Fretti ihmiset hoi!

zonny

Moikka. Täällä tampereen suunalla harkitaan myös fretin hankkimista. Luin vanhoja kommentteja frettin allergisuudesta, mutta loppujen lopuksi menin sekaisin sinä juupas eipäs sopassa. Olen jo päälle vuoden harkinnut fretin ottamista. Kävimpä tuossa allergiatesteissäkin,ja osoittautui, että en ole marsulle, kanille,kissalle,koiralle enkä edes pölypunkeille allerginen.hevosta kylläkin löytyy jonkun verran ja heinälle olen rutkasti! joten nyt haluaisin kysyä, että löytyykö tampereelta jotain fretti kokoontumisia joissa pääsisin tutustumaan näihin suloisiin vipeltäjiin?
Toinen kysymys on että mitä fretin häkin pohjamateriaaliksi olisi hyvä pistää?

5

797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Furet

      Fretin häkin pohjalle laitetaan kankaita (ei koskaan purua, aiheuttaa fretille hengitysongelmia), meillä on fleecepeittoja (Bauhausin 3€) ja vanhoja pyyhkeitä (ne menee huonon näköiseksi kun fretti on aikansa niitä kaivellut). Fleecet on helppo pestä koneessa, ovat myös kestäviä (eikä kynnet jää kiinni fleeceen)Meillä fretit tykkää nukkua pehmoisessa, Ikean kissatyyny on suosittu ja riippumatot (voi tehdä vaikka vanhasta paidasta).

      Tampereen frettikokoontumisia voi kysellä Varsinais-Suomen frettiyhdistyksen keskustelupalstalta, siellä oli muistaakseni puhetta aiheesta. Ja ihmiset ovat asiansa osaavia!

      http://www.vs-fretit.com/bb/index.php

    • freetulit

      100% varma ei voi koskaan olla allergisuudesta fretille, vaikka muille eläimille ei olisikaan. Täälläkin monesti saa lukea ilmoituksia, joissa fretistä luovutaan allergian vuoksi. Suinpäin ei kannata lähteä hankkimaan mitään eläintä.
      Fretillä ei missään nimessä käytetä heiniä/puruja.Vaan pehmikkeinä toimii vaikka vanhat pyyheliinat, ja edullisesti saa fleespeittoja, jotka on meillä suosikkeja.
      VS-foorumilta saat paljon asiantuntevaa apua, ja sieltä löydät myös alueesi fretti-omistajat, joiden luona voit vaikka vierailla,sopimuksen mukaan.VS-fretit sivuilta löydät myös pienimuotoisen info-paketin, joka olisi hyvä lukea, ja foorumilta haku-palvelun avulla löydät vastauksia kysymyksiin,ja jos ei löydy,niin rohkeasti kyselemään.
      T:Marika

      • zonny

        Kiitos vinkistä. :)Sillä niitä frettiomistajia kysyinkin.


    • .......

      mutta vaikka fretti onkin söpö vipeltäjä se ei todellakaan ole kuin marsu joka ei tarvitse koulutusta. Fretti sitä todellakin tarvitsee!

      • zonny

        Joo, olen toki asian älynnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45814
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11028
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3405
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3207
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3113
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2973
    Aihe