miksi kyselet, kun kysymyksiisi on annettu selvä vastaus kahdessa oikeusasteessa? Viimeksi annettu tuomio on lain mukaan toimeenpanokelpoinen.
Jos olen tehnyt sopimuksen taloyhtiön kanssa omasta paikasta, josta maksan vuokraa tai ostanut sen.
Enkö silloin ole sen yksityisalueen eli parkkipaikan omistaja tai haltija?
Totta kai olet. Jos taloyhtiö on yksipuolisesti tehnyt sopimuksen sakkofirman kanssa kysymättä sinulta lupaa, ja asiasta ei myöskään ole pykäliä autopaikan vuokrasopimuksessa, taloyhtiö on todennäköisesti syyllistynyt sopimusrikkomukseen loukkaamalla sinulle kuuluvaa hallintaoikeutta.