Moikka. Täällä tampereen suunalla harkitaan myös fretin hankkimista. Luin vanhoja kommentteja frettin allergisuudesta, mutta loppujen lopuksi menin sekaisin sinä juupas eipäs sopassa. Olen jo päälle vuoden harkinnut fretin ottamista. Kävimpä tuossa allergiatesteissäkin,ja osoittautui, että en ole marsulle, kanille,kissalle,koiralle enkä edes pölypunkeille allerginen.hevosta kylläkin löytyy jonkun verran ja heinälle olen rutkasti! joten nyt haluaisin kysyä, että löytyykö tampereelta jotain fretti kokoontumisia joissa pääsisin tutustumaan näihin suloisiin vipeltäjiin?
Toinen kysymys on että mitä fretin häkin pohjamateriaaliksi olisi hyvä pistää?
Fretti ihmiset hoi!
5
771
Vastaukset
- Furet
Fretin häkin pohjalle laitetaan kankaita (ei koskaan purua, aiheuttaa fretille hengitysongelmia), meillä on fleecepeittoja (Bauhausin 3€) ja vanhoja pyyhkeitä (ne menee huonon näköiseksi kun fretti on aikansa niitä kaivellut). Fleecet on helppo pestä koneessa, ovat myös kestäviä (eikä kynnet jää kiinni fleeceen)Meillä fretit tykkää nukkua pehmoisessa, Ikean kissatyyny on suosittu ja riippumatot (voi tehdä vaikka vanhasta paidasta).
Tampereen frettikokoontumisia voi kysellä Varsinais-Suomen frettiyhdistyksen keskustelupalstalta, siellä oli muistaakseni puhetta aiheesta. Ja ihmiset ovat asiansa osaavia!
http://www.vs-fretit.com/bb/index.php - freetulit
100% varma ei voi koskaan olla allergisuudesta fretille, vaikka muille eläimille ei olisikaan. Täälläkin monesti saa lukea ilmoituksia, joissa fretistä luovutaan allergian vuoksi. Suinpäin ei kannata lähteä hankkimaan mitään eläintä.
Fretillä ei missään nimessä käytetä heiniä/puruja.Vaan pehmikkeinä toimii vaikka vanhat pyyheliinat, ja edullisesti saa fleespeittoja, jotka on meillä suosikkeja.
VS-foorumilta saat paljon asiantuntevaa apua, ja sieltä löydät myös alueesi fretti-omistajat, joiden luona voit vaikka vierailla,sopimuksen mukaan.VS-fretit sivuilta löydät myös pienimuotoisen info-paketin, joka olisi hyvä lukea, ja foorumilta haku-palvelun avulla löydät vastauksia kysymyksiin,ja jos ei löydy,niin rohkeasti kyselemään.
T:Marika- zonny
Kiitos vinkistä. :)Sillä niitä frettiomistajia kysyinkin.
- .......
mutta vaikka fretti onkin söpö vipeltäjä se ei todellakaan ole kuin marsu joka ei tarvitse koulutusta. Fretti sitä todellakin tarvitsee!
- zonny
Joo, olen toki asian älynnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713468
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851486Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251239- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57822Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk85761- 62745